- Naslovna
- /
- Mediji o korupciji
- /
- Dogadjaji
- /
- Nastavlja se bitka za lučke hektare

Nastavlja se bitka za lučke hektare
IZVOR: Politika, D. Mučibabić, M. Avakumović; FOTO: Ž. Jovanović
Ni sudovima neće biti lako da donesu pravednu odluku (Foto Ž. Jovanović)
Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, juče nije hteo da komentariše najnoviju odluku Višeg suda kojom se zabranjuje otuđenje imovine
Ponovna zabrana „Luci Beograd” da raspolaže, otuđuje i opterećuje zemljište posledica je dugogodišnjeg spora oko prava njegovog korišćenja između grada Beograda i vlasnika tog preduzeća. Oni se sude za oko 120 hektara zemljišta sa obe stane Pančevačkog mosta. Da bi sprečio „Luku Beograd” da proda zemljište grad je od Višeg suda zatražio da uvede privremenu meru, što je i učinjeno u decembru prošle godine. Potom ju je Apelacioni sud ukinuo dva meseca kasnije, ali je Viši sud pre nekoliko dana potvrdio svoju prvobitnu odluku. Paralelno sa ovim procesom i grad i luka su podneli zahteve za konverziju prava korišćenja u pravo svojine. Sasvim je neizvesno ko će steći vlasništvo u priobalju ako se istovremeno spore oko toga ko je korisnik zemljišta.
Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, juče nije hteo da komentariše najnoviju odluku Višeg suda. Samo je rekao da je „stav grada Beograda o „Luci Beograd” poznat”.
– Pošto je sudski proces u toku jedini ko je ovlašćen u ime grada da priča o tome jeste gradski javni pravobranilac – dodao je Đilas.
Strahinja Sekulić, gradski javni pravobranilac, objasnio je da je privremena mera, koja je na zahtev grada uspostavljena, uobičajena procedura kako bi se osnovni sudski postupak odvijao nesmetano.
– Sudski postupak oko utvrđivanja prava korišćenja zemljišta je neizvestan pa treba obezbediti da se imovina ne proda. Ukoliko bi druga strana to učinila sudski spor gubi smisao – rekao je gradski javni pravobranilac.
On je potvrdio da je grad prošlog septembra podneo zahtev za konverziju parcela na kojima se nalazi luka, ali i za zemljište od Pančevačkog mosta do Ade Huje.
– Uknjiženi smo na 400 hektara lučkog zemljišta i sudimo se za još 120 hektara. Pokušali smo da „Luci” stavimo privremenu meru zabrane na konverziju, ali je to Apelacioni sud odbio – dodao je Sekulić.
On nije siguran da li je „Luka” podnela zahtev za konverziju. To ne zna ni resorni ministar Oliver Dulić. Zahtev se, kako je rekao podnosi gradu, a ne ministarstvu. „Politici” je u „Luci Beograd” potvrđeno da su podneli zahtev za konverziju za zemljište od Toplane na Dorćolu do Pančevačkog mosta. Ali ne, kako tvrde, i za parcele nizvodno od mosta.
U „Luci Beograd” kažu da će se u predviđenom roku žaliti Apelacionom sudu zbog uvođenja privremene mere.
– Gradsko pravobranilaštvo pokušava da do lučkog zemljišta dođe na nezakonit način i u toku poslednjih sedam godina izgubilo je četiri sudska postupka. Sve koje je po ovom predmetu do danas vodilo. Praktično sud je zauzeo stav da ugovor između „Luke” i grada, star 36 godina, nije podoban za oduzimanje zemljišta, da nikada nije ni stupio na snagu – kazala je Tijana Munišić iz „Luke Beograd”.
Prema njenim rečima nova privremena mera identična je prethodnoj.
– Upadljivo je da su njenim donošenjem u celini ignorisani nalozi Apelacionog suda iz obrazloženja presude, koji su za postupajućeg sudiju Višeg suda bili obavezujući – istakla je Munišićeva.
Apelacioni sud, kaže Vesna Rakić-Vodinelić, profesor građanskog procesnog prava, ima tri mogućnosti.
– Može da potvrdi odluku Višeg suda. Opet da je ukine, kao što je već jednom uradio, s tim što ne postoji ograničenje koliko puta to može da uradi. Poslednja varijanta je da odluku preinači – objašnjava Rakić-Vodinelić i dodaje da ovaj spor može neograničeno da traje.
Savet za borbu protiv korupcije očekuje i da će odluka Višeg suda opstati, jer je zabrana raspolaganja zemljištem „Luke” u skladu sa Zakonom o izvršnom postupku, navedeno je u saopštenju.