- Naslovna
- /
- Savet u medijima
- /
- Radio, televizija i štampa
- /
- Blic - Plodovi ''najbolje privatizacije na svetu''

Blic - Plodovi ''najbolje privatizacije na svetu''
Leskovačka fabrika lekova «Zdravlje» je decenijama bila jedno od najuspešnijih preduzeća na jugu Srbije, čije je širenje tokom osamdesetih značajno doprinosilo razvoju nerazvijenih opština (fabrika plastičnih špriceva u Medveđi, fabrika aluminijumskih tuba u Lebanu, prerada voća, povrća i dijetetskih supa u Bosilegradu).
Javnosti su uglavnom poznati prigovori Društva manjinskih akcionara «Zdravlja» na postupak privatizacije ovog preduzeća. Da podsetimo – procenjujući vrednost «Zdravlja» krajem devedesetih, Deloitte&Touche i Ekonomski institut (oba povezana sa potonjim ministrom za privatizaciju Vlahovićem, za čijeg mandata u je “Zdravlje” privatizovano), nisu uračunale revalorizacione rezerve, ali je Trgovinski sud u Leskovcu ipak upisao vrednost kapitala «Zdravlja» po njihovoj proceni (94 miliona DM), i to osam meseci kasnije, ne uvažavajući da je preduzeće u međuvremenu dobro poslovalo, pa je vrednost morala biti veća, što je sve utvrdila i revizorska kuća Ernst&Young.
I pored sporova oko vrednosti kapitala «Zdravlja», Agencija organizuje tender, na koji izlazi samo jedan ponuđač, firma «Farmako» sa Islanda, sa ponudom od svega milion evra. Agencija vrši pritisak na «Zdravlje» da obustavi postupak za promenu upisa vrednosti kapitala i «objašnjava» zaposlenima da je za njih najbolje da se prihvati ponuda «Farmaka», jer ako se poništi tender preduzeće će se prodati na aukciji, bez obaveze socijalnog programa. Deo radnika formira Inicijativni odbor koji traži poništenje tendera. U pregovorima sa «Farmakom», Agencija podiže cenu na 3,5 miliona evra i dogovara da se akcije koje «Zdravlje» ima u tri banke u Srbiji (ukupna vrednost 12,5 miliona evra), prodaju na berzi i da se novac podeli radnicima. U Društvu manjinskih akcionara danas kažu da je ova pogodba, kao i obaveza «Farmaka» da sledeće tri godine neće otpuštati radnike, presudila da Upravni odbor i Skupština akcionara «Zdravlja» ipak prihvate rezultat tendera.
Epilog posle dve godine – brokerska kuća ''Citadel'', koju je angažovao direktor «Zdravlja», prodala je akcije banaka van berze, za 2,757 miliona evra (podneta krivična prijava leskovačkom MUP-u). «Zdravlje» je do sada napustilo preko 800 radnika, navodno sporazumno. U privredno mrtvom gradu Leskovcu, prema navodima bivših radnika «Zdravlja», sporazumni odlazak na ulicu zapravo znači da vas, ako ste bili u Inicijativnom odboru, novi vlasnik degradira na niže radno mesto, sa platom i do 50 odsto nižom nego pre, ili da vas «savetuju» da će tri godine brzo proći, a dete vam takođe radi u «Zdravlju», pa bolje da sada odete sami nego da kroz par godina cela porodica ostane bez posla.
Verica Barać,
predsednica Saveta