Na tenderima ušteda 220 miliona evra

12. februar 2014

Izvor: Novosti

Autor: Z. Radović

Novi Zakon o javnim nabavkama u Srbiji uveo veću disciplinu na tenderima. Propis je uticao na promenu ponašanja naručilaca koji su postali znatno odgovorniji

Sa jednog otvaranja tenderske dokumentacije

Za postupke javnih nabavki u prvih devet meseci prošle godine potrošeno je 220 miliona evra manje nego u istom periodu 2012. godine. Tek svaki deseti postupak je bio pregovarački, što znači da je sproveden bez objavljivanja javnog poziva, dok je pre usvajanja novog Zakona o javnim nabavkama, u aprilu 2013. godine, bilo čak 23 odsto takvih postupaka. Vrednost svih pregovaračkih postupaka bez objavljivanja javnog poziva je u trećem kvartalu bila 6,6 milijardi dinara, što je za 3,2 milijarde manje nego u istom periodu 2012.

Direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović smatra da je novi zakon uticao na promenu ponašanja naručilaca koji su znatno odgovorniji i da je znatno povećana disciplina u postupcima javnih nabavki.

- Najviše su smanjeni postupci sa tačno određenim ponuđačem gde ne postoji konkurencija i koji su najnepovoljniji za naručioca i najpodložniji zloupotrebama - istakao je Jovanović. - Zastupljenost otvorenog postupka u trećem kvartalu 2013. godine je bila 79 odsto, dok je 2012. godine tek svaki drugi tender bio u otvorenom postupku.

On je dodao i da postupke javnih nabavki u 2013. godini karakteriše vrlo visok stepen uspešnosti okončanja postupka - oko 88 odsto, kao i veća transparentnost, jer je broj objavljenih nabavki sa oko 20.000 u 2012. porastao na blizu 40.000 u 2013. godini.

Jovanović je podsetio i da je novi zakon predvideo mehanizam za suzbijanje zloupotrebe, kada su u pitanju firme koje namerno obaraju tendere.

- Ukoliko su ponuđaču odbijena tri zahteva za zaštitu prava u periodu od šest meseci pretpostavlja se da je zloupotrebio zaštitu prava, osim ukoliko se pred Komisijom za zaštitu prava ne dokaže suprotno - objasnio je direktor Uprave. - U slučaju zloupotrebe zaštite prava, Komisija izriče novčanu kaznu koja može biti 80.000 do 1.000.000 dinara za pravno lice i 20.000 do 80.000 za odgovorno lice.

VIŠE DOMAĆIH PONUĐAČA

UDEO domaćih ponuđača u vrednosti javnih nabavki iznosio je 95 odsto u 2013. godini, dok je u 2012. godini bio 88 odsto - rekao je Predrag Jovanović. - Ti podaci govore da se položaj domaćih ponuđača poboljšao u odnosu na inostrane u poređenju sa periodom pre donošenja novog zakona.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...