- Naslovna
- /
- Savet u medijima
- /
- Snimci radijskih i TV emisija
- /
- "Vasilić: Premijer i ministri krše načelo nevinosti"

"Vasilić: Premijer i ministri krše načelo nevinosti"
Izvor: N1
Prilog možete pogledati ovde.
Vladin Savet za borbu protiv korupcije smatra da predstavnici izvršne vlasti, bilo da je reč o premijeru ili ministrima, moraju da prestanu da svojim izjavama krše načelo nevinosti, rekla je član Saveta Jelisaveta Vasilić, tokom predstavljanju izveštaja o stanju u pravosuđu.
Govoreći o nezavisnosti pravosuđa, kazala je da je potrebno prestati s kršenjem prezumpcije nevinosti, jer to smeta i utiče na rad sudija.
"Kršenje prezumpcije nevinosti je uobičajeno za našu vlast. I ranije i sada...To kršenje načela stvara veliki problem u pravosuđu. Ovde su mnogi bili sudije, ili su i sada, i znaju šta to znači kada predsednik vlade ili ministar priča da je neko kriminalac, napravio ovo i ono, govori o dokazima", rekla je članica Saveta.
Savet je u izveštaju naveo da su u pravosuđu zabeleženi određeni pomaci, poput izrade Pravilnika koji se odnose na vrednovanje rada nosilaca pravosudnih funkcija i bržeg rešavanja starih predmeta. Međutim, dodato je da je mreža sudova problematična, neravnopravna dostupnost pravu i pravdi je zabrinjavajuća, a postoji i problem uticaja izvršne vlasti, posebno u komentarisanju sudskih slučajeva.
Četvrtina sudija kaže da su kolege korumpirane
Savet za borbu protiv korupcije izneo podatake istraživanja o percepciji prisustva korupcije, prema kojima je 25 odsto sudija ocenilo da su njihove kolege korumpirane.
"To misli i 30 odsto tužilaca, kao i 60 odsto advokata, dok više od 80 odsto građana smatra da su nosioci pravosudnih funkcija podložni primanju mita", rekla je Jelisaveta Vasilić.
Kao problem iz ranijeg perioda ona je navela to što su predsednici suda bili dugo u v. d. Stanju i dodala da je Savet insistirao da se to reši, jer je to način na koji se korumpiraju sudije. Međutim, kako je rekla, Savet ima ozbiljne primedbe na taj Zakon.
"Ovde su ozbiljne primedbe, jer sudija, predsednik suda je nadležan za mere, za sve. Sudija nema pravo da utiče koje mere u nekom predmetu treba da se daju. Nema pravo da se žali. To znači da mu je uskraćeno učešće u samom postupku, a ono što je gore - uskraćena mu je dvostepenost", objasnila je Jelisaveta Vasilić.
U Srbiji više sudija nego u Evropi
Istakla je da je naročito zabrinjavajuća neravnopravna dostupnost pravu i pravdi, odnosno postoje sudovi koji su preopterećeni, dok drugi manje rade, zbog čega je prošle godine izvršeno 7.000 predmeta delegacija, odnosno prebacivanja predmeta iz jednog suda u drugi.
Vasičić je rekla da je mreža sudova problematična i utvrđena je bez određenih merila, a da u Srbiji ima duplo više sudija, nego što je to slučaj u evropskim zemljama. Kako je rekla, sudija u Srbiji prosečno ima 340 predmeta, dok je u Evropi taj broj 850.
Savet za borbu protiv korupcije domaće zakone ocenio je kao neprecizne, nejasne, a pojedine odredbe zakona kao koruptivne. Za mnoge zakone Savet kaže da su takvi da ih sudije veoma teško tumače.
Kako je rekla Vasilić, 80 odsto zakona doneto je "jednostavno" po hitnom postupku, što znači bez javne rasprave, a ovaj način način usvajanja zakona najviše je paktikovala vlada koja je trenutno u tehničkom mandatu.
Vasilić je objasnila da se izveštaj, koji je završen krajem marta, predstavlja tek danas zato što je prvo prosleđen vladi na koju se čekalo dve nedelje da ona odgovori, a da su potom bili izbori. Ni posle izbora iz vlade nije stigao odgovor na primedbe koje je Savet izneo u izveštaju.