Predsenica Saveta za borbu protiv korupcije razgovarala sa ekspertom UNDP za borbu protiv korupcije Tonijem Kvokom

17. jun 2010

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije, Verica Barać sastala se sa gospodinom Tonijem Kvokom (Tony Kwok), ekspertom UNDP za borbu protiv korupcije. U razgovoru je učestvovao i član Saveta, Danilo Šuković. Gospodin Kvok je tokom susreta želeo bliže da se upozna sa radom Saveta za borbu protiv korupcije, problemima sa kojima se suočava i daljim planovima u borbi protiv korupcije. Toni Kvok ima tridesetpetogodišnje iskustvo u oblasti borbe protiv korupcije. 27 godina je radio u Nezavisnoj komisiji za borbu protiv korupcije Hong Konga, a poslednjih osam godina, svoja iskustva preneo je institucijama u više od 20 zemalja. 

Prenoseći svoja iskustva u razgovoru sa predsednicom Saveta Vericom Barać i članom tog tela Danilom Šukovićem, Kvok je objasnio da je Komisija za borbu protiv korupcije Hong Konga, od svog osnivanja 1974. godine, uspela da ovaj kineski grad, koji je imao najveću stopu korupcije, učini jednim od  mesta sa najmanjom zastupljenošću korupcije u svetu. Agencija, koja zapošljava čak 1.300 ljudi, je u tome uspela zahvaljujući, izmedju ostalog, velikim ovlašćenjima koja su joj data, zbog čega je ona mogla ne samo da vodi istrage, već i da privodi i sankcioniše osobe za koje bi istraga pokazala da su umešane u korupciju. Kvok je naglasio da je zbog toga vrlo važno da nezavisna regulatorna tela, osim edukativne i preventivne uloge, imaju i ovlašćenja u delu sprovodjenja istraga i sankcionisanja, što ujedno predstavlja i najvažniji stub u borbi protiv korupcije. «Teško je sprovoditi programe prevencije, ukoliko gradjani jedne zemlje korupciju percipiraju kao normalnu pojavu», zaključio je Kvok. 

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije, Verica Barać predočila je svom gostu da je Savet od svog formiranja, 2001. godine, upozoravao i vlast i javnost na sve na činjenice koje je g. Kvok izneo, ali da u Srbiji jednostavno nema političke odluke da se udje u odlučnu borbu protiv korupcije. «Naprotiv, politička odluka je da se nastavi sa vršenjem vlasti zasnovane na sistemskoj korupciji, stvarajući u javnosti privid o izgradnji institucija koje ovoj pojavi treba da se suprotstave», rekla je Verica Barać. Ona je svom sagovorniku objasnila da je Srbija zemlja zarobljena u korupciji, u kojoj postoji povezanost kriminala, krupnog kapitala, političara i tajkuna, i da vlast zbog toga i osniva antikorupcijska tela bez ikakvih suštinskih ovlašćenja i mogućnosti. Verica Barać je ocenila i da vlast osnivanjem pojedinih novih nezavisnih regulatornih tela pokušava da nadje izgovor za ukidanje Saveta, koji je kao prvo antikorupciono telo u Srbiji, istražio više slučajeva koji ukazuju na sistemsku korupciju, u koju su bili umešani i državni funkcioneri. 

Stručnjak UNDP-ja za borbu protiv korupcije, Toni Kvok istakao je da je u takvom političkom ambijentu, najvažnije jačati uticaj Saveta i drugih antikorupcionih tela što je, po njegovom mišljenju, moguće postići okupljanjem postojećih institucija u neku vrstu neformalne koalicije, u kojoj bi bili zastupljeni i predstavnici medija i civilnog društva. 

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije rekla je svom sagovorniku da bi takva inicijativa sigurno bila korisna, ali je kazala i da se boji da u Srbiji tako nešto, na žalost,  nije moguće. Verica Barać je obrazlažući takav svoj stav objasnila da je Srbijom vladao režim, koji je godinama uništavao institucije i počivao na korupciji i političkim ubistvima, od kojih većina do danas nije rasvetljena. Predsednica Saveta je objasnila da nikada nije bilo političke volje da se sa tim režimom napravi diskontinuitet. «Političke stranke su ostale iste, sa istim izvorima finansiranja i sa tajkunima iz Miloševićevog vremena, koji su kroz proces privatizacije, tokom kojeg nije bilo provere porekla kapitala, uspeli da operu i novac i svoje biografije. Kontrolisanjem informacija, u svemu tome učestvuju i pojedini mediji, za koje nije jasno ko su im vlasnici, dok je većina nevladinih organizacija prišla Vladi i sa njom radi projekte. U Srbiji nikada nije izvršena lustracija, pa zato ovde govorimo o Miloševićevom režimu koji je preživeo», zaključila je predsednica Saveta za borbu protiv korupcije i dodala da zabrinjava što sve to vidi i Evropa, koja je, kako je ocenila, digla ruke od bilo kakvog stvarnog pritiska kada je reč o borbi protiv korupcije u Srbiji. 

Složivši se da je delovanje antikorupcionih tela veoma teško ako ne postoji politička volja, Toni Kvok je rekao da ipak upravo to treba da bude razlog da se njihov uticaj pojača. On je ponovio da je ključ u partnerstvu i stvaranju saveza sa drugim telima, kako bi se taj glas ojačao. Kvok je rekao i da je veoma važno da se utiče na političare da   tokom predizbornih kampanja iznose jasne programe i akcione planove za borbu protiv korupcije.   

Tokom razgovora predsednica Saveta za borbu protiv korupcije upoznala je predstavnika UNDP-ja sa slučajevima korupcije koje je Savet istražio i o kojima je, u formi izveštaja, obavestio i Vladu i Tužilaštvo. Kako nijedna od pomenutih institucija nikada nije preduzela nikakve mere iz svoje nadležnosti, Savet je godinama nastavljao da prati te slučajeve i prikupljao novu dokumentaciju, pa je tako nedavno podneo krivičnu prijavu protiv učesnika u postupku preuzimanja akcija Luke Beograd. « O tome smo obavestili javnost i od nje dobili podršku», rekla je Verica Barać i obavestila ovog stručnjaka za borbu protiv korupcije da Savet radi na pripremi krivičnih prijava i za neke druge slučajeve, a pre svega za C market.   

Toni Kvok je podržao ovakav način rada Saveta za borbu protiv korupcije i zaključio da bi tom telu za tako ozbiljan i obiman posao, morali da budu obezbedjeni daleko veći kapaciteti od postojećih.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...