Blic - Borba rudara ''Nemetala'' za privatizaciju

09. septembar 2004

Zašto mnoga privatizovana preduzeća propadaju?

Time se ne bave ni ekonomisti ni institucije, a Agencija za privatizaciju reaguje kasno i formalistički, čak i u slučajevima u kojima je obavezna da zbog nepoštovanja obaveza raskine ugovor.

Rudnik minerala ''Nemetali'' iz Vranjske Banje (jedini na ovim prostorima u kojem se eksploatiše zeolit), oktobra 2003. godine kupio je za 7 miliona dinara Gojko Rajković iz Bečeja. Tada se obavezao da investira 5,7 miliona dinara u roku od godinu dana i da položi bankarsku garanciju za ta sredstva u roku od mesec dana, inače se ugovor raskida. Agencija šalje kontrolu dva puta, nebrojeno puta šalje novom vlasniku nove opomene pred raskid ugovora, sa novim rokovima za bezuslovno ispunjenje ugovornih obaveza, ali ugovor ne raskida. A ako Agencija ne poštuje sopstevene opomene, zašto bi ih poštovao gazda? Posle druge opomene, Rajković pribavlja garanciju, ali tako što banka stavlja hipoteku na ''Nemetale''. Agencija tumači da je bitno da se investira, nije važno kako je pribavljen novac. U preduzeće ništa nije investirano, rok ističe za dva meseca.

Čim su videli da gazda vrda, 75 od 85 radnika obaveštava nadležne, a zatim stupa u štrajk. Agencija utvrđuje da su proizvodnja i prihodi posle privatizacije manji za trećinu, između ostalog, i zbog diskontinuiteta proizvodnje, nepoštovanja rokova isporuke, loše organizacije, što je sve novi razlog za raskid ugovora. Do privatizacije preduzeće je radilo punom parom, a plate nisu bile loše. Sada iznose 2.000 dinara. Odnos vlasnika prema radnicima priziva poredjenje sa 19. vekom. Nisu zaključeni kolektivni i pojedinačni ugovori, radnici se pozivaju na informativne razgovore, a kad se otpuštaju obrazloženja su kao da su u pitanju patološke ličnosti. Gazda je nedavno provalio u prostoriju i odneo radne knjižice ''u nepoznatom pravcu'', a u lokalnim medijima vodi kampanju protiv štrajkača tvrdeći da su ''šiptarski plaćenici''.

Radnici su već peti mesec u štrajku, uradili su sve da se izbore za svoja prava na rad i život koja svi ignorišu i omalovažavaju. Jedino se oni, po cenu sopstvenih gubitaka, bore da se poštuje ugovor o privatizaciji. Samo za radnike ''Nemetala'', poštovanje ugovora je dokaz da se zaista radi o privatizaciji, a ne o izigravanju privatizacije, kako to rade država, odnosno Agencija i Ministarstvo, i novi vlasnik.

Verica Barać,
predsednica Saveta


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...