- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Dogadjaji
- /
- Uhapšen sudija umešan u falsifikovanje ugovora

Uhapšen sudija umešan u falsifikovanje ugovora
IZVOR: Blic, Agencije
Sudija Visokog saveta sudstva Blagoje Jakšić uhapšen je juče zbog zloupotrebe službenog položaja i tereti se za krivično delo visoke korupcije. Sudija je uhapšen na poslu u prostorijama VSS u beogradskoj Resavskoj ulici, a njegov partner - biznismen Ljubomir Biševac izbegao je hapšenju. Za njim je juče po podne raspisana poternica i on je do zaključenja ovog izdanja “Blica” bio u bekstvu.
Jakšić i Biševac se sumnjiče da su počinili zloupotrebu tešku najmanje 20 miliona dinara. Kako “Blic” saznaje, biznismen Biševac je u dobrim odnosima sa Zvonkom Veselinovićem za koga se sumnja da je jedan od nalogodavaca paljenja kontrolnog punkta Jarinje na severu Kosova krajem jula meseca.
Sudija Jakšić i Biševac su sa severa Kosova, ali poslednjih nekoliko godina žive u Beogradu. Akcija hapšenja izvedena je po nalogu specijalnog tužioca, a osim njih dvojice za zloupotrebu se sumnjiči još troje službenika suda u Kosovskoj Mitrovici, koji su takođe privedeni. Blagomir Čurović, Dragan Gavrilović i Miroslav Božović su, kako se sumnja, učestvovali u falsifikovanju sudske dokumentacije po nalogu Jakšića.
Pre privođenja, Visoki savet sudstva je po zahtevu istražnog sudije Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu ukinuo imunitet Blagoju Jakšiću.
Mozak operacije za koju tek treba da se utvrdi koliko je “novčano teška” je, kako saznaje “Blic”, sudija Jakšić.
On je do izbora za člana VSS bio predsednik Opštinskog suda u Kosovskoj Mitrovici i, kako se sumnjiči, zloupotrebljavajući funkciju omogućavao manipulacije zemljištem i imovinom. Jakšić se sumnjiči da je dokumentacijom pokrivao imovinu koju je Biševac protivpravno prisvajao i pretpostavlja se da su potom delili novac.
Za sada najviše dokaza o visokoj korupciji ima kada je reč o preduzeću “Luks” u Kosovskoj Mitrovici. Jakšić je, kako se sumnja, naložio radnicima Opštinskog suda da zavedu nepostojeći ugovor, a na osnovu koga je Ljubomir Biševac uz pomoć Miodraga Laketića protivpravno pribavio lokal površine 320 metara kvadratnih.
Jedan od trojice privedenih radnika suda je čak, tvrde izvori „Blica“, pre nekoliko dana pocepao stranice iz sudskih knjiga kako bi prikrio ovu radnju.
Prostorije preduzeća “Luks” nalaze se u srpskom delu Kosovske Mitrovice kraj mosta koji deli severni i južni deo grada. One su prodate Biševcu, a da članovi Upravnog odbora koji su jedino i mogli da dozvole prodaju nisu za to ni znali. Biševac je, prema izvorima “Blica”, potom prodao prostor Medija centru i zaradio 300.000 evra. Za sada nema preciznih podataka koliko je od tog novca pripalo Jakšiću.
Prema saznanjima “Blica”, Jakšić je svoje kontakte gradio preko sporta, odnosno fudbalskog saveza gde je bio funkcioner. Dobro je pozicioniran u jednom delu pravosuđa, a svoje kontakte sa sudijama gradio je i učvršćivao čineći ustupke, pa ne čudi da je jedan od izabranih članova Visokog saveta sudstva iz reda sudija.
Prema saznanjima “Blica”, istraga će se baviti i proverom kome je sve sudija vraćao privremene novčane nadoknade, a koje su im bile oduzete.
Biševac je odranije poznat istražnim organima - izvori „Blica“ tvrde da je bio povezivan s nerasvetljenim ubistvom policajca Srbina, ali ta istraga nikada nije sprovedena do kraja jer je imao dobre kontakte u sudu i tamošnjoj policiji. Biševac, međutim, 2001. napušta Kosovo i nastanjuje se u Beogradu jer bio pod istragom međunarodnih bezbednosnih struktura.
Sumnja se da je Biševac pljačkao stanove i privatne firme lica albanske nacionalnosti tokom NATO bombardovanja. Pokradenu robu prodavao je u centralnoj Srbiji, a novac ulagao u nekretnine i davao pod zelenaške kamate. Biševac se povezuje i sa više lica koja se bave organizovanim kriminalom na Kosovu.
Jedan od poslova koji će biti predmet istrage jeste i da li je sudija Jakšić Biševcu omogućio i da uzurpira zemljište u Kosovskoj Mitrovici koje je predviđeno za gradski park, gde je on prvo otvorio kafanu, a sada ima i hotel.
Jakšića je saslušavao istražni sudija Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu. Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je juče da je Tužilaštvo podnelo zahtev za sprovođenje istrage protiv Blagoja Jakšića, sudije Višeg prekršajnog suda u Beogradu i člana Visokog saveta sudstva, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja.
- U zahtevu za sprovođenje istrage predložili smo da se osumnjičenom Jakšiću odredi pritvor - istakao je Radisavljević.Snežana Malović: VSS nije znao za sumnje
Ovo je najjasnija poruka da nema zaštićenih ni ako su na funkciji u najvišim državnim organima, niti ima zaštićenih u bilo kom delu vlasti - kaže za „Blic“ ministarka pravde Snežana Malović, komentarišući provođenje sudije VSS.
- Postupak protiv sudije je pokazatelj da je borba protiv korupcije zaista naš prioritet i da se kontrola vrši na svim nivoma i svim segmentima vlasti. Niko od nas koji smo u Visokom savetu sudstva nije znao da se sudija Jakšić sumnjiči za krivično delo visoke korupcije. Ali, istovremeno ovo je dokaz i da sudije koje su prošle izbor nisu nedodirljive - navodi Malovićeva.
Da li bi izbor Jakšića bio moguć da ste koristili podatke BIA?
- Naravno da ne. Međutim, korišćenje podataka BIA je u suprotnosti sa procedurom predlaganja i izbora sudija. Ali i ugrožavanje ljudskih prava i nedozvoljena radnja.
Kako je onda sudija Jakšić izabran u VSS?
- To je pitanje na koje odgovor mora da se dobije od struke jer su sudije same sebe birale i predlagale.
Jakšić je učestvovao u preispitivanju odluka o neizabranim sudijama?
- On nije sam odlučivao. Odluke je donosio Visoki savet sudstva.
Visoke funkcije i nagrada
Član Visokog saveta sudstva Blagoje Jakšić od 1985. radio je u Opštinskom sudu u Kosovskoj Mitrovici, gde je od 1992. do 2002. obavljao dužnost predsednika Opštinskog suda. Potom 2003. prelazi u Beograd gde radi kao sudija Prvog opštinskog suda. Od upućivanja na vršenje sudijske funkcije u Prvi opštinski sud u Beogradu postupao u parnicama iz radnih odnosa, a od 2008. bio je rukovodilac Odeljenja za radne sporove u tom sudu. Na internet prezentaciji VSS piše da je Jakšić u 2006. izabran za najboljeg sudiju Prvog opštinskog suda u Beogradu. Od 1. janura 2010. obavlja funkciju sudije Višeg prekršajnog suda u Beogradu.
Ljubomir Biševac rođen je u opštini Zubin Potok. Prvi posao mu je bio u ciglani u Zvečanu.