Zbog „zatamnjenih strana“ Ministarstvu ekonomije izrečena novčana kazna

01. februar 2012

Poverenik za informacije od javnog značaja doneo je 16. januara 2012. godine Zaključak o izricanju novčane kazne Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja zbog neizvršenja naloga Poverenika da se Savetu za borbu protiv korupcije dostave aneksi i prilozi ugovora o zajedničkom ulaganju između Republike Srbije i FIAT-a. Ministarstvu je izrečena kazna u visini od 200 hiljada dinara.

Podsećamo javnost da je Ministarstvo ekonomije 18. oktobra prošle godine, na zahtev Saveta za borbu protiv korupcije, dostavilo „zatamnjenu“ dokumentaciju (crne strane) o zajedničkom ulaganju Srbije i FIAT-a. Ovakvim postupkom Ministarstvo nije samo prekršilo Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, već je to uradilo na izrazito ciničan način, nedvosmisleno poručujući građanima da odbija i samu ideju demokratske kontrole. Ministar Nebojša Ćirić je tada u javnost izneo neistinu da tražena dokumentacija sadrži poslovne tajne i detalje tehničke prirode.

Savet je od Ministarstva ekonomije tražio izmene i dopune ugovora koje su zaključene od 2009. godine do danas i četiri priloga osnovnog ugovora u kojima se nalaze podaci potrebni za analizu ulaganja Republike Srbije, i to: plan restrukturiranja imovine, plan podsticaja, akcioni plan za infrastrukturu i inicijalni poslovni plan. Kao što je poznato, Ministarstvo nam je poslalo ova dokumenta, ali tako što je zatamnilo najvažnije podatke iz aneksa ugovora, a prilozi ugovoru su zatamnjeni u potpunosti, od prve do poslednje strane.

Zar je tajna koju infrastrukturu država treba da postavi da bi FIAT poslovao u Srbiji, koje nepokretnosti Srbija ulaže u zajednički projekat i koje subvencije daje FIAT-u? Tajna mogu biti samo tehnički detalji, ali takvi detalji nisu potrebni za analizu Saveta, niti ih je Savet tražio od Ministarstva.

Pristup informacijama od javnog značaja je jedna od temeljnih pretpostavki za borbu protiv korupcije. Ako vlast radi tajno, onda nema ni govora o demokratiji, kontroli vlasti i borbi protiv korupcije. Posebno zabrinjava činjenica da nezakonito postupanje Ministarstva ekonomije nije usamljen incident. Savet za borbu protiv korupcije se godinama suočava sa istim problemom tražeći informacije od Komisije za hartije od vrednosti, RTS-a, Komisije za zaštitu konkurencije, Agencije za privatizaciju i drugih institucija od kojih smo tražili podatke neophodne za istraživanje fenomena sistemske korupcije u Srbiji.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...