Savet za borbu protiv korupcije dostavio Vladi Izveštaj o “Srboleku”

26. oktobar 2010

Savet je prethodnih godina pratio slučaj “Srbolek” kao karakterističan primer kršenja prava malih akcionara i njihove nemogućnosti da zaštite svoju imovinu od samovolje najvećeg akcionara. Uprkos tome što je Komisija za hartije od vrednosti 2007. godine donela rešenje kojim se preduzećima Jovice Stefanovića nalaže da prodaju nezakonito stečene akcije tako da njihovo vlasništvo u “Srboleku” ne prelazi 25%, Stefanović i dalje kontroliše poslovanje “Srboleka” i donosi odluke na štetu preduzeća i ostalih akcionara. Mali akcionari su 23. jula 2009. godine podneli krivičnu prijavu Prvom opštinskom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv uprave "Srboleka". Tužilaštvo je povodom ove krivične prijave podnelo zahtev za prikupljanje obaveštenja Direkciji policije, međutim policija još uvek nije dostavila izveštaj.

Od 2005. godine praktično sve trgovinske transakcije “Srboleka“ obavljaju se preko Stefanovićevih firmi, koje “Srboleku“ ne plaćaju preuzetu robu. Tako stvoren dug prema “Srboleku” iznosi oko 900 miliona dinara, istovremeno dok je račun “Srboleka” u neprekidnoj blokadi od 22. januara 2009. godine, sa iznosom blokade 154.985.367,49 dinara na dan 25. oktobra 2010. godine. Pored toga, “Srbolekova” veledrogerija je 2009. godine izgubila dozvolu za rad, a 27. avgusta ove godine Ministarstvo zdravlja je “Srboleku” zabranilo proizvodnju lekova jer ne ispunjava tehničke uslove, niti ima stručne kadrove za kontrolu kvaliteta. Mali akcionari su preko organa preduzeća pokušali da spreče dalje uvećavanje štete, međutim Stefanović, koji je istovremeno i predsednik Upravnog odbora i generalni direktor “Srboleka”, jednostavno je prestao da saziva Skupštinu preduzeća. Nakon što su mali akcionari sami organizovali Skupštinu i izabrali svoje predstavnike u Upravni odbor, Stefanović je prestao da saziva i sednice Upravnog odbora. Preduzeće je poslednji završni račun i revizorski izveštaj usvojilo za 2007. godinu.

Iako su iskoristili sve zakonske mogućnosti da zaštite svoja vlasnička prava, mali akcionari, među kojima su pored zaposlenih i penzionera “Srboleka” i investitori iz Slovenije i Srbije, nisu uspeli da spreče urušavanje preduzeća. Brojni drugi primeri koje je Savet prethodnih godina analizirao u izveštajima i inicijativama dostavljenim Vladi, jasno govore da se radi o sistemskom problemu. Savet je preporučio Vladi razmotri zbog čega institucije nadležne za zaštitu ovih prava ne rade po zakonu, ili rade sporo, i da im omogući uslove da obavljaju poslove iz svoje nadležnosti nezavisno od pritisaka, kao i da analizira nedostatke u propisima zbog kojih regulatorna tela ne mogu da spreče samovolju najvećih akcionara u akcionarskim društvima. Slučaj “Srboleka” jasno ukazuje na ovaj problem, jer uprkos Rešenju Komisije za hartije od vrednosti iz 2007. godine Stefanović i dalje ima potpunu kontrolu nad “Srbolekom” iako poseduje svega 24,99% akcija.


Savet je u Izveštaju preporučio Vladi da sa naročitom pažnjom analizira postupanje Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, koje je svojim mešanjem u nedavno okončani štrajk u “Srboleku” omogućilo nesavesnoj upravi da učvrsti svoju samovolju i nastavi da ugrožava imovinu ostalih akcionara i opstanak preduzeća. 
 

Izveštaj o "Srboleku" [ pdf ]
Izveštaj o "Srboleku" [ Word ] 


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...