"ŠKUNDRIĆ: Vranje prednjači dva koraka"

30. oktobar 2016

IZVOR: OK RADIO


Naredna, 2017. godina bi trebalo da bude veoma značajna u borbi protiv korupcije, jer će sve lokalne samouprave u Srbiji morati da sačine i implementiraju lokalne antikorupcijske planove i lokalne antikorupcijske forume.

 

Grad Vranje je 2015. godine usvojio lokalni plan za borbu protiv korupcije, tako da nam dogodine predstoji i formiranje lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF).

Predstojeći zadaci koje stoje pred lokalnim samoupravama u Srbiji bili su tema panel diskusije u Vranju, na kojoj su, pored gradskih funkcionera,  učestvovali predstavnici Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), Agencije za borbu protiv korupcije i LAF-a iz Niša.

To je bila prilika da nam Miodrag Škundrić iz Agencije za borbu protiv korupcije iznese viđenje onoga što smo uradili i ponešto kaže o onome što nas očekuje od zadataka u borbi protiv korupcije.

OK Radio: Grad Vranje je prošle godine usvojio lokalni antikorupcijski plan. Da li je to dobra startna pozicija za ono što nas očekuje dogodine?

Miodrag Škundrić: Grad Vranje je uradio, ne jedan, već je uradio dva velika koraka ispred ostalih.

Prvo, imate usvojene dokumente, a drugo, koliko vidim, postoji politička volja da se oni sprovedu.

To je sjajno i ja vam se zahvaljujem na tome.

Korupcija je u Srbiji veliki problem i jako raširena pojava. Da li vidite spremnost da se uhvati ukoštac sa njom?

- Želeo bih da se osvrnem na istraživanja Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), čiji rezultati pokazuju da živimo u društvu gde je korupcija za mnoge naše građane postala rešenje, a ne problem.

Da, činjenica je da mi živimo u takvom društvu, ali ako postavimo pitanje ko može takvu situaciju da promeni, odgovor je jednostavan.

Mogu ljudi koji vode to društvo, lideri. Vranjski lideri su pokazali interesovanje da se stvari menjaju i to meni predstavlja jako veliko zadovoljstvo, jer sam siguran da će se neke stvari promeniti.

Kako ocenjujete dosadašnji napredak u borbi protiv korupcije u našem društvu?

- Napravljen je barem neki mali, hajde da ga nazovemo opštedruštveni pomak iz vremena kada je počeo sa radom Savet za borbu protiv korupcije.

Pre nego što je počeo Savet da radi, da ste obične ljude pitali šta je korupcija, ne bi znali da kažu, ne bi znali da je definišu, možda ne bi znali ni da kažu da li je to nešto dobro ili loše.

Sada građani barem znaju da je to nešto što nije dobro i da to nešto ima veze sa, na primer, primanjem i davanjem mita.
Naravno, ne znaju sve, ali postoji dakle neka informacija koja je proširena po celom društvu.

Naravno, sada treba dalje da se radi na tome.

Šta nas u tom smislu očekuje u narednoj godini?

- Ono što predstoji u narednoj godini je da svi gradovi i sve opštine u Srbiji usvoje dokumente slične vašim dokumentima, ovde u Vranju, ali ne i identične.

Trenutno se radi na izradi modela koji se zasnivaju na našim istraživanjima i ti modeli Agencije za borbu protiv korupcije bi trebalo da budu dostupni u martu naredne godine.

Oni će jako ličiti na ovo što imamo u Vranju, moguće je da neće biti isti u svemu i od sredine sledeće godine svi gradovi će biti u obavezi da rade po tom lokalnim antikorupcijskim planovima i moraće da imaju lokalna antikorupcijska tela.

Kakva će biti pozicija Vranja u tim zadacima?

- Vranje će biti u prednosti u odnosu na druge gradove zato što već ima izrađene planove, ima ideju o tome šta će se dalje dešavati i ima političku volju da to sprovede.

Zbog toga, za Vranje će sledeća godina predstavljati prilagođavanje novim okolnostima, a za sve druge će to biti sasvim nova priča.

I u tom smislu, svakako, nećete biti na istom.

Koja je razlika između lokalnog antikorupcijskog plana i plana integriteta, čija nam izrada takođe predstoji?

- Planovi integriteta su samo procena rizika.

Tu institucija, po zakonu, vrši istraživanje rizika na korupciju u svojoj sredini i u samoj instituciji i sama ta institucija daje nekakve predloge mera kako ta korupcija može da se u tom smislu nekako predupredi, da se smanji ili da nestane.

U lokalnim antikorupcijskim planovima već postoje mere usvojene kroz dokumente koje se imaju sprovoditi.

To je velika razlika između lokalnih antikorupcijskih planova i planova integriteta.

Šta to konkretno znači za jednu lokalnu sredinu?

- Kod planova integriteta postoji nekoliko opštih mesta, koja su ustanovljena kao rizična za celu državu.

To su, na primer, trošenje novca iz budžeta, javne nabavke, zapošljavanje, to su dakle neka opšta mesta koja važe generalno.

Ali za lokalnu upravu su vezane specifičnosti, koje su se nametnule kroz rad sa radnim grupama.

To su, na primer, inspekcijski poslovi, funkcionisanje prostorno – urbanističkih planova, izdavanje građevinskih dozvola, odluke skupština vezane za izbore direktora i članova odbora i slično.

Da li će postojati neka specifičnost baš ovde u Vranju?

Da, naravno i Agencija za borbu protiv korupcije će vas ohrabriti da nađete te svoje specifičnosti koje će biti to nešto što ste pronašli i što se tiče konkretno Vranja, a gde ste prepoznali neki rizik za korupciju.