Srbiju tužio 94.561 građanin

07. mart 2014

Izvor: Alo

Autor: A. Medaković

Upravni sporovi u civilizovanim zemljama građanima služe za ostvarivanje njihovih građanskih prava, dok su u Srbiji isključivo u ulozi zaštitnika državnog aparata, tvrdi za „Alo!“ Sava Anđelković, poznati beogradski advokat.

Foto: ShutterstockZa četiri godine, otkako je Upravni sud počeo sa radom, masovno su pokrenuti sporovi protiv države, opština, javnih preduzeća

U prilog Anđelkovićevoj konstataciji, ide i podatak da skoro polovina tužbi građana protiv države, završi u „korpi za otpatke“.

Naime, iako je Upravni sud osnovan u cilju kontrole rada upravnih organa, praksa je pokazala da se svaka druga tužba odbaci, jer je prema podacima iz ove institucije, za četiri godine, otkako je sud počeo sa radom, državnu upravu, lokalnu samoupravu, javno preduzeće ili vladinu agenciju, tužio ukupno 94.561 građanin, od čega je 43.623 tužbi odbijeno i odbačeno.

Milka Babić, portparol Upravnog suda, ističe da je sud rešio ukupno 68.491 predmet, dok je u radu ostalo ukupno 26.070 predmeta.

Foto: Nebojša MarkovićSvaka druga tužba protiv države je odbačena

- Od ukupnog broja rešenih predmeta 58 odsto je završeno u periodu do godinu dana - navela je Babićeva. Međutim, ovakvi podaci, kako ističe Anđelković, daleko su od realnosti, jer se u rešene slučajeve ubrajaju i oni koji su odbačeni, čime se smanjuje i vremenski prosek suđenja, koja neretko, bar prema njegovom iskustvu, traju godinama.

- Kod nas postoji nepisano pravilo da se svaki predmet, okončan presudom ili odbacivanjem, tretira kao rešen. Međutim, upravo odbacivanjem tužbi, sud štiti državnu upravu. Iako bi prema Zakonu o upravnom postupku (ZUP), građani i država trebalo da budu izjednačeni, u stvarnosti je država ispred svega, a građani i njihova prava kao da i ne postoje.

Sava Anđelković, Foto: Masanori Jošida

Zato tvrdim da nikada nismo bili obespravljeniji nego danas, jer državni organi, a pre svega Poreska uprava, ne rade svoj posao savesno - objašnjava naš sagovornik, dodajući da je osnovni problem u upravnim postupcima taj što ne postoji stručni kvalitet u liku sudija. On naglašava da se odluke donose po partijskoj ili rođačkoj liniji.

- Svaka odbijena tužba predstavlja pomoć državi, a takvim površnim prilaženjem sudskoj praksi nanosi se ogromna šteta građanima Srbije - ističe poznati advokat za „Alo!“.

U Beogradu jedan, u Novom Sadu drugi zakon?!

Sava Anđelković navodi da upravna vlast svojim ponašanjem stvara podlogu za mito i korupciju.
- Građani u ovakvoj organizaciji vlasti i sistema, stiču uverenje da moraju da plate svoje pravo, odnosno da ga mogu ostvariti isključivo putem mita. Takođe jedan od velikih problema u primeni ovog zakona jeste i činjenica da se upravni postupci u Novom Sadu ili Nišu vode drugačije nego u Beogradu ili Kragujevcu, pa imamo slučajeve da ono što građanin može da ostvari u jednom gradu, u drugom ne može. Tu neujednačenost primene zakona plaćaju građani Srbije - navodi Anđelković.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...