- Naslovna
- /
- Saopštenja
- /
- Saopštenje povodom privođenja Bogoljuba Arsenijevića Makija

Saopštenje povodom privođenja Bogoljuba Arsenijevića Makija
Hapšenje Bogoljuba Arsenijevića Makija, vođe valjevskog građanskog otpora s kraja devedesetih, vraća nas u vreme u kojem je ovaj čovek, boreći se protiv Miloševićevog režima, omogućio da u fotelje sednu oni koji danas nastavljaju njegov politički progon. Privodjenje čoveka koji je predstavljao sinonim borbe za demokratsku Srbiju uoči obeležavanja godišnjice petooktobarskih dogadjaja, predstavlja ozbiljno upozorenje gradjanima Srbije da se u državi malo toga promenilo, iako nas od tih dogadjaja deli čitava decenija. Kako se vlasti, koja sebe naziva demokratskom, dogodilo da uhapsi Makija, dok razni mešetari, špekulanti i kriminalci, žive slobodno, često kao zaslužni i uvaženi gradjani? Da li vlast misli da ćemo ovaj dogadjaj razumeti kao dokaz da je pravosudje reformisano i da je odlučno krenulo u obračun protiv korupcije i kriminala?
Očigledno da je Maki pogrešno shvatio poruku, jer da je razumeo ušao bi, kao i mnogi, posle 5. oktobra u politiku, upravne i nadzorne odbore ili zaradio koji milion na privatizaciji. Iskustvo nam govori da bi ga to gotovo sigurno spasilo progona reformisanog sudstva i privodjenja u sudnice, u kojima i danas, u predmetima od izuzetnog javnog značaja, presudjuju sudije koje su učestvovale u izbornoj kradji 1996. godine.
Ova vest na simboličan način zaokružuje sve one vesti koje su obeležile 10 godina tranzicije u Srbiji, tokom koje su devastirane vrednosti i ideje koje su gradjane vodile u promene. Ova vest je simbol poraza 5. oktobra. Maki je tada bio borac za slobodu i bilo je jasno da je razlog za progon njegova borba protiv Miloševićevog režima i mešetara, koji su u tom periodu počeli da stiču bogatstvo. Umesto da završe na poternci, kontroverzni biznismeni, kako su nazivani odmah posle promena, nastavili su da uvećavaju svoje bogatstvo i postali uvaženi gradjani i glavni oslonac vlasti u rešavanju važnih državnih pitanja. Za biznismene i tajkune, kako se danas zovu, ne važi nijedan zakon, jer niko od njih nije odgovarao, čak ni onda kada je bilo sasvim jasno da su učestvovali u kriminalnim radnjama. Za Makija se ništa nije promenilo. On je i danas lice sa poternice i za njega, očigledno, važe i stari i novi zakoni. Savet za borbu protiv korupcije upozorava vlast da bi za gradjane Srbije bio potpuni poraz, ukoliko bismo na ovom primeru mogli da zaključimo da se u Srbiji posle 5. oktobra baš ništa nije promenilo.