Влада Републике Србије још увек није одговорила на Извештај о реформи правосуђа Савета за борбу против корупције

15. јун 2012

Савет за борбу против корупције је 26. априла 2012. године доставио Влади Републике Србије Извештај о реформи правосуђа. Извештај је пре свега урађен због тога што јавности још увек нису представљени резултати ове реформе, иако је прошло шест година од усвајања Националне стратегије за реформу правосуђа и доношења Устава, четири године од доношења сета правосудих закона и две године од почетка реформе. Други важан разлог за рад на овом Извештају била је најава званичника Европске уније да ће преговори о чланству Србије у ЕУ започети са Поглављима 23 и 24 Споразума о стабилизацији и придруживању, која се односе на функционисање правне државе и борбу против организованог криминала.

Након што је Савет доставио Извештај о реформи правосуђа медијима, у периоду од 3. до 17. маја објављено је 25 медијских извештаја у вези са налазима Савета о правосудној реформи. Међутим, аргументи које је Савет изнео у својој критици реформе нису добили пуно простора. Медији су пренели само препоруке из Извештаја које се односе на разрешење Нате Месаровић и судија првог сазива Високог савета судства, и на преиспитивање рада министарке правде Снежане Маловић, Високог савета судства и Уставног суда Србије.

Од институција надлежних за реформу правосуђа огласио се Уставни суд Србије кратким саопштењем од 9. маја 2012. године, реагујући на део Извештаја о уставним жалбама. Слободан Хомен, координатор Владе Србије за односе са медијима, је у изјави датој агенцији Бета прокоментарисао да је правосуђе независно и да ће Високи савет судства дати одговор на примедбе Савета. Високи савет судства, коме смо Извештај доставили 8. маја 2012. године, још увек се није огласио. Повратну информацију на Извештај о реформи правосуђа још увек нисмо добили ни од Владе Србије.

Извештај о реформи правосуђа је изазвао велику пажњу међународне јавности. У априлу, непосредно након објављивања извештаја, чланови Савета за борбу против корупције састали су се са судијама Симон Габориау из Француске и Ханс-Ернст Бöтцхер из Немачке, члановима Европског удружења судија и тужилаца МЕДЕЛ. У мају је одржан састанак са Јелком Кацином, специјалним известиоцем Европског парламента за Србију. Састанци са амбасадором Финске господином Пека Орпаном и експертском групом коју чине Слагјана Тасева, Давид Волстенхолм, Фред Сцхенкеларс и Марина Матић одржани су у јуну. Тема на свим састанцима је била реформа правосуђа, последице реформе на владавину права и функционисање правне државе, као и могућности отклањања лоших последица реформе правосуђа.

Зависност правосуђа од извршне власти је једна од највећих препрека борби против системске корупције. Савет је урадио Извештај о реформи правосуђа како би подстакао Владу Републике Србије и институције надлежне за реформу правосуђа да објаве резултате реформе и да јавности образложе ове резултате. Имајући у виду значај реформе правосуђа за даљи ток целокупног реформског процеса у Србији и процеса придруживања ЕУ, очекујемо да Влада и надлежне институције одговоре на бројне критике и питања домаће и међународне јавности у вези са реформом.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...