Radnici Beograd filma ućutkani pred prodaju

04. april 2011

IZVOR: Danas, M. N. Stevanović

Problemi sa kojima su se radnici Beograd filma suočavali u pripremi i tokom privatizacije bili su sakriveni od očiju javnosti jer im je, između ostalog, bilo zabranjeno da daju izjave i kontaktiraju s medijima, saznaje Danas. 

Bioskop Kozara, Beograd 
Zabrana komunikacije sa medijima naložena radi sprečavanja „usporavanja procesa privatizacije“: Bioskop Kozara u Beogradu

Zabrana javnih istupa bila je dogovorena na sastanku održanom početkom novembra 2006. između tadašnjeg ministra privrede Predraga Bubala, direktora Agencije za privatizaciju Vladimira Galića, direktora Beograd filma, sada uhapšenog Miroslava Cenića i predsednika konsultantske firme Ces mekon Zvonimira Nikezića. Prema dokumentaciji do koje smo došli, posle niza štrajkova zaposlenih, koji su sumnjali (ispostavilo se, opravdano) u dobre namere tokom pripreme preduzeća za prodaju, od privatizacionog savetnika Ces mekona stigla je molba direktoru Beograd filma da preduzme mere „da se niko od zaposlenih u preduzeću, bez obzira na položaj i funkciju, ne obraća neorganizovano i pojedinačno sredstvima javnog informisanja“ sve dok su u toku „aktivnosti o kojima su zaposleni detaljno informisani“. U dopisu koji je ispred Ces mekona potpisao Nikezić, dodaje se da „svaka vrsta pritiska preko sredstava javnog informisanja ili na drugi način, može izazvati negativne efekte i usporiti ceo proces privatizacije“, ali i da se on nada da će rezultat tih mera biti „realizacija zahteva zaposlenih za obezbeđenje socijalne sigurnosti“. Interesantno je da su se zaposleni zbog tog stava obratili i Savetu za borbu protiv korupcije, a ta institucija je, potom, od Agencije zaprivatizaciju zatražila objašnjenje za odluku kojom se, suprotno članu 2 Zakona o privatizaciji, narušava jedno od osnovnih načela javnosti rada. Pripremajući odgovor, u Agenciji čiji je direktor još uvek bio Galić, kao da su zaboravili svoj udeo u tom poslu, pa su od Ces mekona zatražili informaciju kako je došlo do tog incidenta. Podsećajući zaboravnog direktora na sastanak u Ministarstvu, iz Ces mekona su u odgovoru, između ostalog, naveli da je bilo dogovoreno „da se okonča štrajk zaposlenih u preduzeću, da se prekine međusobno optuživanje putem sredstava javnog informisanja i da se problemi u vezi sa privatizacijom prevaziđu u konstruktivnoj i mirnoj atmosferi“. Međutim, dodaje se u pismu koje je potpisao Dušan Nikezić, sin predsednika Ces mekona, i posle tog sastanka nastavljen je štrajk, a pojedinci iz preduzeća nastavili su sa davanjem izjava medijima, pa je dopis kojim savetnik preporučuje zabranu javnih istupa prosleđen „na zahtev direktora preduzeća Miroslava Cenića“.

Podsetimo, početkom nedelje zbog nezakonite prodaje pet bioskopa koji su bili u vlasništvu Beograd filma, utaje poreza od 1,5 miliona evra kao i štete nanete malim akcionarima od ukupno četiri miliona evra, uhapšeni su vlasnik preduzeća Nikola Živanović, inače bliski saradnik Mlađana Dinkića, kao i još četiri osobe među kojima i direktor preduzeća Cenić. U toj transakciji bilo je planirano da se proda i bioskop Zvezda, iako je po tužbi radnika kojima nije bila isplaćena adekvatna zarada za 2007. godinu Prvi opštinski sud odredio privremenu meru zabrane otuđenja tog objekta. Tek je angažovanjem bivših radnika i Saveta za borbu protiv korupcije, postignuto da se ta sudska odluka ispoštuje.


Upozorenje:

Web portal 'Savet za porbu protiv korupcije' ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web portala 'Savet za porbu protiv korupcije'.

captcha image
Reload Captcha Image...