TV Avala u milionskim dugovima

28. oktobar 2011

Balkanska istraživačka mreža (BIRN) počela je, na osnovu Savetovog "Izveštaja o pritiscima i kontroli medija", da istražuje pojedinosti o vlasništvu i problemima u medijima, a prvi u nizu tekstova odnosi se na televiziju Avala. Balkan Insight otkriva da je TV Avala  u dugovima preko 25 miliona evra i da zaposlenima nisu isplaćene plate pet meseci.Objavljujemo prevod teksta, čiji original možete preuzeti klikom na ovaj link http://www.balkaninsight.com/en/article/serbia-s-tv-avala-faces-troubles

Finansijski izveštaj TV Avala za 2010. godinu pokazuje da ukupna dugovanja stanice za usluge, kredite i kratkoročne finansijske obaveze iznose 25,7 miliona evra dok su ukupni prihodi bili 2,6 miliona evra.  

Nekoliko zaposlenih koji su želeli da ostanu anonimni su rekli Balkan Insight-u da je većina od 142 radnika TV Avala nezadovoljna zato što menadžment firme mesecima obećava isplatu zaostalih plata. Na račun radnika je prošlog petka uplaćena tek prva polovina majske zarade.

Mnogi zaposleni veruju da se plate ne isplaćuju zbog blokranih računa kompanije.

To je samo delimično tačno jer računi jesu bili blokirani više od 70 dana ove godine, ali prema podacima registra Narodne banke Srbije, sva četiri postojeća računa (Banka Intesa, AIK banka, Komercijalna banka i Erste) su trenutno aktivni.

Zgrada ove TV kuće deluje poluprazno, kao da stanica funkcioniše na minimum rada jer je evidentno da neki ljudi ne dolaze na posao.

 „Svako jutro se pitam zašto uopšte idem na posao, ali onda pomislim na svoju porodicu i obučem se“, kaže jedan od urednika na TV Avala.

 “Ne možemo više ovako,” kaže jedan od zaposlenih.

TV Avala je počela s emitovanjem 2006. godine, nakon što je dobila nacionalnu frekvenciju ali je finansijski problemi prate od najranijih dana.

Televizija je trenutno u vlasništvu biznismena Danka Đunića (45,65 odsto), austrijske kompanije Greenberg Invest (48,41), medijskog mogula Željka Mitrovića (4,95) i Ekonomskog instituta (0,99).

Vlasnička struktura stanice se našla na meti Saveta za borbu protiv korupcije koji je u svom izveštaju od 29. septembra rekao da vlasništvo Avale nije transparentno.

Savet je rekao da veruje da „Mitrović ima većinsko vlasništvo u TV Avala“, čime, krši Zakon o radiodifuziji zbog nedozvoljene medijske koncentracije. 

Nakon više pokušaja da se stupi u kontakt sa nekim od tri najveća akcionara, niko od njih nije bio raspoložen da komentariše finansijsku situaciju.

Zaposleni su prošle srede odbili da rade vesti u znak protesta zbog neisplaćenih zarada.

Menadžment televizije je izostanak emisije vesti objasnio tehničkom greskom koja je nastala u realizaciji programa.

Do prošle nedelje, radnici se nisu usudili da javno protestuju. Pre nekoliko meseci, nekoliko desetina zaposlenih potpisalo je peticiju koja traži od rukovodstva da im isplati zarade, ali čini se da peticija nikada nije stigla do rukovodstva.

„Mnogi su se plašili da im se imena nađu na tom spisku... tako da to na kraju nije upalilo“, kaže jedan od urednika.

„Nadali smo se da će biti bolje sa promenom rukovodstva, ali sada više nemamo nikakvu nadu.“

Drugi izvor sa TV Avala, koji je takođe želeo da ostane anoniman, požalio se na nedostatak kolegijalnosti kod srpskih medija.

Lokalni mediji ne izveštavaju o slučaju Avala iako je jasno da je u ozbiljnom problemu.

„Kao da niko ne zna šta se dešava sa Avalom ili bar odbijaju da o tome izveštavaju“, kaže novinar.

Bojana Barlovac


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...