ŠUKOVIĆ: Dokaz da nema političke volje

14. septembar 2011

IZVOR: Danas 

Autor: L.V. 

U Srbiji nema političke volje za suprotstavljanje korupciji, jer političke partije nisu spremne da jednu od mera u borbu protiv korupcije, a to je sprečavanje sukoba interesa, sprovedu u delo - kaže za Danas Danilo Šuković, član Saveta za borbu protiv korupcije.
sudije Ustavnog suda
Šuković je, komentarišući odugovlačenje političara da se odreknu takozvanih duplih funkcija, uprkos odluci Ustavnog suda o njihovoj neustavnosti, naveo da su strankama važniji politički interesi i kadrovi postavljeni u javnim preduzećima i drugim institucijama, koje koriste kao „materijalnu bazu“, od sprečavanja sukoba interesa. „Na taj način se izigrava postojanje Agencije za borbu protiv korupcije, koja je upravo u te svrhe i osnovana“, ističe Šuković.

Ustavni sud Srbije je 7. jula doneo odluku o neustavnosti obavljanja duplih funkcija, koja je u Službenom glasniku objavljena s mesec dana zakašnjenja, 7. septembra. Iako su odluke USS konačne izvršne i opšte obavezujuće, u javnosti se stiče utisak da stranke na vlasti štite svoje funkcionere odugovlačenjem s primenom ove odluke Ustavnog suda. Među razlozima za nepoštovanje odluke navodi se i to što USS nije naveo način i nadležne za njenu primenu.

„U skladu sa Zakonom o Ustavnom sudu, državni i drugi organi, organizacije kojima su poverena javna ovlašćenja, političke stranke, sindikalne organizacije, udruženja građana ili verske zajednice dužni su da, u okviru svojih prava i dužnosti, izvršavaju odluke i rešenja Ustavnog suda. U slučaju potrebe, izvršenje odluke i rešenja USS obezbediće Vlada Srbije, na način koji je utvrđen posebnim rešenjem Suda“, odgovoreno je Danasu u Ustavnom sudu na pitanje zašto ovaj sud u svojoj odluci nije naveo način izvršenja te odluke i ko je odgovoran za njeno sprovođenje.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je juče da problem korupcije u Srbiji neće biti rešen ukidanjem duplih funkcija i upravnih odbora jer, kako je ocenio, oni nisu izvor korupcije, već samo njen prateći element, odnosno da se time samo „skreće pažnja sa pravih problema“.

Sporni član Zakona

U članu 29 Zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije piše:

Stav 1: Funkcioner koji je vršio više javnih funkcija na dan 1. januara 2010. godine, a nije se do 1. aprila opredelio koju će javnu funkciju nastaviti da obavlja, dužan je da najkasnije do 1. septembra 2010. godine obavesti Agenciju koje sve funkcije obavlja.

Stav 2: Agencija, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana, utvrđuje da li se vršenjem više javnih funkcija ugrožava nepristrasno vršenje javne funkcije, odnosno da li to predstavlja sukob interesa. Ako utvrdi da se vršenjem više javnih funkcija ugrožava nepristrasno vršenje javne funkcije, odnosno predstavlja sukob interesa, Agencija donosi odluku kojom određuje rok, koji ne može biti duži od 30 dana, u kojem je funkcioner dužan da prestane sa vršenjem nespojivih funkcija.

Stav 3: Izuzetno od stava 2. ovog člana, funkcioner može da nastavi obavljanje jedne javne funkcije, a uz nju i javne funkcije na koje je izabran neposredno od građana, kao i javne funkcije koju je zakonom i drugim propisom obavezan da vrši.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...