Blic - Diskretni šarm valjevske buržoazije

16. avgust 2004

Miloš Filipović, direktor Mlinsko-pekarskog preduzeća »15. septembar« u Valjevu, voli diskreciju, te je firma privatizovana uz što manje mešanje radnika u akcionarstvo. Preduzeće je procenjeno na više od milion evra, a prodato je 2002. jedinom kupcu na aukciji, konzorcijumu zaposlenih, za 227 hiljada evra.

Preduzeće je oduvek bilo solidno: moderne tehnologije, nove mašine, velike površine zemljišta, zgrade, magacini, silosi, linije za proizvodnju hleba, peciva, veliki vozni park. Filipović i drugovi formirali su konzorcijum od 82 zaposlena, na čijem su se čelu našli on i Slobodan Djukić, u to vreme zamenik ministra za trgovinu i turizam, jedan od čelnika Nove demokratije, nikada zaposlen u ''15. septembru''. Medjutim, udeo akcionara dovodi u sumnju zakonitost postupka privatizacije - Djukić sam poseduje 35 odsto akcija, a kada se tom lavovskom delu dodaju akcije Filipovića i bliskih saradnika, vidi se da samo sedam lica ima 58 odsto akcija, a 300 radnika ostatak. Nakon aukcije, zaposleni su shvatili da su izigrani.

To je tek uvod: Filipović nije obavestio manjinske akcionare da kupe drugi deo akcija na otplatu u pet godišnjih rata,već je tu pogodnost sačuvao za konzorcijum; od manjinskih akcionara čak je tražio izjave da ne žele da učestvuju u dokapitalizaciji. Prijavio je Agenciji za privatizaciju da je oprema stara više od 50 godina, zbog čega su radnici podneli krivične prijave. Pre privatizacije nije prijavio Agenciji osam objekata, te se sumnja da se mogu prodati da bi se platila dokapitalizacija (magacin u Lajkovcu prodaje se gotovo po istoj ceni koliko je plaćeno preduzeće). Nije u roku investirao 13 miliona dinara, nego je ponudio da izgradi mnogo jeftiniju gasnu kotlarnicu.

Takođe, protiv sindikalaca vodi ''staljinistične procese'' (pritisci na radnike da se ograde od predsednika sindikata Kuzmanovića, koji je dobio otkaz). Odmah posle privatizacije nestalo je 160 tona pšenice, koja vredi više nego što je plaćeno preduzeće. Novinari vezuju skandal za člana konzorcijuma, pašenoga Stanka Subotića Caneta. Agencija zna za proneveru, ali je predusretljiva prema kupcima. Dva puta je produžila rok za dostavljanje bankarske garancije za investicije, da bi kasnije tu obavezu preinačila u ''dostavljanje dokaza da je izvršena uplata'', ali se ne zna šta je sa ''dokazom'' ni da li će nešto preduzeti povodom nezakonite privatizacije.

Verica Barać,
predsednica Saveta


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...