Ustavni sud ukinuo „duple funkcionere”

09. jul 2011

IZVOR: Politika, G. Novaković

Agenciji za borbu protiv korupcije: Od 86 predmeta sukoba interesa na duplim funkcijama i 14 poslanika


Ustavni sud proglasio neustavnom odredbu koja je pojedinim funkcionerima omogućavala da zadrže više fotelja Foto Tanjug

Funkcioneri u Srbiji ne mogu da obavljaju dve ili više funkcija, čak i ako su na jednoj od njih zahvaljujući glasovima građana, presudio je Ustavni sud Srbije, u drugom pokušaju, gotovo deset meseci nakon što je Agencija za borbu protiv korupcije podnela zahtev za ocenu ustavnosti zakonskih izmena kojima je odbornicima i poslanicima praktično omogućeno da obavljaju i druge funkcije. Direktorka agencije Zorana Marković sada najavljuje da će sada „aktivirati” sve postupke koji su obustavljeni kada je skupština u julu prošle godine usvojila amandman koji je „neposredno izabranim funkcionerima dozvoljavao sedenje u više fotelja”. Ona objašnjava da će funkcioneri koji su u sukobu interesa biti obavešteni da je protiv njih pokrenut postupak i da će se od njih tražiti da se izjasne koju funkciju će nastaviti da obavljaju.

Ona, međutim, priznaje da to može trajati mesecima, i sada je zaista teško proceniti da li „dupli funkcioneri” uopšte treba da budu zabrinuti ili se može dogoditi da do kraja mandata zadrže sve pozicije. Agencija za borbu protiv korupcije ne može da preduzme ništa dok odluka Ustavnog suda ne bude objavljena u „Službenom glasniku”, što može da se dogodi i za dva, tri meseca. Jer na objavljivanje odluke suda o neustavnosti izmena Zakona o javnom informisanju čekalo se, recimo, više od četiri meseca.

U svakom slučaju, prema prošlogodišnjem izveštaju agencije, 86 predmeta sukoba interesa „čekalo je odluku Ustavnog suda, a direktorka Marković je juče u parlamentu rekla da su među onima koji će morati da se izjasne za jednu funkciju i četiri poslanika Narodne skupštine i deset poslanika Skupštine Vojvodine.

Iako nije saopštila njihova imena, mediji već više od godinu dana pišu o tome da bi pod „udar” agencije trebalo da dođu gradonačelnici Kragujevca i Jagodine Veroljub Stevanović („Zajedno za šumadiju“) i Dragan Marković Palma (Jedinstvena Srbija), kao i predsednik opštine Žagubica Dragi Damnjanović (G 17 plus). Četvrti poslanik je najverovatnije Dušan Bajatović (Socijalistička partija Srbije) koji je istovremeno i generalni direktor JP „Srbija gas” i član Upravnog odbora „Jugoros gas”. Veroljub Stevanović već je rekao je da će se, ako bude potrebno, odreći poslaničke funkcije, dok Dragan Marković kaže da će o daljim postupcima odlučivati kad odluka suda stupi na snagu.

Grupu vojvođanskih poslanika koji će, po odluci Ustavnog suda, morati da se odreknu jedne fotelje čine gradonačelnici, odnosno predsednici opština, uglavnom iz Demokratske stranke. Ono po čemu se razlikuju od ostalih funkcionera koji sede u više fotelja jeste da su za poslanike izabrani po većinskom sistemu i da bi u slučaju da se odreknu mandata u njihovim opštinama morali da se održe novi izbori.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...