Savet se obratio Vladi povodom pritisaka izvršne vlasti na „Jugoremediju“

27. jul 2011

Savet za borbu protiv korupcije se obratio Vladi u vezi sa konstantnim pritiscima izvršne vlasti na zrenjaninsku fabriku lekova „Jugoremedija“, koji imaju za cilj da se smeni uprava izabrana glasovima većinskih vlasnika, privatnih akcionara, a da Ministarstvo ekonomije postavi menadžment u kompaniji u kojoj je država manjinski akcionar, i to akcionar bez prava glasa za izbor članova uprave, u smislu člana 11b Zakona o Agenciji za privatizaciju.

Nakon što je sud 2006. godine utvrdio kršenje zakona u prodaji akcija „Jugoremedije“ i raskinuo ugovore između „Jake 80“ i Akcijskog fonda, bilo je neophodno da se istraži sprega ljudi u institucijama sa kriminalnim krugovima, da se utvrdi odgovornost za kršenje zakona i da država u dogovoru sa privatnim akcionarima pokrene postupke za naknadu štete pričinjene fabrici nezakonitim postupanjem odgovornih lica u nadležnim državnim organima. Umesto toga, nastavili su se pritisci izvršne vlasti na privatne akcionare „Jugoremedije“ i upravu koju su oni izabrali. Savet se proteklih godina u više navrata obraćao Vladi u vezi sa ovim problemima, međutim nije dobio nikakvu povratnu informaciju.

Povodom poslednjih pretnji upućenih menadžmentu kompanije, Savet je ukazao Vladi na činjenicu da se sadašnja situacija u „Jugoremediji“ ni malo se ne razlikuje od 2002. godine, kada je Akcijski fond nametnuo većinskim vlasnicima upravu Jovice Stefanovića. Bilo bi neophodno da Vlada detaljno razmotri ovaj slučaj i hitno preduzme odgovarajuće mere, naročito zbog toga što je 2006. godine, nakon što je sud raskinuo ugovore o prodaji akcija i dokapitalizaciji „Jugoremedije“, propustila da pokrene postupke za utvrđivanje odgovornosti za kršenje zakona i nastalu štetu, što je omogućilo da se kršenje vlasničkih prava privatnih akcionara nastavi do današnjeg dana.

Postupanje Ministarstva ekonomije i Ministarstva unutrašnjih poslova u „Jugoremediji“ upućuje na zabrinjavajući zaključak da u preduzećima u kojima je država suvlasnik, njeni predstavnici zloupotrebljavaju činjenicu da su istivremeno i deo izvršne vlasti, odnosno koriste svoju poziciju za pritiske na privatne vlasnike. U „Jugoremediji“ ovi pritisci idu tako daleko da poslovne odluke donete na Skupštini i Upravnom odboru u skladu sa zakonom, postaju predmet konstantne policijske istrage. Pritom, ova istraga ne obuhvata sve članove organa uprave na kojima su odluke donošene, već je isključivo usmerena na istaknute nosioce poslovnih aktivnosti, što parališe rad preduzeća i narušava njegov poslovni ugled u meri koja ugrožava njegov opstanak. Zato je veoma važno da Vlada utvrdi pozadinu ovih pritisaka.

Jedino na taj način Vlada će otkloniti sumnje u svoju umešanost.

Naime, imajući u vidu da je i 2006. godine propušteno da se istraži sprega izvršne vlasti i kriminalnih krugova koja je prljavom kapitalu omogućila da četiri ipo godine kontroliše jednu fabriku lekova, i posebno imajući u vidu da se odnos predstavnika države prema privatnim vlasnicima u „Jugoremediji“ nije promenio ni nakon sudskih odluka iz 2006. godine, nameće se zaključak da je sprega vlasti i kriminala zapravo ostala netaknuta. Štaviše, nameće se i zaključak da upravo pod pritiskom te sprege Vlada u međuvremenu nije preduzela ništa kako bi obezbedila jednaku zaštitu vlasničkih prava svih vlasnika i sigurnost ugovaranja. Zbog toga Vlada mora da utvrdi ko stoji iza pritisaka da se smeni rukovodstvo kompanije izabrano na zakonit način glasovima privatnih akcionara? Šta je u pozadini postupaka državnih organa kojima se narušava ugled „Jugoremedije“ i čini šteta i privatnim akcionarima i državi? Kojim se interesima rukovodi državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Branislav Zec kada u svojim javnim nastupima iznosi netačne podatke o stanju u fabrici i privatne akcionare „Jugoremedije“ neistinito predstavlja kao njene radnike?

Domaća javnost i Evropska komisija dele jasan stav da je suzbijanje sprege vlasti i kriminalnih krugova najvažnije pitanje borbe protiv korupcije u Srbiji. Kako se u „Jugoremediji“ ovaj problem manifestuje na veoma opasan način, jer preti da potpuno uruši fabriku u većinskom privatnom vlasništvu, čiji su proizvodi pritom od strateškog značaja za našu zemlju, Savet će svu dokumentaciju kojom raspolaže dostaviti Republičkom javnom tužiocu, radi pokretanja istrage i rasvetljavanja svih okolnosti u vezi sa ovim drastičnim slučajem sistemske korupcije koji u kontinuitetu traje već gotovo deset godina.

 

Pismo koje je Savet dostavio Vladi Srbije možete ovde preuzeti:
>  Pismo u pdf formatu
>  Pismo u Microsoft Word formatu 


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...