
Одговор Савета за борбу против корупције на молбу Председнице Владе, Ане Брнабић
Поводом изјаве Председнице Владе, госпође Брнабић, дате телевизији Пинк и пренесене на Дневнику Н1, где Председница Владе наводи да је потпредседнику Савета за борбу против корупције рекла да испита њен однос и однос њеног брата у фирми „Асецо“, потпредседник Савета је одговорио да за то нема потребе. Ово се догодило пре више од годину дана и тада је речено да овај однос спада у домен сукоба интереса, а да је за утврђивање сукоба интереса према Закону о Агенцији за борбу против корупције (данас Агенцији за спречавању корупције) само Агенција надлежна да утврди сукоб интереса и предузме законом прописане радње за његово разрешење, а не Савет. Нема сврхе да Савет анализира пословање фирме јер сукоб интереса се утврђује не на основу промета већ на основу односа лица за које се сумња да су повезана лица. У случају да Савет тај однос и окарактерише као сукоб интереса, то не би имало било какав значај ни последице уколико тај однос не утврди Агенција. Савет за утврђивање сукоба интереса једноставно није надлежан.
На молбу Председнице Владе Републике Србије да Савет за борбу против корупције Републике Србије изнесе доказе да је господин Андреј Вучић власник земљишта у Војводини, Савет наглашава да то никада није изјавио и да никада није навео да поседује било какве доказе о томе. То исто није учинила ни госпођа Василић, члан Савета. За изјаве грађана који се обраћају Савету, Савет није одговоран нити обавезан да их проверава нити за то има капацитете. Савет своје извештаје темељи искључиво на званичним документима и подацима. У својим извештајима Савет се није бавио господином Андрејем Вучићем нити је о њему прикупљао податке у свом досадашњем раду. Савет је „Извештај о приватизацији и располагању пољопривредним земљиштем у јавној својини републике Србије” објавио 10.01.2018., а „Извештај о конверзији и располагању грађевинским земљиштем у Републици Србији” 09.01.2018.
Да постоји проблем са прибављањем званичних докумената Савет тврди већ протеклих 15 година о чему сведоче годишњи извештаји Повереника, као и више од 100 обраћања Савета Поверенику. И поред интервенције Повереника Савет није у стању да прибави тражене и неопходне податке за допуну Извештаја о земљишту јер ни један члан Савета не поседује безбедносни сертификат од стране Канцеларије за националну безбедност и заштиту тајних података.