"Šabić: Vlada skoro nikad ne izvršava rešenja poverenika"

01. jun 2016

Izvor: N1

Video prilog možete pogledati ovde.



Irelevantna stvar je da li su objekti u Savamali bili legalni ili ne, a dodatni problem je što je dobar deo tih objekata legalan - i razlog više da razgovaramo o potpuno protivpravnom uništavanju imovine, rekao je Rodoljub Šabić. Kaže da institucija poverenika može da funkcioniše samostalno, ali ističe da Vlada skoro nikad ne izvršava rešenja.

Poverenik je u Novom danu komentarisao slučaj rušenja objekata u Hercegovačkoj, o kome se gotovo ništa ne zna, jer nadležni ćute.

"Ja uvek naglašavam da odgovorni moraju da znaju da je takav odnos prema pravima javnosti uvek mehanizam koji izaziva sumnju, i da posle izvesnog vremena nije bitno da li je ona osnovana ili nije", navodi.

Podsetimo, zaštitnik građana je u svom izveštaju o ovom događaju naveo da je "nedvosmisleno utvrđeno da je u ranim jutarnjim satima 25. aprila, u Savamali, većem broju građana prekršeno pravo na slobodu i bezbednost, nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta i zaštitu imovine, i to drskim i nasilničkim, vandalskim ponašanjem veće grupe maskiranih lica, a da nadležni državni organ – policija i MUP, nisu preduzimali propisane mere i radnje".

Šabić navodi da je, nakon rušenja u Hercegovačkoj, bio jedan od prvih koji se javio i insistirao na pravu javnosti da zna. Pozvao sam sve nadležne, pre svega gradske vlasti, da daju informacije, kaže poverenik dodajući da je taj isti dan razgovarao sa državnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac i ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem. "Oboje su su rekli da će preduzeti sve mere, a mi do sada nemamo efekte tih mera", kaže poverenik.

On ističe da se radi o akciji koja ne može, a da ne ostavi trag, i da je neophodna ozbiljna istraga, koja mora da otkrije o čemu se radi.

Na pitanje da li postoji sumnja da je nalogodavac neko iz vrha države, Šabić kaže da za to postoji javno izneta sumnja, na kojoj insistiraju demonstranti koji se tim povodom okupljaju.

"Onaj ko želi da je otkloni mora to da učini na jasan i nedvosmislen način - bilo tako što će dokazati da je to uradio neko drugi, bilo tako što će one, iz dela aparata koji su u tome učestvovali, kazniti", kaže poverenik.

Uništena je imovina nekih ljudi, i neko mora da snosi odgovornost, dodaje.

On je ponovio da se u toj noći dogodilo nekoliko krivičnih dela. "Hajde da govorimo o osnovanoj sumnji... Ali više nego očigledno je da možemo da govorimo o nasilničkom ponašanju, otuđenju tuđe stvari, krađi, čak s obzirom na način izvršenja - o elementima razbojništva, o ograničavanju slobode, o proitivpravnom pretresanju, o nesavesnom radu službi, o okupljanju radi vršenja o krivičnih dela... Konačno, možemo i da govorimo o sumnji o uklanjanju dokaza", nabraja.

Na konstataciju da je vlast iznosila tvrdnje da se radi o nelegalnim objektima, Šabić kaže da to nema nikakve veze, jer i za rušenje takvih objekata postoje neke zakonske procedure za rušenje - ruši se nakon pravosnažnog akta, u periodu koji zakon predviđa, vlasniku se ostavlja neko vreme da obezbedi pokretnu imovinu koja je unutra, a ne da se i ona sa objektom ruši...

"Irelevantna stvar je da li su legalni ili ne, ali dodatan je problem je što je dobar deo tih objekata legalan, i razlog više da razgovaramo o potpuno protivpravnom uništavanju imovine", kaže on.

Šabića je javno kritovala stranka ministra Vulina - "Pokret socijalista" povodom izjave o smrti svedoka događaja iz Hercegovačke. "Kada se nečija smrt koristi u političke svrhe onda je to strašno. Bez obzira ko to čini i bez obzira ko je taj koji to čini. Niko nema prava da nečiju smrt javno tumači i objašanjava", saopštili su iz Pokreta socijalista.

Komentarišući to, poverenik je rekao da je u pitanju čisto politikantski napad i da nije komentarisao ničiju smrt, već da je samo rekao da je u redu da javnost zna sve okolnosti u vezi sa njom. "Ja sam pomenuo da je na mesec dana, tužnom koincidencijom, neprocesuiran, nekorišćen u krivičnom postupku, umro čovek koji je žrtva tog događaja".

"Nonsens je da se vladin organ obraća Povereniku"

Poverenik je tražio od Ministarstva lokalne samouprave da sprovede vanredni nadzor u Nišu i Bujanovcu zato sto su se ove opštine oglušile o zahtev Saveta borbu protiv korupcije da im dostave tražene podatke.

To je bio još jedan povod za jednu stranačku reakciju i reakciju gradskih vlasti Novog Sada, rekao je Šabić.

Desilo se da je sam u jednom danu dobio 11 žalbi iz Saveta za borbu protiv korupcije, protiv 11 lokalnih samouprava jer nisu dostavili tražene podatke, kaže Šabić. On navodi da se radi o podacima koji bi trebalo čak da budu istaknuti na sajtovima, jer su legitiman predmet interesovanja javnosti, a ne da ih traže organi od lokalnih samouprava.

To su, kako navodi, bili podaci o budžetskim prihodima i rashodima, o datim subvencijama, nepokretnoj imovini kojom se raspolaže, o broju zaposlenih koji se finansiraju iz budžeta.

Nonsens je da se vladin Savet za borbu protiv korupcije ili neki takav organ obraća povereniku da bi došli do informacija potrebnih za svoj rad, kaže Šabić i pita šta onda da očekuju novinari i građani. S druge strane, ignorisanje zahteva državnog organa je prekršaj, dodaje.

Grad Novi Sad je tražio da se Šabić izvini javno, jer su, kako su naveli, oni podneli svu dokumentaciju. Šabić kaže da oni jesu podneli dokumentaciju, ali po jednom drugom zahtevu, i i to nakon obraćanja povereniku - dakle, neblagovremeno. Traženi su podaci koliko se finansira zaposlenih iz budžeta, o rashodima i prihodima Grada Novog Sada, o uknjiženim nekretninama, i oni te podatke nisu dostavili, kaže Šabić.

Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković uznemirio je javnost izjavom da je strani investitor dobio na uvid 55.000 zdravstvenih kartova građana ove opštine. Šabić kaže da je sve provereno i da je ta izjava bila neoprezna i data u zanosu i da nije došlo ni do kakve kompromitacije podataka.

"Težište problema - raspolaganje finansijama"

Govoreći o tome kako se poštuje pravo na dostupnost informacija od javnog značaja, kaže da postoji progres. Valjda smo instalirali nešto da bude bolje, i da imamo neki rezultat, dodaje.

Mnogo je više informacija dostupno i bez posebnog zakona, i onlajn, to su dobre stvari, ali su loše stvari da poverenik dobija dosta žalbi i to govori da je problema još mnogo, kaže.

Težište problema je locirano u oblast raspolaganja javnim novcem i javnim dobrima, tamo gde realno ili potencijalno možete da govorite o korupciji, dodaje poverenik.

Zakon je, kako kaže, eksplicitan, Vlada bi bila dužna da primenom prinude izvrši rešenja poverenika. "Međutim, Vlada, ne samo ova već i prethodne, to ne čini... Više puta sam upozoravao da je to ozbiljan poziv na kršenje zakona", dodaje.

Govoreći o novinarskom kodeksu i kršenju njegovih odredbi, poverenik ističe da je on dobar. U celom problemu, prema njegovom mišljenju, nisu glavni problem novinari. Te informacije im neko daje, vrlo često ih dobijaju od onih državnih funkcionera koji su plaćeni da ih čuvaju, navodi. Mediji i novinari se koriste da bi se objavljivale neke informacije, dodaje.

"Mogu da funkcionišem samostalno"

Poverenik za informacije od javnog značaja je u zakonu definasan "kao samostalan državni organ, nezavisan u vršenju svoje nadležnosti“ koji je uspostavljen zbog “ostvarivanja prava na pristup informacijama od javnog značaja kojima raspolažu organi javne vlasti, radi ostvarenja i zaštite interesa javnosti da zna i ostvarenja slobodnog demokratskog poretka i otvorenog društva".

Šabić kaže da poverenik može da funkcioniše samostalno. Kaže da postoji snaga koja poverenika i ombudsmana podržava - mediji, građani, civilni sektor - i da se funkcionisanje tih organa ne može vezivati samo za ličnost njegovu i Saše Jankovića.

"Ako u situaciji kad niko ne goni prekršioca zakona i ako Vlada nikad, skoro nikad ne izvršava rešenja poverenika iako je dužna... I ako imate procenat uspešnih intervencija od 96 odsto, onda je to rezultat... Problem je uporni pokušaj da se politizuju nezavisne institucije... Govori se - ne radite za nas, kad ćete početi da radite u interesu svih građana...  A kad institucija nije radila u interesu građana", pita Šabić. 

Kod svake promene vlasti primetite kopernikanski obrt u stavu određene partije prema transparentnosti,  ljudskim pravima, navodi. Kad ste u opoziciji mnogo ste senzibliniji prema tome, zaključuje Šabić.