Саопштење Савета о додели националних фреквенција

01. август 2022

Савет о додели националних фреквенција

 

Савет за борбу против корупције Владе Републике Србије сматра да су независни, објективни и професионални медији један од стубова борбе за демократију, владавину права и ефикасну борбу против корупције. Савет је 2014. и 2015. године објавио три Извештаја о трансформацији медија и указао да су нетранспарентно власништво и финансирање, употреба јавног новца за финансирање медија као и политички утицаји и непрофесионалан рад појединих новинара довели до таблоидизације медија и необјективног информисања грађана. Протеклих година дошло је до даљег урушавања медијске сцене у Србији а Медијска стратегија није дала очекиване резултате, на шта стално указују стручна новинарска удружења у Србији и многе озбиљне институције из иностранства. Данас имамо конфронтиране медије и супротстављене грађане. Јавни интерес је занемарен.

Савет сматра да је при додели четири националне фреквенције, као један од кључних критеријума требало детаљно размотрити, како су медији који су конкурисали функционисали у претходном периоду. Кредибилност медија који нису испунили преузете обавезе за добијену фреквенцију и обавезе из приложених елабората је упитна и нема гаранција да се то неће поновити. Уколико РЕМ сматра да је ирелевантно да ли су и колико пута телевизије које су поседовале националну фреквенцију прекршиле Законе, Правилнике, Кодексе и етичке норме, онда се поништава нашем друштву толико потребан принцип одговорности и обесмишљавају се професионална и стручна удружења.

Савет сматра да није било разлога да се додела пете фреквенције одлаже јер се тиме само стварају услови за разне манипулације.

Савет сматра да је у јавном интересу да РЕМ детаљно објасни грађанима којим критеријумима су се чланови руководили при гласању јер „мерљиви критеријуми“ нису јасно дефинисани. Образложење, одлука је донесена „ већином гласова при тајном гласању“, није довољно.

 

    Савет за борбу против корупције