Snežana Malović: Rešićemo afere u „Kolubari" i „Galenici"

23. maj 2011

IZVOR: Press, Milan Dudvarski

„Kolubara" i „Galenika" - Zahtevaću da se u kratkom roku istraže sve sporne javne nabavke, pogotovu u velikim sistemima poput „Kolubare" i „Galenike". Istraga - Prema novom zakonu, sadašnja sudska istraga biće zamenjena tužilačkom, što praktično znači da će tužilac rukovoditi predistražnim postupkom i samom istragom


snezana malovic


Ministarka pravde Snežana Malović, koju je Vlada imenovala i za koordinatora državnih organa u borbi protiv korupcije, u intervjuu za Press kaže da će njen prevashodni posao biti da zaustavi ogromne krađe na javnim nabavkama.

Oduzimanje pasoša lažnim azilantima

Kako rešiti problem lažnih azilanata? Da li nam stvarno preti uvođenje viza?

- Vlada Srbije neće dozvoliti da vizna liberalizacija bude ugrožena. Znamo koliko je truda uloženo da do nje dođemo i šta ona znači građanima Srbije. Sigurno nećemo pokleknuti pred ovim problemom. Formalno je završen tekst amandmana na Krivični zakonik, koji se tiče krivičnog gonjenja organizatora, podstrekača i pomagača ovakvog krivičnog dela. Takođe, razmatra se mogućnost da lica koja zloupotrebe pasoš budu prekršajno gonjena, a da jedna od zaštitnih mera koju bi sud mogao da izrekne bude i oduzimanje pasoša na određeno vreme.
 

Ona je potvrdila da državni budžet godišnje na ovaj način gubi milijarde dinara.

Šta ćete preuzeti po pitanju korupcije u javnim nabavkama?

- Tačno je da su korupciji posebno izloženi postupci javnih nabavki. Ovo je vrlo osetljivo pitanje, ne samo sa političkog ili krivičnog aspekta jer je to problem koji ima refleksije na sve oblasti života u Srbiji, a posebno utiče na privredu, ekonomiju i strane investicije. Prema nekim procenama, zbog različitih nepravilnosti u postupcima javnih nabavki, budžet Srbije oštećen je za više milijardi dinara. Na postojanje ozbiljne korupcije u ovoj oblasti ukazuju i brojni, već pokrenuti krivični postupci povodom nezakonitosti u javnim nabavkama u zdravstvu, putnoj privredi, železnici...

Koji su slučajevi prioritet u istrazi?

- Zahtevaću kao koordinator da se aktivnosti svih institucija koje imaju obaveze i odgovornosti u borbi protiv korupcije pojačaju i da se u kratkom roku istraže sve sporne javne nabavke, pogotovu u velikim sistemima poput „Kolubare" i „Galenike", kao i u javnim i još uvek neprivatizovanim državnim i društvenim preduzećima. Želimo da ukažemo na greške, da reagujemo preventivno, ali isto tako hoćemo da oni koji su pljačkali građane Srbije odgovaraju. Reagovaćemo odlučno.


Uprkos stalnoj borbi protiv organizovanih bandi, svedoci smo da je naše društvo duboko ogrezlo u kriminal i korupciju, kako to objašnjavate?

- Nažalost, ta konstatacija je tačna. To su relikti prošlosti. Ratovi devedesetih i sve što ih je pratilo stvorili su od Balkana pogodno tle za cvetanje organizovanih kriminalnih grupa. Međutim, hapšenja i procesuiranje tih grupa jasno pokazuju da se Vlada opredelila za obračun sa svim vidovima i vrstama kriminala i taj put je nepovratan. Iluzorno je očekivati da ta borba bude okončana preko noći, ona je dugotrajna, ali mi nećemo posustati.


Da li je Srbija učinila dovoljno oko hapšenja haških begunaca Ratka Mladića i Gorana Hadžića? Poslednji izveštaj tužioca Serža Bramerca nepovoljan je po Srbiju.

- Srbija čini sve i nastaviće da čini sve kako bi tema saradnje sa Tribunalom bila skinuta sa dnevnog reda, a to se neće dogoditi sve dok se ova dva begunca ne nađu u Hagu. One koji se skrivaju stići će pravda, jer ratni zločin ne zastareva. To je poruka i haškim beguncima Mladiću i Hadžiću. Oni moraju odgovarati za sve što su eventualno počinili. Obavezu hapšenja haških begunaca ne treba posmatrati samo u svetlu evropskih integracija Srbije, to je prvenstveno naša obaveza prema svim žrtvama.


A trgovina organima na Kosovu, da li će doći do te istrage?

- Srbija insistira na nezavisnoj i sveobuhvatnoj istrazi o trgovini organima. Ključna stvar je da se obezbedi efikasna zaštita svedoka. Obeshrabruje me činjenica da se posle gotovo pet meseci od usvajanja izveštaja Dika Martija i dalje raspravlja o tome ko bi trebalo da vodi istragu. Temeljna istraga mora biti hitno sprovedena. Smatram da treba da je vodi nezavisni tim istražitelja na čijem će čelu biti osoba koja ima lični kredibilitet, koja je nepristrasna i kompetentna. Verujem da će materijali i podaci do kojih su već došli doprineti rasvetljavanju ovog zločina, a imam informacije da su veoma daleko odmakli.


Koje su novine u Zakonu o krivičnom postupku?

- Najznačajnija novina koju će uvesti novi ZKP je svakako tužilačka istraga koja će u umnogome promeniti suštinu krivičnog postupka. Sadašnja sudska istraga biće zamenjena tužilačkom, što praktično znači da će tužilac rukovoditi predistražnim postupkom i samom istragom. Nacrt ZKP predviđa skraćenje mnogih rokova i biće izbegnuto da okrivljeni i svedoci budu saslušavani nekoliko puta. Viši sudovi neće moći u nedogled da ukidaju presude i vraćaju predmet na ponovno suđenje nego će već u drugom postupanju po žalbi na prvostepenu presudu morati da presude.


Kakvo je trenutno stanje u srpskom pravosuđu posle reforme?

- Reforma koja je bila neophodna doprineće da stvorimo pravosuđe koje će građanima obezbediti pravnu sigurnost, jednaku zaštitu prava, brže i efikasnije sudske postupke u koje će građani imati poverenja. Pravosuđe u kome se predmeti neće držati po fiokama. Rezultati koje smo do sada postigli govore da smo počeli da ostvarujemo ciljeve koje smo postavili, a to su efikasniji sudski postupci, intenzivnija borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i zaštitu investicija.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...