
Говор Известиоца ЕП за Србију Јелка Кацина на Одбору ЕП за спољне послове
Стразбур, 12. јануар 2012.
На Одбору ЕП за спољне послове (АФЕТ) одржано је прво читање Нацрта извештаја о напретку Србије у европским интеграцијама. Известилац ЕП за Србију Јелко Кацин (АЛДЕ/ЛДС) поздравио је напредак који је Србија постигла у последњих годину дана и позвао Одбор да заузме чврст став да Србија заслужује статус кандидата, као и датум за почетак преговора о чланству, али и указао да се мора појачати борба против корупције и то тако што ће Савет за борбу против корупције добити пуну политичку подршку. Преносимо цео говор Јелка Кацина:
Драге колегинице и колеге, представници Европске комисије, ваше екселенције амбасадори,
Најпре бих се захвалио секретеријату АФЕТ-а, политичким саветницима и свом тиму за помоћ приликом израде нацрта извештаја који сте добили.
Пре више од годину дана сам представљајући свој извештај рекао да се Србија налази пред историјским раскршћем. Ове године се и даље налазимо пре раскршћем, али је захваљујући реформама спроведеним у Србији данас та прекретница ближе Европској унији.
Честитам Србији на постигнутим успесима и позивам владу да уради више, боље и брже како би приближила својим грађанима европску будућност и европску реалност земље и њене економије.
Последња два оптуженика за најтеже ратне злочине су прошле године лоцирана и изручена Хашком Трибуналу. То је био велики корак ка успостављању правде, помирења и осигурању мирне будућности региона.
Међутим, Србија се суочава са великим регионалним изазовима због свог односа према Косову. Велики прогрес је већ направљен: пре само годину дана дијалог између Београда и Приштине још увек није био отворен. Дијалог је започет прошле године и донео је успешне промене у корист људи на обе стране.
Упркос великом застоју због дешавања на северу Косова, неки важни договори су направљени у вези са омогућавањем слободе кретања, заједничког управљања границом, катастарских књига и признања универзитетских диплома.
Отпочета је и имплементација договора око родних књига и слободе кретања. Иако је ситуација на северу Косова и даље незадовољавајућа, морамо да признамо да је председник Тадић позвао на уклањане барикада.
Београд мора да уради све што је у његовој моћи да се барикаде на северу Косова трајно уклоне и да се омогући несметан проток људи, роба, рада и капитала у целом региону.
Прикривене намере и провокативни предлози о подели Косова, такође морају бити политички одбијене и напуштене.
Желим да поновим данас да се Србији не намећу никакву нови услови за чланство у ЕУ. Регионална стабилност и сарадња су кључни предуслов напретка у ЕУ интеграцијама. Овај копенхашки критеријум је важио за земље које су приступиле ЕУ 2004, 2007. и важи за све земље Западног Балкана.
Посете Председника Србије Вуковару и Сребреници су јасни, разумљиви гестови према суседима који доприносе регионалном помирењу. Надам се да ће спољна политика Београда наставити у овом правцу, нарочито у вези са БиХ којој је потребна помоћ како би оспособила своје државне институције за преговоре о чланству у ЕУ. Време је да Влада Србије одржи заједничку седницу са Саветом Министара БиХ уместо са владом од једног ентитета.
На унутрашњем плану Влада је направила значајне кораке ка јачању демократских институиција.
Укинуте су тзв. бланко оставке посланика, усвојен је закон о финансирању политичких странака, као и нови изборни закон.
Независна тела, Омбудсман и Комесар за заштиту једнакости, и представници цивилног друштва раде одличан посао и значајно доприносе консолидацији српске демократије.
Међутим, као и друге земље региона, Србија се суочава са великим изазовом у вези са (не)владавином права и борбе против системске корупције.
Кључ за јачање независности српског правосуђа лежи у политичкој вољи да се професионалци пусте да раде свој посао самостално и одговорно. Потребно је много напора у наредним годинама како би се почетне, али значајне и бројне грешке у реформи правосуђа исправиле и превазишле. Реформе захтевају своје време, нарочито системске промене у правосуђу. Извештај јасно указује на највеће пропусте.
Борба против корупције се мора појачати тако што ће Савет за борбу против корупције добити пуну политичку подршку. Влада мора да реагује адекватно на извештаје Савета, који свој посао ради одлично, професионално и одлучно.
Србија је прешла дуг пут у последње четири године. Грађани земље данас слободно и без ограничења путују по Шенген зони.
Ако желимо да видимо даљи прогрес у овој највећој и кључној земљи Западног Балкана, морамо јој пружити подршку. Морамо је приближити још више к себи и кроз рад Комисије и Делегације помоћи младим демократским институцијама да се изборе са организованим криминалом и корупцијом. То је нешто што ће сви грађани Србије знати да препознају, разуме и цене. А зато су потребни професионалнији и од политике, независни медији.
Зато данас желим да позовем АФЕТ да заузме јасан став да Србија треба да постане земља кандидат да би се приступни преговори са земљом могли отворити што пре.
То ће бити најбољи знак да постигнуте реформе поштујемо и препознајемо, и једино право осигурање да ће се тај реформски правац наставити у корист Србије, свих суседа, региона и ЕУ. За овај циљ, поред нас у ЕУ, морају да раде сви у Србији, и власт и опозиција, држава и невладине организације, појединци и државна администрација. Европска реалност је боља и заједничка будућност је намењена свима, без разлике, зато подржавамо и храбримо Србију и све њене грађане.
Хвала вам на пажњи.
Јелко Кацин