Blic - Šta se dešava sa "Knjazom Milošem"?

22. septembar 2004

Zašto država odjednom sumnja u tržište kapitala, umesto da ga razvija. Zašto nam skreće pažnju na činjenicu da brokeri muvaju, ne izvršavaju nalog akcionara, ne dozvoljavaju im da akcije udruže sa državom i tako postanu bogatiji. Mogućnost da se akcije prodaju mimo tržišta kapitala, da to može uraditi Akcijski fond, ili Agencija izuzetak je za koji je u zakonu trebalo utvrditi stroga pravila, ako je tu mogućnost uopšte trebalo predvideti. Ovim izuzetkom zaobilazi se tržište akcija, koje jedino može da odredi vrednost akcija. Akcije ''Knjaza'' još nikada nisu bile na tržištu tako da su sada učinjene ponude jedine vrednosti akcija ali koje još uvek nije verifikovalo tržište.

Ova mogućnost prodaje akcija van tržišta na aukciji je, u slučaju ''Jugoremedije'' pokazala sve moguće štetne posledice, a samo ovaj slučaj je mogao Vladi da posluži kao dovoljan povod da predloži da se ovaj izuzetak briše iz zakona, a da se do tada uzdržava od njegove primene. Ako je odgovorna i ako je spremna da savesno i kritički prihvati svoju odgovornost u slučaju ''Jugoremedije''.

Međutim, vlasti se ovaj institut dopao. Daje velike mogućnosti za pregovore iza scene, iza tržišta kapitala, iza očiju javnosti.

Tačno je da brokeri muvaju, ali to je sitno. Veliki majstori pljačke svega što u Srbiji vredi žele da postupak prikupljanja akcija preko tržista propadne, da država prikupi većinski paket akcija i da se onda uđe u pregovore sa potencijalnim kupcima - pa ko da više (pregovaračima). Recimo, taji se podatak da se firma opasno zadužila u ovoj godini - navodno uspešna firma, a uzimali su svakog meseca od jedan do dva miliona evra kratkoročnih kredita, najviše kod ''Delta banke''. Ne znamo da li je to poznato ponuđačima. Drugo, socijalni i investicioni programi su krajnje nerealni - traže od investitora da uloži 72 miliona evra u razvoj, što je daleko više od vrednosti cele firme! Ozbiljan investitor to mora odbiti, baš kao i socijalni program, a kad sazna za dugove - definitivno će odustati. Onda stupa na scenu najveći poverilac sa pitanjem gde je njegov novac. Sledi konverzija. Umesto strateških partnera kao što je, recimo ''Danone'' i stvarnog ulaska stranog kapitala u zemlju, firma će otići budzašto, za naduvane dugove. Već viđeno, u hiljadama slučajeva u privatizaciji kod nas. Tako su otišle šećerane, tako su otišle robne kuće, ''Pekabeta'', tako je otišao ''Sever'', tako je otišla ''Jugoremedija''. Na kraju će sitni akcionari (kao i uvek) ostati kratkih rukava. I neće više biti sitni akcionari, ostaće bez akcija, i biće radnici bez posla.

U isto vreme Vlada ubrzano radi na nacionalnom programu za sprečavanje siromaštva, nezaposlenosti i korupcije. Ako ste ostali bez akcija, jer se firma u toku privatizacije preterano zadužila pa ste možda istovremeno ostali i bez posla, ne brinite, sigurno ste u makar u jednom vladinom programu.

Verica Barać,
predsednica Saveta


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...