Glas javnosti - Ko su politički ortaci „ Delte “

16. oktobar 2007

Miškovićeva kompanija uveliko premašila zakonskih 40 odsto prisustva na srpskom tržištu i sa 60 odsto pokrivenosti premašila zakonske okvire monopola za 50 odsto! Vlada treba da utvrdi političku odgovornost svih upletenih u ovu aferu. Javnost je uskraćena za odgovor na pitanje čiji je interes proglašen za nacionalni

Mnogi učesnici u postupku privatizacije „Ce marketa“, kao i druga zainteresovana lica napravili su brojne zakonske prekršaje koji su doveli do toga da jedna uspešna kompanija, koja je raspolagala znatnom imovinom, doživi ekonomski sunovrat i praktično nestane sa tržišta. Nadamo se da će punu istinu o tome utvrditi sud, piše u Izveštaju o „Ce marketu“ koji je Savet za borbu protiv korupcije uputio Vladi Srbije.

- Činjenica da neki pojedinac raspolaže bogatstvom koje se procenjuje na najmanje šest odsto BDP, nosi sa sobom ne samo ekonomsku, već i političku težinu. Ukoliko je taj pojedinac zainteresovan za privatizaciju određenog privrednog društva, politički faktori neće ostati indiferentni, već će, kao što se manifestovalo više puta, nastojati da mu izađu u susret. Slučaj privatizacije „Ce marketa“ još jednom je potvrdio to nepisano pravilo, i ta činjenica nije ostala nezapažena u javnosti, budući da su političari davali izjave nedvosmislene podrške „domaćem“ kupcu, a sudovi donosili pristrasne odluke za koje se teško može naći uporište u važećim privrednim propisima, naglašava se u Izveštaju, i upozorava:

„Simbioza političke i ekonomske moći je u navedenom slučaju učvršćena i uverenjem političara da je stvaranje monopola u vlasništvu domaćih lica povoljnije od dopuštanja strancima da u našoj zemlji trguju na malo. Opravdanje za takav stav je dato pozivanjem na nacionalni interes. Pri tome je javnost uskraćena za odgovor na pitanje o čijem se interesu radi, čiji je interes proglašen za nacionalni.

Pripajanjem ‘Ce marketa’ trgovinskoj mreži kojom je raspolagala Delta, stvoreno je preduzeće koje dominira tržištem, budući da, prema rečima jednog od aktera tog pripajanja, pokriva više od 60 odsto legalnog maloprodajnog prometa. Taj procenat daleko prelazi granicu koju Zakon o zaštiti konkurencije uzima za proglašavanje nekog preduzeća dominantnim na tržištu (prema članu 16 granica je 40 odsto). Formiranjem dominantnog preduzeća stvaraju se uslovi za zloupotrebu položaja na tržištu, ili popularno rečeno za monopolističko ponašanje“, konstatuje se u Izveštaju, i dodaje:

„Više izvora u dokumentaciji Saveta ukazuju na to da je sastanak na kome je trebalo da se sklopi primirje između sukobljenih strana i definišu elementi kupoprodajnog ugovora, uključujući količinu i cenu akcija ‘Ce marketa’, održan pod pokroviteljstvom pojedinih članova vlade, koji su u isto vreme i rukovodioci vladajućih partija. Prema navodima odbeglog direktora ‘Ce marketa’, jedan sastanak je organizovan kod ministra unutrašnjih poslova, kada mu je obećano da će se „obustaviti svako bavljenje policije ‘Ce marketom’ dok traje proces privatizacije“. Ukoliko se pokaže da su ti navodi tačni, radilo bi se o grubom mešanju vlasti u privredne tokove. Opravdani bi se postavilo pitanje na osnovu kakvih je ovlašćenja ministar unutrašnjih poslova zainteresovan za privatizaciju privrednog društva, odnosno ako postoji sumnja na krivicu nekih ljudi, kako istraga može biti odložena (obustavljena) usled privatizacije?

Konkretno, kada je reč o aferi s privatizacijom „Ce marketa“, Savet smatra da, pored utvrđivanja svih činjenica i obaveštavanja nadležnih organa i javnosti o tome, vlada treba da pristupi i utvrđivanju političke odgovornosti lica koja su upletena u radnje koje trenutno nisu kažnjive pozitivnim propisima, ali odstupaju od evropskih pravila ponašanja kojima se štiti konkurencija na tržištu.

UVAŽENA TUŽBA „PRIMER CE“

Vrhovni sud Srbije saopštio je juče da je poništio rešenje Republičke komisije za zaštitu konkurencije, kojim je bio odbijen zahtev za odobrenje sprovođenja koncentracije između „Primer Ce“ i Trgovinskog akcionarskog društva „Ce market“.

Najviši sud je time uvažio tužbu preduzeća „Primer Ce“.

- Vrhovni sud nije mogao da oceni zakonitost osporenog rešenja jer su njime povređena pravila upravnog postupka - kaže se u saopštenju. - U spisima ovog predmeta nema dokaza da je Savet Komisije za zaštitu konkurencije rešenje doneo saglasno Zakonu o zaštiti konkurencije i Zakonu o opštem upravnom postupku. Posle ove odluke VSS, pomenuta komisija mora da ponovi postupak i otkloni propuste na koje je presudom ukazao najviši sud.

MIŠKOVIĆ TUŽI SAVET

„Delta holding“ iz Beograda najavio je juče da će tužiti svakog ko neistinitim tvrdnjama i klevetama naruši ugled te kompanije, ističući da je prva u pripremi tužba protiv Saveta za borbu protiv korupcije.

„Posebno ćemo tražiti ličnu odgovornost predsednice tog saveta Verice Barać zbog iznošenja niza neistina i teških kleveta na račun ‘Delta holdinga’, koje mogu ne samo da naruše ugled kompanije već i da joj nanesu veliku materijalnu štetu“, navodi se u saopštenju.

„Delta holding“, kako se ističe, smatra da u upravnom sporu povodom pripajanja „Ce marketa“, koji se trenutno nalazi pred Vrhovnim sudom, ima izuzetno čvrste argumente, koje je u zakonom predviđenom postupku izložio nadležnoj sudskoj instanci.

Ta kompanija navodi da neće komentarisati taj spor sve dok je u toku, „bez obzira na to što članovi Komisije za zaštitu konkurencije, kao i neki drugi pojedinci komentarima redovno izlaze u javnost i time nedvosmisleno vrše pritisak na najvišu sudsku instancu u Srbiji“.

„Delta holding“ navodi da je angažovao renomiranu advokatsku kancelariju iz Londona, kao i tim domaćih advokata da od danas prate i analiziraju javno iznete neistine koje se sve češće mogu čuti na račun kompanije.

„Delta“ je navela da je „prinuđena na takav potez jer se već neko vreme, uz pomoć vodećih stranih oditorskih kuća, priprema za izlazak na Londonsku berzu“, ističući da se „u takvoj situaciji lažne optužbe i klevete mogu se negativno odraziti na vrednost kompanije“.

„Advokatski tim će podneti tužbe protiv svakog ko iznese neistinu o ‘Delta kompaniji’ ili njenom menadžmentu, bez obzira na to da li lažna izjava dolazi od državnih institucija i zvaničnika, političara, javnih ličnosti ili medija“, ističe se u saopštenju.

ŠTITE PRAVE KRIVCE

Stav Saveta za borbu protiv korupcije pokazuje ko su pravi krivci za umanjenje vrednosti „Ce marketa“ prilikom privatizacije, ocenio je juče za Glas Vladimir Horovic, branilac Slobodana Radulovića, bivšeg direktora ovog trgovinskog giganta, koji je u bekstvu od kad je protiv njega poveden krivični postupak u javnosti poznat kao „stečajna mafija“.

- Stav Saveta pokazuje da je ovaj krivični postupak protiv Gorana Kljajevića, Nemanje Jolovića, Radulovića i ostalih u odnosu na „Ce market“ pokrenut i da se vodi sa očiglednim ciljem da se prikažu kao krivci za umanjenje vrednosti „Ce marketa“ - dodaje Horovic. - Savet je, međutim, zaključio da su do smanjenja vrednosti „Ce marketa“ doveli državni organi, dakle Vlada Srbije i kupac Miroslav Mišković, uz pomoć Milana Beka, potpisnici Memoranduma, a uz sadejstvo predstavnika malih akcionara Branka Pavlovića. A manjinski akcionari koje je on zastupao sada podnose tužbu jer su prevareni. Sve ovo urađeno je u cilju da budu sakriveni pravi razlozi umanjenja vrednosti „Ce marketa“ i da bi se krivica prevalila na okrivljene u takozvanoj stečajnoj mafiji, a da bi se zaštitili pravi krivci koje je sada imenovao Savet za borbu protiv korupcije.

„CE MARKET“ IDE HRVATIMA

Naš izvor u vladi tvrdi da je na pomolu dugonajavljivana i pripremana prodaja „Ce marketa“ - hrvatskom „Agrokoru“.„Delta“ i hrvatski „Agrokor“ još u novembru prošle godine objavili su početak spajanja svojih trgovinskih lanaca „Delta M“ i „Konzum“. Dve „gvozdene ledi“ ovih kompanija i čitavog biznis miljea bivše Jugoslavije Ivana Veselinović iz „Delte“ i LJerka Puljić iz „Agrokora“ izjavile su tada da će se konačna odluka o spajanju čekati najmanje godinu dana.

- Izgleda da je to pripajanje veoma aktuelno. Više od 200 objekata „Ce marketa“ u Srbiji već je prefarbano u konzum boje - crvenu i zelenu. Verovatno je da će prodajom „Ce marketa“ „Delta“ umanjiti svoje prisustvo na srpskom tržištu i tako elegantno izaći iz optužbi za monopol! - tvrdi naš izvor.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...