Govor Izvestioca EP za Srbiju Jelka Kacina na Odboru EP za spoljne poslove

12. januar 2012

Strazbur, 12. januar 2012. 

Na Odboru EP za spoljne poslove (AFET) održano je prvo čitanje Nacrta izveštaja o napretku Srbije u evropskim integracijama. Izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin (ALDE/LDS) pozdravio je napredak koji je Srbija postigla u poslednjih godinu dana i pozvao Odbor da zauzme čvrst stav da Srbija zaslužuje status kandidata, kao i datum za početak pregovora o članstvu, ali i ukazao da se mora pojačati borba protiv korupcije i to tako što će Savet za borbu protiv korupcije dobiti punu političku podršku. Prenosimo ceo govor Jelka Kacina: 


Drage koleginice i kolege, predstavnici Evropske komisije, vaše ekselencije ambasadori,

Najpre bih se zahvalio sekreterijatu AFET-a, političkim savetnicima i svom timu za pomoć prilikom izrade nacrta izveštaja koji ste dobili.

Jelko Kacin, Izvestilac EP za SrbijuPre više od godinu dana sam predstavljajući svoj izveštaj rekao da se Srbija nalazi pred istorijskim raskršćem. Ove godine se i dalje nalazimo pre raskršćem, ali je zahvaljujući reformama sprovedenim u Srbiji danas ta prekretnica bliže Evropskoj uniji. 

Čestitam Srbiji na postignutim uspesima i pozivam vladu da uradi više, bolje i brže kako bi približila svojim građanima evropsku budućnost i evropsku realnost zemlje i njene ekonomije.

Poslednja dva optuženika za najteže ratne zločine su prošle godine locirana i izručena Haškom Tribunalu. To je bio veliki korak ka uspostavljanju pravde, pomirenja i osiguranju mirne budućnosti regiona.

Međutim, Srbija se suočava sa velikim regionalnim izazovima zbog svog odnosa prema Kosovu. Veliki progres je već napravljen: pre samo godinu dana dijalog između Beograda i Prištine još uvek nije bio otvoren. Dijalog je započet prošle godine i doneo je uspešne promene u korist ljudi na obe strane.

Uprkos velikom zastoju zbog dešavanja na severu Kosova, neki važni dogovori su napravljeni u vezi sa omogućavanjem slobode kretanja, zajedničkog upravljanja granicom, katastarskih knjiga i priznanja univerzitetskih diploma.

Otpočeta je i implementacija dogovora oko rodnih knjiga i slobode kretanja. Iako je situacija na severu Kosova i dalje nezadovoljavajuća, moramo da priznamo da je predsednik Tadić pozvao na uklanjane barikada.

Beograd  mora da uradi sve što je u njegovoj moći da se barikade na severu Kosova trajno uklone i da se omogući nesmetan protok ljudi, roba, rada i kapitala u celom regionu.

Prikrivene namere i provokativni predlozi o podeli Kosova, takođe moraju biti politički odbijene i napuštene.

Želim da ponovim danas da se Srbiji ne nameću nikakvu novi uslovi za članstvo u EU. Regionalna stabilnost i saradnja su ključni preduslov napretka u EU integracijama. Ovaj kopenhaški kriterijum je važio za zemlje koje su pristupile EU 2004, 2007. i važi za sve zemlje Zapadnog Balkana.

Posete Predsednika Srbije Vukovaru i Srebrenici su jasni, razumljivi gestovi prema susedima koji doprinose regionalnom pomirenju. Nadam se da će spoljna politika Beograda nastaviti u ovom pravcu, naročito u vezi sa BiH kojoj je potrebna pomoć kako bi osposobila svoje državne institucije za pregovore o članstvu u EU. Vreme je da Vlada Srbije održi zajedničku sednicu sa Savetom Ministara BiH umesto sa vladom od jednog entiteta.

Na unutrašnjem planu Vlada je napravila značajne korake ka jačanju demokratskih instituicija.

Ukinute su tzv. blanko ostavke poslanika, usvojen je zakon o finansiranju političkih stranaka, kao i novi izborni zakon.

Nezavisna tela, Ombudsman i Komesar za zaštitu jednakosti, i predstavnici civilnog društva rade odličan posao i značajno doprinose konsolidaciji srpske demokratije.

Međutim, kao i druge zemlje regiona, Srbija se suočava sa velikim izazovom u vezi sa (ne)vladavinom prava i borbe protiv sistemske korupcije.Jelko Kacin, Izvestilac EP za Srbiju

Ključ za jačanje nezavisnosti srpskog pravosuđa leži u političkoj volji da se profesionalci puste da rade svoj posao samostalno i odgovorno. Potrebno je mnogo napora u narednim godinama kako bi se početne, ali značajne i brojne greške u reformi pravosuđa ispravile i prevazišle. Reforme zahtevaju svoje vreme, naročito sistemske promene u pravosuđu. Izveštaj jasno ukazuje na najveće propuste.

Borba protiv korupcije se mora pojačati tako što će Savet za borbu protiv korupcije dobiti punu političku podršku. Vlada mora da reaguje adekvatno na izveštaje Saveta, koji svoj posao radi odlično, profesionalno i odlučno.

Srbija je prešla dug put u poslednje četiri godine. Građani zemlje danas slobodno i bez ograničenja putuju po Šengen zoni.

Ako želimo da vidimo dalji progres u ovoj najvećoj i ključnoj zemlji Zapadnog Balkana, moramo joj pružiti podršku. Moramo je približiti još više k sebi i kroz rad Komisije i Delegacije pomoći mladim demokratskim institucijama da se izbore sa organizovanim kriminalom i korupcijom. To je nešto što će svi građani Srbije znati da prepoznaju, razume i cene. A zato su potrebni profesionalniji i od politike, nezavisni mediji.

Zato danas želim da pozovem AFET da zauzme jasan stav da Srbija treba da postane zemlja kandidat da bi se pristupni pregovori sa zemljom mogli otvoriti što pre.

To će biti najbolji znak da postignute reforme poštujemo i prepoznajemo, i jedino pravo osiguranje da će se taj reformski pravac nastaviti u korist Srbije, svih suseda, regiona i EU. Za ovaj cilj, pored nas u EU, moraju da rade svi u Srbiji, i vlast i opozicija, država i nevladine organizacije, pojedinci i državna administracija. Evropska realnost je bolja i zajednička budućnost je namenjena svima, bez razlike, zato podržavamo i hrabrimo Srbiju i sve njene građane.  

Hvala vam na pažnji.

Jelko Kacin


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...