Upražnjeni mandati čekaju redovne izbore

03. avgust 2011

IZVOR: Dnevnik

Skupština VojvodineDan posle ostavki dvojice pokrajinskih poslanika iz najveće poslaničke grupe „Za evropsku Vojvodinu” ni iz vojvođanskog odbora Demokratske stranke niko se nije oglasio.

U Skupštini Vojvodine saznali smo jedino da tokom jučerašnjeg dana nije bilo novih ostvaki, koje se, inače, očekuju posle odluke Ustavnog suda o nespojivosti poslaničke funkcije s funkcijom predsednika opštine ili gradonačelnika. A takve duple funkcije u pokrajinskom parlamentu ima 14 poslanika, od koji je jedan iz SPS-a, a ostali iz kluba ZEV-a. 

Reč je, inače, o poslanicima koji su izabrani po većinskom izbornom sistemu, čije ostavke povlače raspisivanje dopunskih izbora, izuzev ako je do redovnih izbora preostalo manje od šest meseci. Inače, baš zbog obaveznih dopunskih izbora, pokrajinska administracija usprotivila se prošle godine nalogu Agencije za borbu protiv korupcije da se vojvođanski poslanici opredele za jednu od postojećih funkcija. Pokrajinski čelnici isticali su tad kao argument specifičnost vojvođanskog izbornog sistema, po kojem se polovina od 120 poslanika bira neposredeno, a polovina po proporcionalnom modelu. U tome su se koristili i tumačenjem Ministarstva pravde, koje je takođe ustvrdilo da se zakonske odredbe o nespojivosti funkcija ne odnose na navedene vojvođanske poslanike, a što su u odbranu svojih duplih sinekura iskoristili i republički poslanici Dragan Marković Palma i Veroljub Stevanović, gradonačelnici Jagodine i Kragujevca. No, nakon godinu dana usledila je odluka Ustavnog suda po kojoj funkcije većinski izabranih pokrajinskih poslanika nisu spojive s čelnim pozicijama u lokalnim samoupravama. Iz pokrajinske koalicije su potom najvili da će svih 14 poslanika postupitu u skladu s tom odlukom, ali kad bude ozvaničena u „Službenom listu„. Očekivanja koordintora vladajuće koalicije Dragoslava Petrovića bila su da će se većina njih opredeliti za poslanički mandat, dok će njih nekoliko zadržati pozicije na lokalu.

Međutim, izgleda da su juče bili zatečeni ostavkama Gorana Ješića i Milenka Filipovića jer su one usledile mimo dogovora u stranci da se sačeka zvanična odluka UŠ-a. A po nezvaničnim navodima, njih dvojica na takav potez odlučili su se jer su bili nezadovljni „načinom na koji se ceo političko-pravni proces oko dupliranja funkcija vodio, a zbog čega su u javnosti najviše bili etiketirani vojvođanski poslanici„. 

Po svemu sudeći, upražnjeni mandati u pokrajinskom parlamentu najverovatnije će ostati neraspoređeni do isteka mandata aktuelnog saziva, pošto se na proleće moraju raspisati redovni izbori. 

B. D. Savić

Nema roka

Sekretar Skupštine APV Milorad Gašić potvrdio je juče našem listu da su ostavke Gorana Ješića, predsednika opštine Inđija, i Milenka Filipovića, predsednika opštine Sremski Karlovci, prekjuče stigle u parlament. On je kazao i da ne postoji rok u kojem bi Skupština Vojvodine morala da ih verifikuje.

Ne postoji takav rok, već je obaveza pokrajinskog parlamenta da te ostavke verifikuje na prvoj narednoj sednici – kazao nam je Gašić.

On je dodao i da prva jesenja sesija još nije planirana, pošto su u toku godišnji odmori.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...