- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Rekli su
- /
- Primena zakona kasni po dve godine

Primena zakona kasni po dve godine
Izvor: Danas
Autor: I. Nikoletić
Beograd- U Srbiji se čak dve trećine zakona usvaja po hitnom postupku, bez javne rasprave i učešća privrede, lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva. S druge strane, zbog sporog donošenja podzakonskih akata njihova primena kasni po dve godine u proseku, pokazuje drugi godišnji Regulatorni indeks Srbije (RIS), koji su juče predstavili Nacionalna alijansa za ekonomski razvoj (NALED) i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).
Taj indeks, koji je zapravo ocena kvaliteta i transparentnosti zakonodavnog procesa, ažurnosti države u njihovom sprovođenju, regulatornog opterećenja privrede i dostupnosti informacija, dostiže tek 41,8 odsto željenog standarda. Iako je RIS znatno viši u odnosu na prošlogodišnji, koji je iznosio 31,7, niska vrednost govori da su kvalitet zakona, način njihovog donošenja i sprovođenje ključni problem za privrednike u Srbiji.
U analizi se ukazuje da je za razvijanje povoljnog privrednog ambijenta potrebna stabilna politika, bez naglih zaokreta u zakonskim rešenjima, pravna sigurnost i dosledna primena zakona, jeftina i efikasna administracija i transparentnija komunikacija sa državom. Upravo na tim aspektima je Srbija „pala“ jer se zakoni menjaju i dopunjuju često i ne sprovode se dosledno.
Predstavljeno je i istraživanje stavova privrede prema sivoj ekonomiji, koje se uglavnom podudara sa zaključcima koje pokazuje RIS. Privrednici kažu da ih najviše opterećuje konkurencija iz sive zone, zatim visoki porezi i doprinosi, česta promena propisa, i slaba kupovna moć građana.
Gotovo dve trećine privrednika smatra da su im prihodi manji za više od 30 odsto zbog nelojalne konkurencije iz sive zone, dok 15 odsto smatra da im je prihod manji čak 50 odsto. Kao posledice, 84 odsto ispitanika ističe obaranje njihovih cena, 79 odsto smanjen promet, a dve trećine njih istaklo je otežano zapošljavanje radnika. Samo 11 odsto anketiranih smatra da u njihovoj delatnosti svi plaćaju porez, dok svaki četvrti tvrdi da čak polovina radnika ima ugovore, ali da se ne prijavljuje celokupna zarada.
Iako su se privrednici gotovo jednoglasno složili sa ocenom da siva ekonomija ugrožava privredu, mišljenja su podeljena kada je u pitanju efikasnost i odlučnost države da reši taj problem. Dok 58,9 odsto njih smatra da je država odlučna u tome, 55,2 odsto nema poverenja u sistem kažnjavanja.
Informacije dostupne
Jedina komponenta RIS koja je prošle godine bila zadovoljavajuća jeste dostupnost informacija, pre svega zbog kvaliteta internet strana ministarstava, ali je i u okviru ovog dela jedan indikator nizak. Naime, tek 10 od 18 ministarstava je odgovorilo na upite građana.