Najvažnija pitanja borbe protiv korupcije u Srbiji

11. jun 2007

VLADA REPUBLIKE SRBIJE
Predsednik Vojislav Koštunica
Potpredsednik Božidar Đelić

 

Poštovani,

Savet za borbu protiv korupcije je na sednici održanoj 30. maja 2007. godine razmatrao najvažnija pitanja borbe protiv korupcije u Srbiji. Smatramo da je potrebno da Vlada na početku svog rada utvrdi plan i program svojih aktivnosti u borbi protiv korupcije, čime bi se omogućilo da Strategija za borbu protiv korupcije počne da se primenjuje. Pitanja koja, po mišljenju Saveta, zaslužuju posebnu pažnju su:  

  1. Uspostavljanje javne kontrole državnih finansija, jer se sa primenom Zakona o državnoj revizorskoj instituciji kasni više od godinu dana.
  2. Poštovanje međunarodno priznatih pravila o budžetskom sistemu i poštovanje zakonom propisanih obaveza Vlade da narodnoj skupštini podnosi izveštaje o izvršenju budžeta i izveštaje budžetske inspekcije. U okviru ovog pitanja, Savet ističe da je Nacionalni investicioni plan bio veliki izvor korupcije u prethodnom periodu, zbog čega treba izvršiti potpunu reviziju ideje Nacionalnog investicionog plana kao načina finansiranja velikih infrastrukturnih objekata.
  3. Problemi u oblasti javnih nabavki, kao što su nedostatak konkurencije prilikom prikupljanja javnih ponuda, zaštita prava ponuđača i primena Uredbe o sredstvima posebne namene. Takođe, u ovoj oblasti su do sada ostala neregulisana dva segmenta posebno važna za suzbijanje korupcije – planiranje javnih nabavki i kontrola realizacije zaključenih ugovora.
  4. Nedostatak kontrole finansiranja političkih partija. Uočljiv je problem da javnim i drugim preduzećima u državnom vlasništvu, umesto države upravljaju političke stranke, koje javna preduzeća pretvaraju u izvore svog finansiranja, što predstavlja jednu od osnovnih poluga neograničene vlasti političkih stranaka u Srbiji i jedan od najvećih izvora sistemske korupcije.
  5. Monopolizacija tržišta zbog loše zakonske regulative i nefunkcionisanja tela zaduženog za borbu protiv monopola.
  6. Usklađivanje propisa koji regulišu rad tržišta kapitala.
  7. Zastoj i nedovoljna transperantnost u procesu privatizacije. Poslednje izmene Zakona o privatizaciji povećale su i onako velike mogućnosti za korupciju u ovom procesu, posebno uvođenjem instituta «otpusta dugova», nepoznatog u praksi drugih zemalja. O ovim problemima je Savet Vladi 3. februara 2005. godine već dostavio svoj izveštaj.
  8. Kao poseban problem ističemo nepostojanje uslova za rad nezavisnih regulatornih tela, njihovu nezavisnost i kvalitetan rad.
  9. Odluka o davanju koncesije za izgradnju puta Horgoš – Požega, doneta je uz kršenje propisane procedure, a u razlozima za njeno donošenje nije jasan opšti interes iz koga proizilazi ovakva odluka. Posebno zabrinjava isključivanje Vojvodine iz procesa odlučivanja i odbijanje nadležnog ministra da Vojvodini, kao i javnosti, da na uvid ugovor o koncesiji, i pored insistiranja Poverenika za informacije od javnog značaja. Iz ovog primera se jasno pokazuje još jedan veliki problem u suzbijanju korupcije u Srbiji, a to je nedosledna primena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, jednog od osnovnih zakona u prevenciji korupcije.
  10. Savet je sva ova pitanja detaljno razmatrao polazeći od konkretnih slučajeva i spremni smo da ih detaljno obrazložimo i da pomognemo u izradi konkretnih mera i predloga za izmene i dopune propisa kojima bi se ovi problemi rešili.

Dosadašnja primena osnovnih antikorupcijskih, ali i drugih zakona u koje je potrebno ugraditi instrumente za suzbijanje korupcije, pokazuje da u samim zakonima postoje ozbiljni nedostatci koji primenu onemogućavaju. Analiza ovih problema u implementaciji zakona, i utvrđivanje i otklanjanje slabih mesta u oblasti suzbijanja korupcije, činili bi realnu osnovu za izradu akcionog plana za sprovođenje nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, ali i za usklađivanje propisa u celovit sistem pravnih normi za borbu protiv korupcije.

Savet razume da je svako od ovih pitanja vrlo kompleksno, i da nije lako naći dobra rešenja za obuzdavanje sistemske korupcije, koja je dominantna u našem društvu.

Predlažemo da se održi sastanak premijera i potpredsednika Vlade sa Savetom za borbu protiv korupcije, na kome bi se pre svega utvrdio način komunikacije i saradnje u rešavanju ovih pitanja.


S poštovanjem,

predsednik
Verica Barać


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...