- Naslovna
- /
- Savet u medijima
- /
- Radio, televizija i štampa
- /
- Blic - Siromašna država i bogati ministri

Blic - Siromašna država i bogati ministri
U odgovoru Vlade o putovanjima ministara na Olimpijske igre u Atinu kaže se da su svi putovali o svom trošku ili o trošku JAT-a i da povrede Zakona o sukobu interesa nije bilo. Vlada je odlučila da poveruje u naknadne informacije ministara da se njihove prve izjave u medijima ne računaju, čak nam je sugerisala i za ubuduće da ne verujemo u izjave ministara date pojedinačno, dok se svi ne dogovore. Vlada u saopštenju nijednim retkom ne objašnjava gradjanima kako je došlo do takve razlike u prethodnim izjavama pojedinih ministara i sada u saopštenju Vlade. Mi se razlikujemo od Hrvatske, u kojoj predsednik države nije putovao u Atinu jer se požalio na velike troškove koje država nije htela ili imala da mu plati, a on nije hteo da plati sam. Može se zaključiti da naši susedi imaju ili siromašnu državu i predsednika, ili škrtog i predsednika i državu, što smo mi skloniji da poverujemo. Mi, naravno, imamo siromašnu državu kojoj doplaćuju ministri. Oni nisu krivi što je država toliko siromašna da ih šalje na put a ne plaća karte, oni plate iz svog džepa ili džepa javnog preduzeća o čijem radu vode računa.
Posle vedrog pisma Vlade o doličnom ponašanju ministara, radost nam je ipak pokvarilo sledeće saopštenje Vlade o hitnoj primeni pomenutog zakona. Naime, Vlada čim je iz štampe saznala da je pomoćnik ministra za kapitalne investicije g. Lazić, u isto vreme i direktor ''Mobtela'', odmah ga je smenila. Vlada je sad imala težu situaciju nego u slučaju g. Cvetkovića koji je bio istovremeno i direktor državne Agencije za privatizaciju i izvršni direktor privatne konsultantske kuće ''CesMekon'', koja mu je bila desna ruka u zahtevnom državnom poslu. Vlada je za ovu činjenicu saznala tek kada je g. Cvetković već bio otišao. Sa g. Lazićem je teže, saznalo se dok je još tu. Za Vladu je očigledno nevažna činjenica kako se moglo desiti da taj gospodin radi posao u žestokom sukobu interesa sve vreme. Šta će biti sa odlukama ministarstva i Vlade koja je donosio ili pripremao g. Lazić?
Da se podsetimo. Pomoćnik ministra za kapitalne investicije( i istovremeno direktor ''Mobtela'') bio je član Vladinog tela zaduženog za utvrdjivanje vlasničkih odnosa u ''Mobtelu''. Komisija je završila rad sa izveštajem za koji je sama rekla da je nepotpun, jer ''Mobtel'' ne samo što nije dao dokumentaciju na uvid već nije dozvolio ni da pregledaju opremu. Vlada je ipak usvojila taj izveštaj, ne preduzimajući ništa da dodje do dokumentacije o radu preduzeća koje je bar zvanično, 49 odsto u vlasništvu države. Pošto je na početku prihvatila da je g. Lazić zamrznuo svoju funkciju u ''Mobtelu'', a on je za Karića već uradio sve po zadatku, Vlada može da zameri stepenu na koji je funkcije zamrznuta i da smeni Lazića. Vlada smatra da je dobila poene na hitroj primeni zakona protiv korupcije. Karić je dobio sve ostalo, kao i ministri koji rade za njega. Sad može mirno da finansira novu kampanju, ne samo svoju već i svojih ministara. Ako se nešto promeni on će opet ponuditi Vladi još 6 odsto u ''Mobtelu'', a ako se buni, pomenuće arbitražu u Cirihu. Dok ne postane predsednik Vlade u koji će sva ministarstva biti kapitalna.
Verica Barać,
predsednica Saveta