Blic - Seme zla u '' Agrosemenu''

04. avgust 2004

Privatizacija, pored ostalog, treba da nas uvede medju pristojna društva. Ali stotine žalbi koje stižu Savetu za borbu protiv korupcije svedoče da se privatizacija kompromituje, a svaka pristojnost poriče.

''Agroseme'' iz Sremske Mitrovice prodato je 26.decembra 2002. godine konzorcijumu ''Panonija'' koji čine Igor Sabo, Dušan Đermanović i Antun Kaić, savezni poslanik LSDV (Liga socijaldemokrata Vojvodine). Preduzeće je do privatizacije upošljavalo preko 90 radnika, imalo je devet apoteka, dva doradna centra i skladište.

Pre kupovine ''Agrosemena'', Đermanović, kao predsednik Upravnog odbora novosadske ''Zvezde'', uz pomoć direktora sačinjava fiktivni ugovor o kupoprodaji uree, čime su došli do više od 550.000 evra. Ovako stečeni kapital putuje od Pala, Budimpešte do Beograda, da bi ga Djermanović i Sabo uključili u legalne tokove. Taj novac će biti osnov za dobijanje kredita za kupovinu ''Agrosemena''. U jesen 2003, Okružno javno tužilaštvo u Novom Sadu podiže optužnicu zbog zloupotrebe službenog položaja i pranja novca protiv Đermanovića, Saboa i Kaića. Sabo je bio tri meseca u pritvoru, Đermanović se krio sedam meseci. Kaića je zaštitio poslanički imunitet.

U trenutku kupovine Đermanović je bio pod krivičnom istragom, ali je tu sitnicu prećutao. Nakon što je obaveštena o prevari, Agencija za privatizaciju jula 2003. pokreće raskid ugovora, ali u vanparničnom postupku. Formalnom greškom Agencije, ''Panonija'' dobija na vremenu da naplati 70 do 80 miliona dinara od Republičkih robnih rezervi za semensku pšenicu, i da proda oko 1.100 do 1.200 tona semenskog kukuruza vrednosti 100 do 120 miliona dinara, od kojih je više od polovine vlasništvo ''Agrosemena''. Ni dinar od ovog novca ne nalazi se na računu ''Agrosemena''.

Trgovinski sud u S. Mitrovici donosi rešenje kojim se iz sudskog registra brišu novi vlasnici i dokapitalzacija, ali Viši trgovinski sud preinačuje rešenje smatrajući da se ''ugovor ne može raskinuti zbog prevare... već se iz tog razloga ugovor može poništiti usled rušljivosti'' i upućuje na Zakon o obligacionim odnosima. Vrhovni sud odbacuje kao neosnovan zahtev za zaštitu zakonitosti republičkog javnog tužioca. Toliko o jednakosti subjekata pred zakonom«.

Verica Barać,
predsednica Saveta


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...