Oštro protiv korupcije

08. avgust 2011

IZVOR: Politika

U Planu za borbu protiv korupcije jasno su definisani preduslovi koji moraju da budu ispunjeni da bi sve ono što se sprovodi dalo rezultate


Postupci na različitim nivoima koji su pokrenuti u poslednje vreme prvi su rezultati koordinacije državnih organa u borbi protiv korupcije, kaže za „Politiku“ ministarka pravde Snežana Malović. To pokazuje, kaže ministarka, da je za kratko vreme podignut nivo saradnje između državnih organa.

– Do sada su održana dva sastanka na kojima su definisani osnovni podaci koordinacije između svih koji učestvuju u borbi protiv korupcije. Na nekoliko bilateralnih sastanaka definisane su najvažnije tačke saradnje i to, očito, daje rezultate. Formirana je i radna grupa za izradu strategije za borbu protiv korupcije na čijem se čelu nalazi direktorka Agencije za borbu protiv korupcije. Akcioni plan i strategija koji će sigurno dovesti do sistemske i, što je najvažnije, trajne borbe protiv ove pojave, biće završeni do kraja godine – kaže ministarka Malović.

Prema navodima Plana za borbu protiv korupcije, u koji je „Politika“ imala uvid, jasno su definisani preduslovi koji moraju da budu ispunjeni da bi sve ono što se sprovodi dalo rezultate. Tako je kao jedan od najvažnijih preduslova navedena jasno izražena politička volja, ali i nesmetani i profesionalni rad policije i tužilaštva.

– Potrebno je omogućiti da rad organa uprave i javnih preduzeća bude potpuno javan, kao i njihovo nesmetano kontrolisanje, ali i dosledno primenjivati propise o kontrolisanju izbornih kampanja kao i redovnog finansiranja političkih stranaka. Neophodno je i aktivno učešće i podrška političkih stranaka pri donošenju antikorupcijskih zakona – navodi se u Planu za borbu protiv korupcije.

Pomenutim dokumentom, kao akutne tačke u borbi protiv korupcije, navedeni su državni organi teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javne službe i preduzeća, preduzeća koja su većinskim delom u vlasništvu države, svi direktni korisnici budžetskih sredstava, pa čak i sportska društva.

– Prvenstveni načini u borbi protiv korupcije predviđaju jasno utvrđivanje i primenu preciznih pravila za utvrđivanje odgovornosti za obavljanje funkcije, uključujući i smenu, izmenu zakonskih akata u cilju utvrđivanja jasne procedure u pružanju javnih usluga, otvorene i transparentne postupke planiranja i korišćenja budžetskih sredstava, kao i jasan sistem pomoću koga će se to kontrolisati. Jedna od ovakvih mera jesu i objavljivanje i analiza presuda, pojačan nadzor Agencije za borbu protiv korupcije i brzina reagovanja svih nadležnih institucija u slučajevima identifikovanja pojava korupcije – navodi se u Planu.

Dokument predviđa i represivne i edukativne mere u borbi protiv korupcije.

– Predviđeno je i poboljšanje materijalnog položaja i uslova za rad policijskih, carinskih i poreskih inspektora, kao i stalna kontrola njihovog unutrašnjeg i spoljašnjeg rada. Službenici koji odbijaju da izvrše protivzakonite radnje pretpostavljenih biće zaštićeni, a mnogo će se ulagati i u modernizaciju kriminalističke tehnike – navodi se u Planu za borbu protiv korupcije.

--------------------------------------------------------------------

Najbolji privredni sudovi

Osnovni sudovi u Srbiji u prvih šest meseci ove godine rešili su oko 120.000 predmeta više u odnosu na isti period prošle godine. Bolje rezultate, prema analizama Ministarstva pravde, u prvoj polovini ove godine ostvarili su i viši sudovi koji su rešili blizu 3.000 predmeta više u odnosu na isti period prošle godine.

U parničnim odeljenjima osnovnih sudova širom Srbije rešeno je gotovo 12.000 predmeta više nego u prvoj polovini prošle godine, dok je u krivičnim odeljenjima taj broj oko 6.000. Analize pokazuju da je znatno smanjen i broj predmeta u radu, pokazuju analize rada.

U višim sudovima, u parničnim postupcima u prvom stepenu, rešeno je 138 predmeta manje, ali je u krivici, takođe u prvom stepenu, rešeno 29 predmeta više. Takođe, u predmetima po žalbi u parnici je rešeno 499 predmeta više, dok je u krivici u predmetima po žalbi rešeno 15 predmeta manje nego u prvih šest meseci prošle godine.

Sudije privrednih sudova rešili su približno isti broj predmeta kao i u prvih šest meseci prošle godine, kada su pohvaljeni kao sudovi s najboljim rezultatima u sistemu sudstva.

Povećan broj rešenih predmeta (39 odsto) zabeležen je i u Privrednom apelacionom sudu. U ovom sudu za čak 96 odsto smanjen je i broj predmeta starijih od dve godine, dok u predmetima starijim od pet godina taj procenat iznosi 72, pokazale je analiza rada sudova.

M. Derikonjić

Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...