- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Dogadjaji
- /
- Pet stvari koje Srbija mora HITNO da uradi

Pet stvari koje Srbija mora HITNO da uradi
Izvor: Blic
Autor: Tamara Spaić
Nekoliko važnih preporuka su date koje bi morale brzo da budu završene, zbog svih ostalih poslova koji se na njih naslanjaju.
- Istovremeno, upravo su to neki od prioriteta na kojima se već radi. Tu mislim na privatizaciju i restrukturiranje državnih kompanija, uključujući i ,,Srbijagas”, izmenu modela politike azila zbog velikog broja azilanata u našoj zemlji, nastavak primene strategije reforme pravosuđa i dalju borbu protiv organizovanog kriminala - istakla je Tanja Miščević, šefica srpskog tima za pregovore sa EU za ,,Blic”.
Ona je navele da je opšti utisak o godišnjem izveštaju da dosad zaista nismo imali ovako pozitivan izveštaj, koji na pravi način daje i pohvale i upućuje kritike odnosno izražava preporuke.
- One su nam zapravo i najvažnije, jer su značajne i za proces pregovora, a ispunjavanje nekih od njih uklanja mogućnost da određena pitanja postanu merila za otvaranje pregovora - ocenila je Tanja Miščević.
U izveštaju Evropske komisije o napretku u evrointegracijama, prvi put je spoljna politika Srbije stavljena visoko u prioritete EU i traži se brzo usaglašavanje Srbije u toj oblasti.
- U dosadašnjim izveštajima najznačajnije teme su se ticale pravosuđa, osnovnih prava i Kosova, što su poglavlja 23, 24 i 35, a sad se prvi put ističe značaj usaglašavanja spoljne politike sa EU. To ukazuje da bi poglavlje 31 moglo da diktira dinamiku pregovora. Odnosno da se zaustave pregovori u drugim poglavljima ako nema pomaka u 31. U kontekstu ukrajinske krize, usaglašena spoljna politika postala je značajan instrument EU i sve što se bude kosilo sa sankcijama EU prema Rusiji neće biti primljeno pozitivno - ocenila je za ,,Blic” Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji.
Borba protiv organizovanog kriminala spoljna politika postala je značajan instrument EU i sve što se bude kosilo sa sankcijama EU prema Rusiji neće biti primljeno pozitivno - ocenila je za ,,Blic” Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji.
Prioriteti
Privatizacija
Restrukturiranje državnih kompanija
Izmena politike azila
Reforma pravosuđa
Borba protiv organizovanog kriminala
Kada je reč o pravosuđu, komisija navodi da podaci iz istraga cure u tabloide, čime se krši pretpostavka nevinosti, ne funkcioniše sistem slučajno izabranog sudije, nema pravosnažnih presuda u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, ne postoji jasan sistem evaluacije sudije i tužilaca, problem je nejasno krivično delo ,,zloupotreba službenog pložaja”...
- Ima pomaka, ali oni nisu dovoljni. Treba vremena da bi se ujednačila sudska praksa, potrebne su ustavne i institucionalne promene koje će onemogućiti politički uticaj na sudstvo. Ponekad se ima utisak da politička volja prednjači u procesima koji se tiču korupcije i organizovanog kriminala, jer sistem teško funkcioniše kad od sudije tražite da bude supermen - ocenila je za ,,Blic” Dragana Boljević, predsednica Društva sudija.
Pregovori na proleće
U izveštaju EK po prvi put nema preporuke daljih koraka, odnosno ne pominje se kada bi mogli početi pregovori u nekom od poglavlja. To ostavlja sumoran utisak usporavanja procesa. Ambasador EU u Srbiji Majkl Devenport juče je najavio da bi otvaranje poglavlja koja se tiču pravosuđa moglo da se dogodi na proleće.
Saša Mirković: Rade se podzakonski akti
- Ministarstvo kulture i informisanja će sa velikom pažnjom razmotriti sve ocene iznete u godišnjem izvestaju Evropske komisije. Trudićemo se da pozitivna ocena o usvajanju tri medijska zakona prati i njihovu primenu - rekao je za „Blic“ Saša Mirković, državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja, ocenivši da su ,,neke od iznetih kritika posledica činjenice da su pomenuti zakoni stupili na snagu pre nepuna dva meseca i da se ubrzano rade podzakonski akti”.
Oštre preporuke za energetiku i ekologiju
Posebno su oštre preporuke EK vezane za energetiku, izgradnju gasovoda „Južni tok“ i restrukturiranje „Srbijagasa“, uz upozorenje da Srbija ne sme da počne sa radovima na izgradnji gasovoda dok se međudržavni sporazum sa Rusijom ne uskladi sa EU zakonodavstvom. Ministar energetike Aleksandar Antić obećao je juče da će ,,Srbija biti deo dogovora”.
- Ostajemo na pozicijama na kojima smo bili, da je to energetski projekat u kojem učestvuje šest država koje su i članice EU i Srbija će u svakom slučaju biti deo rešenja i dogovora koji je neophodno postići oko Južnog toka - rekao je Antić.
U svim oblastima od zaštiteživotne sredine uočena je stagnacija ili nazadovanje. Ministarka Zorana Mihajlović ukazala je da će Poglavlje 27, koje se odnosi na životnu sredinu, biti najteže za Srbiju jer predviđa ulaganja od deset milijardi evra u narednih 15 godina.