ТВ Авала у милионским дуговима

28. октобар 2011

Балканска истраживачка мрежа (БИРН) почела је, на основу Саветовог "Извештаја о притисцима и контроли медија", да истражује појединости о власништву и проблемима у медијима, а први у низу текстова односи се на телевизију Авала. Балкан Инсигхт открива да је ТВ Авала  у дуговима преко 25 милиона евра и да запосленима нису исплаћене плате пет месеци.Објављујемо превод текста, чији оригинал можете преузети кликом на овај линк http://www.balkaninsight.com/en/article/serbia-s-tv-avala-faces-troubles

Финансијски извештај ТВ Авала за 2010. годину показује да укупна дуговања станице за услуге, кредите и краткорочне финансијске обавезе износе 25,7 милиона евра док су укупни приходи били 2,6 милиона евра.  

Неколико запослених који су желели да остану анонимни су рекли Балкан Инсигхт-у да је већина од 142 радника ТВ Авала незадовољна зато што менаџмент фирме месецима обећава исплату заосталих плата. На рачун радника је прошлог петка уплаћена тек прва половина мајске зараде.

Многи запослени верују да се плате не исплаћују због блокраних рачуна компаније.

То је само делимично тачно јер рачуни јесу били блокирани више од 70 дана ове године, али према подацима регистра Народне банке Србије, сва четири постојећа рачуна (Банка Интеса, АИК банка, Комерцијална банка и Ерсте) су тренутно активни.

Зграда ове ТВ куће делује полупразно, као да станица функционише на минимум рада јер је евидентно да неки људи не долазе на посао.

 „Свако јутро се питам зашто уопште идем на посао, али онда помислим на своју породицу и обучем се“, каже један од уредника на ТВ Авала.

 “Не можемо више овако,” каже један од запослених.

ТВ Авала је почела с емитовањем 2006. године, након што је добила националну фреквенцију али је финансијски проблеми прате од најранијих дана.

Телевизија је тренутно у власништву бизнисмена Данка Ђунића (45,65 одсто), аустријске компаније Греенберг Инвест (48,41), медијског могула Жељка Митровића (4,95) и Економског института (0,99).

Власничка структура станице се нашла на мети Савета за борбу против корупције који је у свом извештају од 29. септембра рекао да власништво Авале није транспарентно.

Савет је рекао да верује да „Митровић има већинско власништво у ТВ Авала“, чиме, крши Закон о радиодифузији због недозвољене медијске концентрације. 

Након више покушаја да се ступи у контакт са неким од три највећа акционара, нико од њих није био расположен да коментарише финансијску ситуацију.

Запослени су прошле среде одбили да раде вести у знак протеста због неисплаћених зарада.

Менаџмент телевизије је изостанак емисије вести објаснио техничком греском која је настала у реализацији програма.

До прошле недеље, радници се нису усудили да јавно протестују. Пре неколико месеци, неколико десетина запослених потписало је петицију која тражи од руководства да им исплати зараде, али чини се да петиција никада није стигла до руководства.

„Многи су се плашили да им се имена нађу на том списку... тако да то на крају није упалило“, каже један од уредника.

„Надали смо се да ће бити боље са променом руководства, али сада више немамо никакву наду.“

Други извор са ТВ Авала, који је такође желео да остане анониман, пожалио се на недостатак колегијалности код српских медија.

Локални медији не извештавају о случају Авала иако је јасно да је у озбиљном проблему.

„Као да нико не зна шта се дешава са Авалом или бар одбијају да о томе извештавају“, каже новинар.

Бојана Барловац


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...