Trend da su sudije krive za sve

16. maj 2014

Izvor: B92

Autor: Tanjug

Beograd -- Građani doživljavaju pravosuđe kao mesto velike korupcije, zaključeno je na skupu posvećenom sudijskoj etici i borbi protiv korupcija u pravosuđu.

Građani doživljavaju pravosuđe kao mesto velike korupcije, mada istraživanja pokazuju da nosioci pravosudnih funkcija nisu u vrhu takve lestvice, ali u radu jesu izloženi spoljnim i uticajima političkih partija, zaključeno je danas na tom skupu.

Predsednik Udruženja tužilaca i zamenika javnih tužilaca Goran Ilić rekao je da sva istraživanja sprovedena proteklih godina pokazuju da tužioci rade ,,pod oblakom strepnje i straha, da nisu samostalni u odnosu na izvršnu i zakonodavnu vlast, a da poseban problem predstavlja uticaj advokata članova stranaka na vlasti”.

On se pozvao na istraživanje Cesida iz 2012. godine, koje je obuhvatilo 521 tužioca, i koje je pokazalo stav većine, da napredovanje i izbor ne zavise od znanja i obrazovanja koje imaju, već da je presudan politički uticaj.

Ilić je kao jedan od većih problema naveo i to što pojedine sredine nemaju dovoljan broj tužilaca, naročito posle donošenja novog Zakonika o krivičnom postupku, što dovodi do blokade rada i kao primere naveo Prokuplje, Pančevo i Beograd.

Sudija Privrednog apelacionog suda u Beogradu Ivana Pavlović saglasna je sa kolegom Ilićem u vezi sa nezavisnošću i kaže da i sudije rade pod pritiskom i da ih društvo često doživljava kao dežurne krivce.

,,Trend je da se sudije okrivljuju za sve, oni su dežurni krivci i to izgleda svima odgovara, ali ankete ne stavljaju sudije na prvo mesto kada je reč o percepriji korupcije”, rekla je Pavlović.

Prema njenim rečima, sudije, kao i tužioci, osećaju dozu različitih pritisaka, ali tome moraju da odole.

Učesnicima skupa obratio se i ambasador Nemačke Hajnc Vilhelm, koji je izneo iskustva nemačkih privrednika koji posluju u Srbiji.

,,Kako čujem od nemačkih privrednika koji rade u Srbiji, problem srpskog pravosuđa je nezavisnost sudija, trajanje postupka i to što se dugo čeka na izvršenje presude”, rekao je ambasador.

Direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić takođe smatra da je poverenje građana u sudije i tužioce sve manje i da u toj oblasti mora mnogo da se radi kako bi se popravio taj utisak.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...