Ustavni sud „smenjuje” 1.300 funkcionera

07. septembar 2011

IZVOR: Politika

Odluka upućena „Službenom glasniku“ – političari imaju tri dana da se opredele za jednu od funkcija

sudnica

Talas ostavki funkcionera od lokalnog, preko pokrajinskog, do republičkog nivoa zapljusnuće Srbiju narednih dana. Odluka Ustavnog suda Srbije da funkcioneri nemaju pravo na više funkcija konačno je, posle dva meseca od njenog donošenja, juče potpisana i upućena „Službenom glasniku” na objavljivanje. Time odluka stupa na snagu, a oko 1.300 funkcionera moraće u roku od tri dana da se obrate Agenciji za borbu protiv korupcije i da je obaveste da su podneli ostavke na jednu od nespojivih funkcija (ili na nekoliko njih) ili da od nje traže mišljenje da li su te funkcije u sukobu interesa. Agencija mora da im odgovori u roku od 15 dana.

Sednica Redakcione komisije Ustavnog suda održana je juče i na njoj je i pomenuta odluka (od 7. jula ove godine, kojom je sud utvrdio da odredba člana 29. stav 3. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije nije u saglasnosti sa Ustavom i potvrđenim međunarodnim ugovorom) verifikovana, što je bio uslov da je predsednik suda potpiše i uputi „Službenom glasniku” na objavljivanje.

Dr Čedomir Čupić, član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, ocenjuje za „Politiku” da je USS postupio odgovorno i stoga na današnjoj sednici Odbora agencije neće pokrenuti pitanje smene predsednika Ustavnog suda (kako je ranije najavljivao da će uraditi ako do tada odluka suda ne bude objavljena, jer bez toga Agencija za borbu protiv korupcije ne može da pokrene odgovarajuće postupke protiv funkcionera koji obavljaju dve ili više funkcija).

„To je jedan dobar način ponašanja – kada jedna nezavisna državna institucija kao što je Agencija za borbu protiv korupcije opomene drugu nezavisnu instituciju, Ustavni sud, a on reaguje na to. Pokazuje se ipak da se u ovoj zemlji nešto može ostvariti”, istakao je dr Čupić i dodao da je to dobar primer koji može postati princip (da se ispod toga ne može ići).

Posle ove odluke USS, ostavke funkcionera slede po sili zakona, odnosno po sili zakona prestaje im funkcija, naglašava dr Čupić.

„Protiv onih funkcionera koji u roku od tri dana ne budu obavestili agenciju šta su uradili, biće pokrenuti postupci. Ko ne bude izvršavao odluku koju je doneo Ustavni sud, postaje odmetnik, odnosno može se tretirati kao terorista, jer ako ne poštuje silu zakona znači da ruši vladavinu zakona i državni poredak. On se u tom slučaju postavlja kao samovoljnik, iznad i izvan zakona, a to je onda teška uzurpacija, najteže moguće delo. Ako krenete protiv odluke Ustavnog suda, onda vi dovodite u pitanje Ustav i zakone”, kaže dr Čupić.

Pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj i koordinator vladajuće koalicije u Vojvodini Dragoslav Petrović izjavio je prekjuče da će odluka o napuštanju jedne od funkcija u Vojvodini zbog sukoba interesa biti saopštena u roku od 48 sati nakon što Ustavni sud Srbije objavi svoju odluku u „Službenom glasniku”.

Prema njegovim rečima, odluka o tome ko će ostati poslanik u Skupštini Vojvodine ili zadržati izvršnu funkciju na lokalnom nivou je već doneta, a biće javno saopštena u tom zakonskom roku. „Ne radi se samo o 13 poslanika pokrajinskog parlamenta već i o članovima gradskih, odnosno opštinskih veća i još nekima koji su u tzv. sukobu interesa”, rekao je Petrović za Tanjug.

Od pomenutih 13 poslanika, čak 12 pripada koaliciji Za evropsku Vojvodinu, s Demokratskom strankom na čelu, dok je jedan, predsednik opštine Apatin Živorad Smiljanić član Socijalističke partije Srbije.

Većina njih je već najavila da će radije ostati na čelu lokalnih samouprava. Među njima su gradonačelnici ili predsednici opština Igor Pavličić (Novi Sad), Tomislav Bogunović (Bač), Milivoje Vrebalov (Novi Bečej) i drugi. Ostavke na pokrajinsku funkciju ranije su podneli predsednici opština Inđija i Sremski Karlovci Goran Ješić i Milenko Filipović.

Poslanici Skupštine Srbije i gradonačelnici Jagodine i Kragujevca, Dragan Marković Palma i Veroljub Stefanović, kao i njihovi zamenici, takođe, čekaju da odluka Ustavnog suda stupi na snagu.

B. B.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...