NUNS: Mediji izloženi različitim vrstama pritiska

25. decembar 2014

Izvor: Danas

Autor: Beta

Beograd- Predstavnici medija u Srbiji izloženi su najrazličitijim vrstama pritiska, a tokom 2014. godine zabeležena su 22 fizička i verbalna napada na novinare, navedeno je u juče predstavljenom izveštaju Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).

Podaci NUNS-a pokazuju da su predstavnici medija pretrpeli 12 fizičkih napada i 10 verbalnih. Od registrovanih slučajeva četiri fizička napada dogodila su se u Beogradu, a osam u unutrašnjosti Srbije. Ipak, smatra se da je broj slučajeva daleko veći, ali da su mnogi ostali neprijavljeni. Protiv novinara u Srbiji pokrenuto je šest sudskih procesa, a predstavnici NUNS-a ukazali su na to da su tri postupka povele osobe sa „podebelim dosijeima“, među kojima je i vođa zemunskog klana Luka Bojović.

U izveštaju NUNS-a, predstavljenom u Medija centru, istaknuto je i da su predstavnici medija u lokalnim sredinama izloženi samovolji moćnika, da im se često uskraćuju informacije i da ih se ometa u obavljanju posla. Kao problemi se ističu i ekonomski pritisci na medije i pojava autocenzure, kada novinari zbog pretnji, njima lično ili njihovim kolegama, sami sebe ograničavaju u izveštavanju.

Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović podsetio je da je od 2008. do 2013. godine zabeleženo 348 napada na novinare. „Za državu koja pledira da uspostavi demokratsko društvo, ova brojka je više nego uznemirujuća i svrstava Srbiju među one države u kojima nije bezbedno baviti se novinarstvom. Vlast ne radi dovoljno da novinarima obezbedi uslove za normalno obavljanje ovog posla“, kazao je Obradović. On je, takođe, ukazao i da se slučajevi nasilja nad novinarima retko sankcionišu, a kada se to dogodi kazne su takve da podstiču nasilnike.

- Novinari se osećaju mahom nesigurno i nebezbedno, kazao je Obradović. Prema njegovim rečima, 2014. godinu karakteriše povećan pritisak na onlajn medije.

- Svedoci smo pokušaja uklanjanja pojedinih sadržaja sa interneta, kao i hakerskih napada i obaranja sajtova, kazao je Obradović, podsetivši da još nema jasnog odgovora na to ko stoji iza tih, kako je ocenio, očigledno dobro organizovanih pokušaja cenzure medija.

Generalni sekretar NUNS-a Svetozar Raković istakao je i problem ekonomskih, političkih i drugih „perfidnih“ vrsta pritisaka na medije, naročito u lokalnim sredinama. „Svedoci smo bahatosti lokalnih funkcionera. Očekuje nas projektno finansiranje medija. Zamislite samo kako će se ti isti funkcioneri ponašati i da li će budžet raspoređivati isključivo onako kako njima odgovara“, kazao je Raković.

Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je da je pritisak i pretnje novinarima teško dokazati podnošenjem krivičnih prijava koje se zasnivaju na tome da je neko nekom rekao „zapamtićeš ti mene“.

Pretnje

Govoreći o slučajevima zbog kojih su se novinari obraćali i tražili zaštitu, advokatica Kruna Savović navela je pretnje novinaru da će mu biti odgriženi „uši i nos“, kao i slučaj mobinga kada je novinarki nakon pisanja na društvenim mrežama smanjena plata i prebačena je drugo radno mesto. Istakla je i slučaj kada policija nije reagovala u trenutku kada je u policijskoj stanici novinar hteo da prijavi pretnju sa porukom da će mu majka biti zaklana, a on ubijen.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...