
Извештај о доношењу правосудних закона и последицама које изазивају
Новим извештајем Савета за борбу против корупције о реформи правосуђа скренута је пажња Влади на неправилности у начину доношења правосудних закона, у увођењу јавног бележништва и у раду извршитеља.
Јавним бележницима су дата изузетно широка, монополистичка овлашћења која гарантују висок приход, а избор јавних бележника је компромитован ублажавањем правила о полагању нотарског испита и незаконитим радом комисије која је предложила кандидате за прве нотаре. Комора извршитеља је основана противно одредбама Закона о јавном бележништву јер није испуњен услов да првих 100 именованих нотара оснива Комору. Поред наведеног, Закон о јавном бележништву је у многоме у супротности са другим системским законима попут Закона о привредним друштвима.
Савет је истраживао и рад извршитеља, и утврђено је да Комора извршитеља не дозвољава извршитељима да учествују у јавним набавкама. Са друге стране комунална предузећа не спроводе јавне набавке у поступку ангажовања извршитеља, што је у супротности са Законом о јавним набавкама. Утврђено је да комунална предузећа расподељују предмете извршитељима врло селективно.
Савет је утврдио и да несуспензивно дејство приговора на закључак извршитеља често резултира несавесним радом извршитеља, због чега највише испаштају дужници.
Држава мора имати право на део добити нотара и извршитеља јер им је поверена јавна служба и тај део мора бити реално одређен на основу одговарајућих мерила и критеријума, а никако паушалном оценом предлагача закона
Доношење системских правосудних закона по хитном поступку и без јавне расправе резултира лошим законским решењима, која се често мењају и допуњују. Сет правосудних закона из 2008. године је донесен по хитном поступку и довео је до неуспешне реформе правосуђа и пада поверења у правосуђе. Пракса доношења закона на овај начин наставља се и данас а као једну од последица имамо и преко 120.000 одложених суђења у септембру и октобру због обуставе рада адвоката.
Извештај можете преузети овде.