- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Dogadjaji
- /
- Za zajedničke istražne timove policije i tužilaca Srbije i EU

Za zajedničke istražne timove policije i tužilaca Srbije i EU
Izvor: Blic
Jačanje istražnih kapaciteta tužilaca i policije kroz zajednicke istrage i stvaranje zajedničkih istražnih timova u skladu sa evropskom praksom, jedna je od preporuka EU i Saveta Evrope u cilj efikasnije borbe protiv korpucije u Srbiji.
Na danas predstavljenim analizama rizika od korupcije u pravosuđu i procene prepreka efikasnim istragama u krivičnim delima nadležnima u Srbiji, preporučjuje se i dodatna obuka ili specijalizacija sudija i javnih tužilaca u vezi sprečavanja korupcije i obuka veštaka finansijske struke.
Analiza je urađena u okviru zajedničkog projekta ,,Jačanje kapaciteta policije i pravoisuđa u borbi protiv korpucije u Srbiji” koji su, u saradnji sa nadležnima u Srbiji sproveli EU i Savet Evrope.
U analizi je navedeno da je ,,malo dokaza o koruptivnom ponašanju među tužiocima ili sudijama”, ali se ukazuje i da neprofesionalno ponašanje treba shvatiti u širem kontekstu.
Prema rezulatima analize, neprofesionalno ponašanje sudija i tužioca ,,obuhvata ponasanje koje je rezultat pritiska, uključujući i politički uticaj”.
Zamenik predsednika Vrhovnog kasaciong suda Janko Lazarević je naveo da ,,nerad i neznanje pojedini sudija simulira korupciju” i da zato postoji percepcija u javnosti da je ima u mnogo većem obimu od realnog.
On je rekao da zato mora biti unapređen rad sudija i tužioca i da u struci napreduju samo najbolji, dok je državnii sekretar Ministarstva pravde Radomir Ilić naglasio spremnost tog ministarstva da obezebdi sudijama i tužiocima sve uslove za nezavistan i profesionalan rad.
Šef političkog sektora Direkcije EU Luka Bjankoni je ukazao na značaj jačanja integriteta nosioca pravosudnih funkcija i nezavisnosti pravosuđa i u kontekstu nastavka evropskoh puta Srbije.
Vršilac dužnosti šefa misije Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Nada Ćuk smatra da je neophodno preduzeti niz dobro osmišljenih mera kako bi se stvorile nezavisne institucije, a da rad sudija i tužilaca mora da se zasniva na jakim etičkim stavovima.
Jačanje nezavisnosti sudstva i adekvatno regulisanje položaja javnog tužilašatva, u smislu preporuka Savet Evrope, regulisanje krivično pravne zaštite uzbunjivača, dosledno izricanje mera oduzimanja imovinske koristi u svakom sudskom slučaju korupcije, neke su od preporuka EU i Saveta Evrope.