"Шабић: Влада скоро никад не извршава решења повереника"

01. јун 2016

Извор: Н1

Видео прилог можете погледати овде.





Ирелевантна ствар је да ли су објекти у Савамали били легални или не, а додатни проблем је што је добар део тих објеката легалан - и разлог више да разговарамо о потпуно противправном уништавању имовине, рекао је Родољуб Шабић. Каже да институција повереника може да функционише самостално, али истиче да Влада скоро никад не извршава решења.

Повереник је у Новом дану коментарисао случај рушења објеката у Херцеговачкој, о коме се готово ништа не зна, јер надлежни ћуте.

"Ја увек наглашавам да одговорни морају да знају да је такав однос према правима јавности увек механизам који изазива сумњу, и да после извесног времена није битно да ли је она основана или није", наводи.

Подсетимо, заштитник грађана је у свом извештају о овом догађају навео да је "недвосмислено утврђено да је у раним јутарњим сатима 25. априла, у Савамали, већем броју грађана прекршено право на слободу и безбедност, неповредивост физичког и психичког интегритета и заштиту имовине, и то дрским и насилничким, вандалским понашањем веће групе маскираних лица, а да надлежни државни орган – полиција и МУП, нису предузимали прописане мере и радње".

Шабић наводи да је, након рушења у Херцеговачкој, био један од првих који се јавио и инсистирао на праву јавности да зна. Позвао сам све надлежне, пре свега градске власти, да дају информације, каже повереник додајући да је тај исти дан разговарао са државном тужитељком Загорком Доловац и министром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем. "Обоје су су рекли да ће предузети све мере, а ми до сада немамо ефекте тих мера", каже повереник.

Он истиче да се ради о акцији која не може, а да не остави траг, и да је неопходна озбиљна истрага, која мора да открије о чему се ради.

На питање да ли постоји сумња да је налогодавац неко из врха државе, Шабић каже да за то постоји јавно изнета сумња, на којој инсистирају демонстранти који се тим поводом окупљају.

"Онај ко жели да је отклони мора то да учини на јасан и недвосмислен начин - било тако што ће доказати да је то урадио неко други, било тако што ће оне, из дела апарата који су у томе учествовали, казнити", каже повереник.

Уништена је имовина неких људи, и неко мора да сноси одговорност, додаје.

Он је поновио да се у тој ноћи догодило неколико кривичних дела. "Хајде да говоримо о основаној сумњи... Али више него очигледно је да можемо да говоримо о насилничком понашању, отуђењу туђе ствари, крађи, чак с обзиром на начин извршења - о елементима разбојништва, о ограничавању слободе, о проитивправном претресању, о несавесном раду служби, о окупљању ради вршења о кривичних дела... Коначно, можемо и да говоримо о сумњи о уклањању доказа", набраја.

На констатацију да је власт износила тврдње да се ради о нелегалним објектима, Шабић каже да то нема никакве везе, јер и за рушење таквих објеката постоје неке законске процедуре за рушење - руши се након правоснажног акта, у периоду који закон предвиђа, власнику се оставља неко време да обезбеди покретну имовину која је унутра, а не да се и она са објектом руши...

"Ирелевантна ствар је да ли су легални или не, али додатан је проблем је што је добар део тих објеката легалан, и разлог више да разговарамо о потпуно противправном уништавању имовине", каже он.

Шабића је јавно критовала странка министра Вулина - "Покрет социјалиста" поводом изјаве о смрти сведока догађаја из Херцеговачке. "Када се нечија смрт користи у политичке сврхе онда је то страшно. Без обзира ко то чини и без обзира ко је тај који то чини. Нико нема права да нечију смрт јавно тумачи и објашањава", саопштили су из Покрета социјалиста.

Коментаришући то, повереник је рекао да је у питању чисто политикантски напад и да није коментарисао ничију смрт, већ да је само рекао да је у реду да јавност зна све околности у вези са њом. "Ја сам поменуо да је на месец дана, тужном коинциденцијом, непроцесуиран, некоришћен у кривичном поступку, умро човек који је жртва тог догађаја".

"Нонсенс је да се владин орган обраћа Поверенику"

Повереник је тражио од Министарства локалне самоуправе да спроведе ванредни надзор у Нишу и Бујановцу зато сто су се ове општине оглушиле о захтев Савета борбу против корупције да им доставе тражене податке.

То је био још један повод за једну страначку реакцију и реакцију градских власти Новог Сада, рекао је Шабић.

Десило се да је сам у једном дану добио 11 жалби из Савета за борбу против корупције, против 11 локалних самоуправа јер нису доставили тражене податке, каже Шабић. Он наводи да се ради о подацима који би требало чак да буду истакнути на сајтовима, јер су легитиман предмет интересовања јавности, а не да их траже органи од локалних самоуправа.

То су, како наводи, били подаци о буџетским приходима и расходима, о датим субвенцијама, непокретној имовини којом се располаже, о броју запослених који се финансирају из буџета.

Нонсенс је да се владин Савет за борбу против корупције или неки такав орган обраћа поверенику да би дошли до информација потребних за свој рад, каже Шабић и пита шта онда да очекују новинари и грађани. С друге стране, игнорисање захтева државног органа је прекршај, додаје.

Град Нови Сад је тражио да се Шабић извини јавно, јер су, како су навели, они поднели сву документацију. Шабић каже да они јесу поднели документацију, али по једном другом захтеву, и и то након обраћања поверенику - дакле, неблаговремено. Тражени су подаци колико се финансира запослених из буџета, о расходима и приходима Града Новог Сада, о укњиженим некретнинама, и они те податке нису доставили, каже Шабић.

Председник општине Обреновац Мирослав Чучковић узнемирио је јавност изјавом да је страни инвеститор добио на увид 55.000 здравствених картова грађана ове општине. Шабић каже да је све проверено и да је та изјава била неопрезна и дата у заносу и да није дошло ни до какве компромитације података.

"Тежиште проблема - располагање финансијама"

Говорећи о томе како се поштује право на доступност информација од јавног значаја, каже да постоји прогрес. Ваљда смо инсталирали нешто да буде боље, и да имамо неки резултат, додаје.

Много је више информација доступно и без посебног закона, и онлајн, то су добре ствари, али су лоше ствари да повереник добија доста жалби и то говори да је проблема још много, каже.

Тежиште проблема је лоцирано у област располагања јавним новцем и јавним добрима, тамо где реално или потенцијално можете да говорите о корупцији, додаје повереник.

Закон је, како каже, експлицитан, Влада би била дужна да применом принуде изврши решења повереника. "Међутим, Влада, не само ова већ и претходне, то не чини... Више пута сам упозоравао да је то озбиљан позив на кршење закона", додаје.

Говорећи о новинарском кодексу и кршењу његових одредби, повереник истиче да је он добар. У целом проблему, према његовом мишљењу, нису главни проблем новинари. Те информације им неко даје, врло често их добијају од оних државних функционера који су плаћени да их чувају, наводи. Медији и новинари се користе да би се објављивале неке информације, додаје.

"Могу да функционишем самостално"

Повереник за информације од јавног значаја је у закону дефинасан "као самосталан државни орган, независан у вршењу своје надлежности“ који је успостављен због “остваривања права на приступ информацијама од јавног значаја којима располажу органи јавне власти, ради остварења и заштите интереса јавности да зна и остварења слободног демократског поретка и отвореног друштва".

Шабић каже да повереник може да функционише самостално. Каже да постоји снага која повереника и омбудсмана подржава - медији, грађани, цивилни сектор - и да се функционисање тих органа не може везивати само за личност његову и Саше Јанковића.

"Ако у ситуацији кад нико не гони прекршиоца закона и ако Влада никад, скоро никад не извршава решења повереника иако је дужна... И ако имате проценат успешних интервенција од 96 одсто, онда је то резултат... Проблем је упорни покушај да се политизују независне институције... Говори се - не радите за нас, кад ћете почети да радите у интересу свих грађана...  А кад институција није радила у интересу грађана", пита Шабић. 

Код сваке промене власти приметите коперникански обрт у ставу одређене партије према транспарентности,  људским правима, наводи. Кад сте у опозицији много сте сензиблинији према томе, закључује Шабић.