Уручене награде Загорки Голубовић и Владимиру Радомировићу

10. децембар 2012

Савет за борбу против корупције уричио је 07. децембра 2012. године Награду „Верица Бараћ” Загорки Голубовић и Владимиру Радомировићу.

Додела награде

Награда која је установљена прошле године, поводом Међународног дана борбе против корупције и десет година рада Савета, од ове године носиће назив „Верица Бараћ” по дугогодишњој председници Савета за борбу против корупције. Савет за борбу против корупције и чланови жирија су сматрали да ће награда која носи име по Верици Бараћ још више промовисати моралне и професионалне вредности појединаца који постану добитници награде. Награда је и ове године додељена уз подршку Делегације Европске уније у Републици Србији.

Фото: Раде Прелић
Додела награде

Потпредседник Савета за борбу против корупције, проф. др Мирослав Милићевић се у свом обраћању осврнуо на досадашњи рад Савета за борбу против корупције, подсетивши да је Савет доставио Влади двадесет седам извештаја и тридесет једну иницијативу у вези са сумњама на корупцију, на које није било реакција. Потпредседник је нагласио да је Савет у току 2012. године објавио три нова извештаја и то: Извештај о реформи правосуђа, Међународни арбитражни спорови у процесу приватизације и штетно поступање Агенције за приватизацију и Извештај о државном и задружном земљишту у поступку приватизације. У току 2012. године Савет за борбу против корупције је одржао више значајних састанака са представницима међународних институција и организација.

Фото: Раде Прелић

Њ.Е. амбасадор Венсан Дежер је истакао да није лако предвидети када ће се Србија изборити са корупцијом, да ли ће то бити за два дана, две године или две деценије. Овогодишњи добитници награде „Верица Бараћ” који припадају различитим генерација, показују да се у борбу против корупције морају укључити све генерације. Амбасадор је указао да значајну улогу у борби против корупције имају и истраживачко новинарство, адекватна заштита узбуњивача, као и ефикасне институције. Амбасадор је истакао да би Верица Бараћ била поносна на оно што је постигла у борби против корупције.

Фото: Раде Прелић

У име жирија образложења је прочитао Драган СВ Бабић. Жири је између осталог истакао да Загорка Голубовић ,,спада међу оне ретке посвећенике својој професији и моралном и критичком ангажману”, као и да ,,она својим животним примером сведочи о могућности непоколебљивог критичког мишљења и истрајности у заступању хуманистичких принципа”. ,,Пратити свој ум, знање и памет за њу је значило обрачунати се са собом, али и са онима, који опстају у властољубљу, самољубљу, преварама, лажима и илузијама. Сопственим ангажовањем потврдила је своје уверење да је одговорност сваког појединца основа демократије и напретка”. Жири је закључио да је ,,њена бескомпромисна и непрестана борба против корупције разлог” што  награда ,,долази у чисте и часне руке”. Жири је закључио да ,,Пиштаљка враћа наду у снагу јавне речи, у новинарску храброст, у лично поштење. Пиштаљка је за две године успела да истражи и документује око 200 прича и пријава грађана који се јављају овом сајту без страха да ће бити жртве одмазде оних које пријаве”. Жири је закључио да је Пиштаљка омогућила људима ,,да се њихов глас чује и дала им је наду да њихови поступци нису били узалудни”.

Фото: Раде Прелић

Загорка Голубовић је рекла да јој је велика част да прими награду за борбу против корупције ,,која представља највеће зло у овом друштву”. Осврнула се и на свој долазак у Савет за борбу против корупиције, као и на оставку коју је поднела из принципијелних разлога због тадашњег министра правде. Посебно је указала на проблеме који су настали у процесу приватизације у Србији.

Фото: Раде Прелић

Владимир Радомировић је истакао да портал Пиштаљка није навикао да прима награде, али да са великим поносом прихватају награду која је названа по Верици Бараћ. Он је истакао да ова награда припада свим узбуњивачима који су Пиштаљки пријавили корупцију.

Фото: Раде Прелић