- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Rekli su
- /
- Za sada samo marketing

Za sada samo marketing
IZVOR: Danas, L. Valtner - S. Čongradin
Čupić: Sve varijante su moguće, od pretećih izjava do smeštanja u zatvor; Barać: Dok političari govore o obračunu s tajkunima, zapravo ih spasavaju
Šta bi s koordinacijom: „Antikrizni“ sastanak krupnih biznismena s predstavnicima državnog vrha pre dve godine
Beograd - Svaka najava političara da će se na ovaj ili onaj način obračunati s tajkunima, a da pritom ne iznose konkretne podatke, predstavlja marketing. Onog momenta kada političari, govoreći o sumnjivo stečenom krupnom kapitalu, pred javnost iznesu činjenice koje je moguće proveriti, počinje ozbiljan odnos vlasti prema biznismenima.
Ukoliko se pođe od pretpostavke da između političara i tajkuna i danas postoji sprega, izvršnoj vlasti je sada jedino važno da ih izvuče iz finansijske dubioze i spasi bankrotstva, a najava obračuna je samo sjajna populistička predizborna platforma, smatraju sagovornici Danasa Verica Barać i Čedomir Čupić, odgovarajući na pitanje kakav se odnos vlasti prema tajkunima možete očekivati pred izbore, s obzirom na najnoviju zaoštrenu retoriku iz vrha Demokratske stranke, ali i G17 plus.
- Poziv gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa vlasniku Luke Beograd Milanu Beku da proda to preduzeće gradu je najbolji dokaz da postoji sprega vlasti, tajkuna i organizovanog kriminala. Jer, ako to nije slučaj, zašto Beko ne izađe na tržište i proda Luku po tri puta većoj ceni od one koju mu nudi Đilas. Najave obračuna vlasti s tajkunima zapravo su pokušaj izvlačenja tajkuna iz bankrotstva. Tajkuni su se preigrali u trgovini nekretninama i u uslovima ekonomske krize došli na rub propasti. Izvršnoj vlasti je sada jedino važno da izvuče tajkune, da ih spasi kako zna i ume. A, s obzirom na to da ne postoji medijska sloboda, oni će to prikazati građanima kao navodni obračun s nosiocima sumnjivo stečenog kapitala - ocenjuje za Danas Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije.
Barać napominje da u poslednjih deset godina postoji kontinuitet u odnosu izvršnih vlasti prema tajkunima, tako da nije realno očekivati da pred zakonom odgovara bilo ko od bivših ministara za umešanost u nelegalne poslove.
- To je, takođe, evidentno u slučaju Luke Beograd, jer vlada Vojislava Koštunice je omogućila spornu prodaju Beku, a aktuelna vlast mu je dozvolila da na nezakonit način stekne vlasništvo nad zemljištem. Naša politička elita i tajkuni, odnosno organizovani kriminal, zapravo je jedna ista grupa koja ima zajedničke interese i u tu spregu su uključene i tajne službe i drugi nevidljivi centri moći. Svi zajedno se bore da se ne dokaže nijedan slučaj kriminalnih radnji, jer bi to posle vrlo lako moglo da se prelije na mnoge druge slučajeve i razotkrije celu priču, celu spregu. Dok slušamo, dakle, o navodnim obračunima s tajkunima, zapravo je reč o njihovom spašavanju, što je sjajna populistička predizborna platforma - zaključuje Verica Barać.
Čedomir Čupić, član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, za Danas navodi da se ne može tačno predvideti kako će se vlast do izbora odnositi prema nosiocima krupnog kapitala. Prema njegovoj oceni, sve varijante su moguće, od izjava u kojima vlast upozorava tajkune, do podizanja optužnica ili čak smeštanje u zatvor onih za koje se utvrdi da su krivi. Moguće, uz prisustvo TV kamera i pompezne izjave političara.
- Svaka javna izjava političara, koja ne sadrži konkretne podatke, za mene je samo marketinška priča i puka predizborna obećanja. Onog momenta kada političari, govoreći o krupnom kapitalu, pred javnost iznesu činjenice koje je moguće egzaktno proveriti, počinje ozbiljan odnos vlasti prema biznismenima - smatra Čupić.
Prema njegovim rečima, ozbiljan političar koji vodi računa o interesu građana, ukoliko govori o poslovanju biznismena, treba da iznese „debelu argumentaciju“, koju će predati nadležnim organima, policiji i tužilaštvu, kako bi bili pokrenuti postupci protiv onih za koje postoji neka sumnja.
- Ukoliko političari ostanu samo na rečima, bićemo u istom obrascu kao i do sada. Svaka vlast u Srbiji od 2000. godine govorila je da će ispitati na koji su način krupni kapitalisti stekli imovinu, da će biti provereno da li je bilo zloupotreba, da će se boriti protiv korupcije. Primer kako se vlast bori protiv korupcije su i dva poslanika Skupštine Srbije koji su istovremeno i gradonačelnici, što je najgrublji sukob interesa i samo jedan od oblika korupcije - upozorava Čedomir Čupić.
Najnoviju u seriji upozoravajućih izjava iz vrha vlasti dao je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, inače bliski saradnik bivšeg ministra Mlađana Dinkića, koji je ocenio da bi trebalo preispitati sve sporne privatizacije, a da privatizaciju Luke Beograd smatra „specifičnom“. Ćirić je u emisiji Kažiprst RTV B92 reagovao na izjavu Dragana Đilasa da je Beograd spreman da od vlasnika kupi Luku po ceni po kojoj je privatizovana, što je, kako je naveo, oko 40 miliona evra. Govoreći o preporuci EU, Ćirić je rekao da je problem ako je Srbija došla u situaciju da neko drugi kaže da je potrebno preispitati sporne privatizacije. „Za neke od tih privatizacija bilo je istražnih radnji, ali bolje bi bilo da smo mi to uradili ranije“, rekao je Ćirić.
Ilić: Ništa od tog posla
Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije, kaže za Danas da ne očekuje da će država u narednom periodu učiniti nešto ozbiljnije kada je reč o odnosu prema nosiocima sumnjivo stečenog kapitala. „Država treba da radi svoj posao, a biznismeni svoj. Međutim, do izbora će nosioci vlasti verovatno izgovarati teške reči i optužbe na račun tajkuna, ali od toga na kraju neće biti ništa. Sve će biti inspirisano marketingom, a ne pravim motivima“, kaže Ilić, nekadašnji ministar za kapitalne investicije.