Radni vek sudija i tužilaca do 65 godina života

03. novembar 2014

Izvor: Dnevnik

Autor: LJ. Malešević

Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu, kojima je predviđeno da sudijama i tužiocima funkcija prestaje s navršenih 65 godina te da neće biti prinuđeni na to da idu u penziju kada napune 40 godina radnog staža. Te izmene zapravo treba da omoguće da sudije i tužioci ne dođu u priliku da moraju da odlaze u penziju kada su u punoj radnoj snazi i kada su najpotrebniji.

Inicijativu za promenu tih zakona podnelo je 199 narodnih poslanika, ali su je podržali stručnjaci iz oblasti pravosuđa, ministar pravde, predsednica Društva sudija Srbije, predsednik Udruženja javnih tužilaca. Kako se moglo čuti tokom rasprave u Skupštini Srbije, još u Kraljevini Srbiji sudije su u penziju odlazile u 70. godini života. Dodatni razlog za izmenu Zakona o sudijama je i taj što je pre četiri godine Konsulatativni savet evropskih sudija usvojio načela među kojima je i ono koje jamči nezavisnost sudstva u pogledu aktivnosti sudija, a naročito u pogledu zapošljavanja, imenovanja do starosne granice za penzionisanje, napredovanja, nesmenjivosti, obuke, imuniteta, discipline i finansiranja sudstva.

Osim toga, Osnovna načela nezavisnosti sudstva Ujedinjenih nacija u delu koji se odnosi na uslove službe i trajanja mandata sudija, predviđaju da zakoni garantuju trajanje mandata sudija, njihovu nezavisnost, bezbednost, odgovarajuću naknadu, uslove službe, penziju i starosnu granicu za odlazak u penziju. Tu je navedeno da sudije ne mogu biti smenjene dok ne napune godine starosti potrebne za obavezan odlazak u penziju ili im ne istekne mandat, ako takvo ograničenje postoji.

Po izmenjenom Zakonu o sudijama, ubuduće će sudije u Srbiji raditi do 65 godina života i neće morati da odlaze u penziju kada napune 40 godina radnog staža. Tako je Srbija uskladila svoje zakonodavstvo s evropskim, ali i s Opštim načelima nezavisnosti sudstva UN.

Izmenama Zakona o javnom tužilaštvu i tužioci su u pogledu penzionisanja izjednačeni sa sudijama pa će i oni sada do penzijskog čeka dolaziti tek kada napune 65 godina. Osim toga, zakonski akt predviđa da prestanak javnotužilačke funkcije zbog navršavanja radnog veka bude vezan isključivo za navršenje godina života, a ne i za dužinu staža osiguranja. Ta promena predstavlja usaglašavanje s predloženom izmenom Zakona o sudijama i međunarodnim standardima.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...