"Василић: Премијер и министри крше начело невиности"

16. мај 2016

Извор: Н1



Прилог можете погледати овде.
 

Владин Савет за борбу против корупције сматра да представници извршне власти, било да је реч о премијеру или министрима, морају да престану да својим изјавама крше начело невиности, рекла је члан Савета Јелисавета Василић, током представљању извештаја о стању у правосуђу.

Говорећи о независности правосуђа, казала је да је потребно престати с кршењем презумпције невиности, јер то смета и утиче на рад судија.

"Кршење презумпције невиности је уобичајено за нашу власт. И раније и сада...То кршење начела ствара велики проблем у правосуђу. Овде су многи били судије, или су и сада, и знају шта то значи када председник владе или министар прича да је неко криминалац, направио ово и оно, говори о доказима", рекла је чланица Савета.

Савет је у извештају навео да су у правосуђу забележени одређени помаци, попут израде Правилника који се односе на вредновање рада носилаца правосудних функција и бржег решавања старих предмета. Међутим, додато је да је мрежа судова проблематична, неравноправна доступност праву и правди је забрињавајућа, а постоји и проблем утицаја извршне власти, посебно у коментарисању судских случајева.

 

Четвртина судија каже да су колеге корумпиране

Савет за борбу против корупције изнео податаке истраживања о перцепцији присуства корупције, према којима је 25 одсто судија оценило да су њихове колеге корумпиране.

"То мисли и 30 одсто тужилаца, као и 60 одсто адвоката, док више од 80 одсто грађана сматра да су носиоци правосудних функција подложни примању мита”", рекла је Јелисавета Василић.

Као проблем из ранијег периода она је навела то што су председници суда били дуго у в. д. Стању и додала да је Савет инсистирао да се то реши, јер је то начин на који се корумпирају судије. Међутим, како је рекла, Савет има озбиљне примедбе на тај Закон.

"Овде су озбиљне примедбе, јер судија, председник суда је надлежан за мере, за све. Судија нема право да утиче које мере у неком предмету треба да се дају. Нема право да се жали. То значи да му је ускраћено учешће у самом поступку, а оно што је горе - ускраћена му је двостепеност", објаснила је Јелисавета Василић.

 

У Србији више судија него у Европи

Истакла је да је нарочито забрињавајућа неравноправна доступност праву и правди, односно постоје судови који су преоптерећени, док други мање раде, због чега је прошле године извршено 7.000 предмета делегација, односно пребацивања предмета из једног суда у други.

Васичић је рекла да је мрежа судова проблематична и утврђена је без одређених мерила, а да у Србији има дупло више судија, него што је то случај у европским земљама. Како је рекла, судија у Србији просечно има 340 предмета, док је у Европи тај број 850.

Савет за борбу против корупције домаће законе оценио је као непрецизне, нејасне, а поједине одредбе закона као коруптивне. За многе законе Савет каже да су такви да их судије веома тешко тумаче.

Како је рекла Василић, 80 одсто закона донето је "једноставно" по хитном поступку, што значи без јавне расправе, а овај начин начин усвајања закона највише је пактиковала влада која је тренутно у техничком мандату.

Василић је објаснила да се извештај, који је завршен крајем марта, представља тек данас зато што је прво прослеђен влади на коју се чекало две недеље да она одговори, а да су потом били избори. Ни после избора из владе није стигао одговор на примедбе које је Савет изнео у извештају.