Blic - Sjaj i beda tranzicije

25. avgust 2004

Savet objavljuje navode iz predstavki o privatizovanim preduzećima kako bi doprineo transparentnosti privatizacije. Nije bilo potrebno da radnici ''Semena'' zbog teksta ''Kako se u Srbiji lome katanci'' demonstriraju ispred zgrade Vlade u majicama Pokreta ''Snaga Srbije''. Bilo bi dobro da su nam dostavili argumente za svoje tvrdnje da ''Seme'' danas dobro posluje. Raduju nas primeri koji svedoče da privatizacija u Srbiji vodi ka boljem poslovanju preduzeća i većoj zaposlenosti. Savet bi i te navode razmotrio i objavio. Ako ih ne bismo objavili, to bi bio razlog da nam zvižde. Ono što nas ne raduje, jeste tačnost njihovih navoda. Da li su radnici ''Semena'' u zabludi, ili su Ketmani tranzicije?

Da li se radnici Semena nadaju da će zadržati radna mesta ako gazda pobedi na izborima? Misle li da su Vlada i gazda stvarno u sukobu i da Agencija za privatizaciju mimo volje Vlade prihvata da ''Seme'' ''nastavlja delatnost time što izdaje poslovni prostor pod odličnim uslovima'', da dobro posluje iako je u 2003. godini iskazalo gubitak od 40 miliona, da se bavi ''doradom semena'' i nakon što su laboratorije i magacini preduzeća pretvoreni u studio za snimanje ''Milionera'' (Makiš), ili su zakatančeni za prodaju (Zemun, Kruševac, Jagodina). Ili je svima jasno da je kupio nekretnine? Vlada prihvata i izveštaje po kojima ''Mobtel'', u kome država ima 49 odsto vlasništva, posluje blizu gubitka. Radnicima je jedino važno da trenutno zadrže radna mesta, kao da nije njihov problem što prodaju seme iz uvoza, kosačice i motike da bi simulirali ugovorne obaveze gazde prema državi. Siromaštvo u koje su dovedeni im samo to dopušta.

Gazda je u kampanji obećavao da ćemo prodavati domaću salatu, a on će zadržati mobilnu telefoniju, univerzitet i nacionalnu frekvenciju. Za sada demonstriraju oni koji su izgubili radna mesta, ali im je saopštavanje te činjenice odloženo zbog kampanje. Sada se mogu prijaviti da postanu milijarderi u magacinima u kojima su nekada pakovali seme i nikada se nisu mogli obogatiti. Da li će protiv Saveta u gazdinim majicama demonstrirati i akademci i laureati gazdinih nagrada? Kada današnji protestanti prođu kao bivši kooperanti ''Semena'' koji su izgubili doradnu i prodajnu infrastrukturu, ili kao bivši radnici ''Semena'' koji su ostali i bez posla, otpremnine, i bez solidarnosti kolega, i koje ni Vlada ni javnost ne primećuju, jer je ''tranzicija bolan proces'', za one koji se nisu obogatili u vreme Miloševića, ni ''snašli'' kasnije.

Kome odgovara država u kojoj je moguć ''Mobtel'', u kojoj je bitno da je ''Sartid'' ''povećao proizvodnju za 50 odsto'', da ''Jugoremedija'' ostvaruje minimum procesa rada, da ''Seme'' izdaje nekretnine pod ''odličnim uslovima'' i da se o onima koji su ostali i bez akcija i bez posla ćuti?

Verica Barać,
predsednica Saveta


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...