Saopštenje Saveta povodom slučaja A.D. "Šinvoz" iz Zrenjanina

30. septembar 2008

Savet za borbu protiv korupcije je danas dostavio predsedniku Vlade Republike Srbije Mirku Cvetkoviću i ministru ekonomije i regionalnog razvoja Mlađanu Dinkiću izveštaj o privatizaciji preduzeća «Šinvoz» A.D. iz Zrenjanina, sa preporukom da pred sudom inicira da se odloži ročište za izjašnjavanje o Planu reorganizacije najavljeno za 1. oktobar, i da se postupak stečaja zaustavi do okončanja postupaka za namerno izazivanje stečaja.

Dokumentacija koju su nam dostavili mali akcionari preduzeća i dokumentacija koju smo dobili od državnih organa, ukazuju da se radi o drastičnom primeru nesavesnog rada Agencije za privatizaciju prilikom kontrole izvršenja ugovornih obaveza, što je novembra 2007. godine rezultiralo stečajem «Šinvoza». Agencija za privatizaciju je tri godine omogućavala kupcu da kršenjem zakona i ugovora namerno vodi firmu u stečaj, iako joj je bilo poznato da Ivković nije izvršio investicionu obavezu iz ugovora u kupoprodaji kapitala.


Tek posle ulaska u stečaj, Agencija je 31. januara 2008. godine raskinula ugovor, nakon protesta 15. januara na kom je umro akcionar «Šinvoza» Radislav Stojanov. Ministar Dinkić je tom prilikom organizovao konferenciju za štampu na kojoj je rekao da postoji osnovana sumnja da je novi vlasnik namerno izazvao stečaj u «Šinvozu», i najavio da će pokrenuti nadzor nad radom novosadskog ogranka Agencije jer postoji sumnja da su nesavesno poslovali.

Za proteklih devet meseci nije pokrenut postupak protiv kupca za prevaru i namerno izazivanje stečaja, a Akcijski fond je odbio da izvrši svoju obavezu iz Zakona o privatizaciji da imenuje zastupnika državnog kapitala. Nepostupanje državnih organa je omogućilo Nebojši Ivkoviću da 14. jula ove godine kao većinski poverilac podnese Plan organizacije koji mu omogućava još povoljniji položaj nego što je imao pre stečaja.

Ulaskom firme u stečaj svi radnici su ostali bez posla, prestao je da važi kolektivni ugovor, a nakon usvajanja Plana reorganizacije i akcionari će ostati bez akcija. Dok je kao većinski vlasnik kontrolisao poslovanje preduzeća, i dok mu je Agencija dozvoljavala kršenje ugovora, Ivković je sebi omogućio da zaduži «Šinvoz» kod svojih firmi kako bi se u stečaju pojavio kao većinski poverilac, i došao u priliku da sam predlaže, i na skupštini poverilaca sam izglasa plan reorganizacije. Očigledno je da je raskid ugovora u privatizaciji poslužio za obmanu malih akcionara i javnosti, jer nakon raskida ugovora i saopštenja ministra Dinkića nisu usledili nikakvi konkretni koraci da se utvrdi odgovornost za namerno izazivanje stečaja. 


Smatramo da borba protiv korupcije u Srbiji neće biti moguća sve dok se državni organi budu ponašali na način na koji su Agencija za privatizaciju i Akcijski fond postupali u privatizaciji «Šinvoza», i da bi Vlada preko nadležnih institucija morala da inicira postupak za utvrđivanje odgovornosti nadležnih u Agenciji za privatizaciju koji su omogućili namerno izazivanje stečaja u «Šinvozu».


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...