Intervju Verice Barać za "Blic" - SCG štedljiva u borbi protiv korupcije

09. avgust 2005

Nedostatak novca i političke volje i spora implementacija postojećih zakona u SCG, najveće su prepreke u borbi protiv korupcije, navodi se u nedavno objavljenom izveštaju Programa protiv korupcije i organizovanog kriminala Saveta Evrope. To su i glavni razlozi zbog kojih se Srbija i Crna Gora, zajedno sa BiH, nalazi na začelju liste zemalja zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije.

Ilustrativno je da je Vlada Srbije za rad Saveta za borbu protiv korupcije u ovoj godini izdvojila samo 12 miliona dinara, dok je za pokroviteljstvo Sabora trubača u Guči, koji traje sedam dana, iz državne kase izdvojeno čitavih 10 miliona dinara.

U Srbiji nema još nikakvog pomaka u borbi protiv korupcije, slaže se i Verica Barać, predsednica vladinog Saveta za borbu protiv korupcije.

- Vlada Srbije nema jasan stav o antikorupcijskoj borbi. Nacionalna strategija i adekvatni zakoni, ne postoje, već svako gleda pojedinačne interese - tvrdi Baraćeva ističući da se pokazalo da je „sistemska korupcija nekažnjiva i veoma isplativa“.

Kako kaže, to potvrđuje i činjenica da nijedan krupniji slučaj vezan za korupciju domaće pravosuđe nije procesuiralo, niti je doneta neka presuda, te da se postavlja pitanje šta rade tužilaštvo i UBPOK.

- Do sada smo Vladi dostavili izveštaje o kršenju zakona i mogućoj korupciji uz navedena konkretna imena učesnika u šećernoj aferi, privatizaciji „Sartida“, „Jugoremedije“, Veterinarskog zavoda, „Mobtela“, problemu „Nacionalne štedionice“ i nismo dobili odgovor, niti je javno tužilaštvo preduzelo bilo kakve korake - naglašava ona.

Takva statistika stavlja nas daleko iza Albanije, koju je PAKO u izveštaju o stanju u zemljama zapadnog Balkana pohvalio za napredak. Naime, u Albaniji su, za razliku od SCG, prošle godine procesuirana 443 slučaja sa elementima korupcije za razliku od 2000. godine, kada se na sudovima nije našao nijedan takav slučaj.

Baraćeva očekuje da će se izvestan pomak u borbi protiv korupcije postići usvajanjem nacionalne staregije koju bi trebalo da Skupština Srbije izglasa na jesen, ali podseća da je ministar pravde nacrt prepravio u stavkama koje se odnose na tela koja bi trebalo da kontrolišu primenu.

- Tek je formirana radna grupa koja će raditi na nacrtu, pa je neizvesno kada će biti donet - smatra Baraćeva.

U izveštaju PAKO je pohvalio napredak Albanije, dok je Hrvatska kritikovana zbog „nedostatka morala i uračunljivosti u javnoj administraciji“, iako se ističe da je u Hrvatskoj procenat korupcije najniži na Balkanu. SCG, Makedonija i BiH dobile su kritike zbog neulaganja novca i nedostatka političke volje u borbi protiv korupcije, uz opasku da nijedna od zemalja u bliskoj budućnosti neće biti članica EU.

Ivana Cvetković


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...