- Naslovna
- /
- Obraćanje institucijama
- /
- Najvažnija pitanja borbe protiv korupcije u Srbiji

Najvažnija pitanja borbe protiv korupcije u Srbiji
VLADA REPUBLIKE SRBIJE
Predsednik Vojislav Koštunica
Potpredsednik Božidar Đelić
Poštovani,
Savet za borbu protiv korupcije je na sednici održanoj 30. maja 2007. godine razmatrao najvažnija pitanja borbe protiv korupcije u Srbiji. Smatramo da je potrebno da Vlada na početku svog rada utvrdi plan i program svojih aktivnosti u borbi protiv korupcije, čime bi se omogućilo da Strategija za borbu protiv korupcije počne da se primenjuje. Pitanja koja, po mišljenju Saveta, zaslužuju posebnu pažnju su:
- Uspostavljanje javne kontrole državnih finansija, jer se sa primenom Zakona o državnoj revizorskoj instituciji kasni više od godinu dana.
- Poštovanje međunarodno priznatih pravila o budžetskom sistemu i poštovanje zakonom propisanih obaveza Vlade da narodnoj skupštini podnosi izveštaje o izvršenju budžeta i izveštaje budžetske inspekcije. U okviru ovog pitanja, Savet ističe da je Nacionalni investicioni plan bio veliki izvor korupcije u prethodnom periodu, zbog čega treba izvršiti potpunu reviziju ideje Nacionalnog investicionog plana kao načina finansiranja velikih infrastrukturnih objekata.
- Problemi u oblasti javnih nabavki, kao što su nedostatak konkurencije prilikom prikupljanja javnih ponuda, zaštita prava ponuđača i primena Uredbe o sredstvima posebne namene. Takođe, u ovoj oblasti su do sada ostala neregulisana dva segmenta posebno važna za suzbijanje korupcije – planiranje javnih nabavki i kontrola realizacije zaključenih ugovora.
- Nedostatak kontrole finansiranja političkih partija. Uočljiv je problem da javnim i drugim preduzećima u državnom vlasništvu, umesto države upravljaju političke stranke, koje javna preduzeća pretvaraju u izvore svog finansiranja, što predstavlja jednu od osnovnih poluga neograničene vlasti političkih stranaka u Srbiji i jedan od najvećih izvora sistemske korupcije.
- Monopolizacija tržišta zbog loše zakonske regulative i nefunkcionisanja tela zaduženog za borbu protiv monopola.
- Usklađivanje propisa koji regulišu rad tržišta kapitala.
- Zastoj i nedovoljna transperantnost u procesu privatizacije. Poslednje izmene Zakona o privatizaciji povećale su i onako velike mogućnosti za korupciju u ovom procesu, posebno uvođenjem instituta «otpusta dugova», nepoznatog u praksi drugih zemalja. O ovim problemima je Savet Vladi 3. februara 2005. godine već dostavio svoj izveštaj.
- Kao poseban problem ističemo nepostojanje uslova za rad nezavisnih regulatornih tela, njihovu nezavisnost i kvalitetan rad.
- Odluka o davanju koncesije za izgradnju puta Horgoš – Požega, doneta je uz kršenje propisane procedure, a u razlozima za njeno donošenje nije jasan opšti interes iz koga proizilazi ovakva odluka. Posebno zabrinjava isključivanje Vojvodine iz procesa odlučivanja i odbijanje nadležnog ministra da Vojvodini, kao i javnosti, da na uvid ugovor o koncesiji, i pored insistiranja Poverenika za informacije od javnog značaja. Iz ovog primera se jasno pokazuje još jedan veliki problem u suzbijanju korupcije u Srbiji, a to je nedosledna primena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, jednog od osnovnih zakona u prevenciji korupcije.
- Savet je sva ova pitanja detaljno razmatrao polazeći od konkretnih slučajeva i spremni smo da ih detaljno obrazložimo i da pomognemo u izradi konkretnih mera i predloga za izmene i dopune propisa kojima bi se ovi problemi rešili.
Dosadašnja primena osnovnih antikorupcijskih, ali i drugih zakona u koje je potrebno ugraditi instrumente za suzbijanje korupcije, pokazuje da u samim zakonima postoje ozbiljni nedostatci koji primenu onemogućavaju. Analiza ovih problema u implementaciji zakona, i utvrđivanje i otklanjanje slabih mesta u oblasti suzbijanja korupcije, činili bi realnu osnovu za izradu akcionog plana za sprovođenje nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, ali i za usklađivanje propisa u celovit sistem pravnih normi za borbu protiv korupcije.
Savet razume da je svako od ovih pitanja vrlo kompleksno, i da nije lako naći dobra rešenja za obuzdavanje sistemske korupcije, koja je dominantna u našem društvu.
Predlažemo da se održi sastanak premijera i potpredsednika Vlade sa Savetom za borbu protiv korupcije, na kome bi se pre svega utvrdio način komunikacije i saradnje u rešavanju ovih pitanja.
S poštovanjem,
predsednik
Verica Barać