Још две тужбе Милана Бека против Савета за борбу против корупције и председнице Верице Бараћ

22. март 2011

За непуних месец и по дана, на адресу Савета за борбу против корупције, стигле су чак три тужбе Милана Бека. После тужбе поднете 14. јануара 2011, о којој је Савет већ обавестио јавност, Милан Беко је 1. фебруара поднео још једну, у којој је, такође, на име душевних болова и, како наводи, повреде части и угледа, затражио два милиона динара. Беко председницу Савета, Верицу Бараћ, овога пута тужи због њеног наступа у емисији Радија Б 92 - „Кажипрст“ 22. новембра прошле године, у којој је, како се тврди у тужби, „изнела низ неистинитих навода који представљају тешке оптужбе на рачун тужиоца“. Верица Бараћ је, каже Беко у тужби, својим иступањем, у широј јавности о Беку створила представу као бескрупулозном човеку, који се бави нелегалним пословима, шпекулантским активностима, наноси штету компанијама, држави, уцењује највише државно руководство и, једном речју, не преза ни од чега ради личне користи. Све то, каже даље Беко, наноси штету његовом угледу, иако је познат као успешан пословни човек, па предлаже да Верица Бараћ јавно повуче изјаву дату у емисији „Кажипрст“.

Савет за борбу против корупције написао је одговор и на ову тужбу и, као и у претходном случају, одлучио да га проследи медијима, јер учестале тужбе које стижу Савету, као и наручени текстови у појединим медијима, који су у власништву или под контролом тајкуна и повлашћених појединца, недвосмислено показују да се наставља и интензивира синхронизован притисак на то тело. То потврдјује и след догадјаја од 14. јануара, када је од Милана Бека стигла прва тужба са одштетним захтевом од два милиона динара, а поводом чињеница изнетих у Анализи антимонополских прописа од 2006. до 2010. године, која је 17.децембра 2010. године достављена Влади и објављена на званичној wеб презентацији Савета. Потом се, само три дана након објављивања одговора Савета на неистине које је Милан Беко изнео у емисији „Измедју редова“ ТВ Б92, у Бековим Вечерњим новостима појавио текст под насловом „Кога саветује Бараћева“, у којем се непотписани аутор, измедју осталог, запитао - зашто се не распусти Савет за борбу против корупције? Милан Беко није пропустио прилику ни да у тужби поднетој 1. фебруара отвори то питање констатацијом да председница Савета у јавности оштро осудјује корупцију, како би на тај начин оправдала своју функцију и постојање Савета. Слична запажања записао је у броју од 17. марта и Драгољуб Жарковић, уредник недељника Време, који је некада био синоним за истраживачко новинарство.  

Интензивирање притисака настављено је 9. марта, када је Милан Беко Вишем суду у Београду поднео још једну тужбу против Савета за борбу против корупције. Овога пута Беко тражи да се са званичне wеб презентације Савета уклони кривична пријава која је поднета у вези са незаконитим преузимањем акција Луке Београд, јер је постављањем тог документа на сајт Савета, каже Беко, о њему у јавности створена слика као о „окорелом криминалцу“. 

Због свега наведеног, Савет учестале тужбе и пријаве за клевету које се подносе због чињеница до којих је Савет дошао у својим истраживањима и изнео их у јавност, доживљава као  покушај да се спречи истраживање корупције и упознавање градјана са овим проблемом, док Влада такве покушаје, фактички, охрабрује својим одбијањем да заузме став у односу на притиске усмерене на рад Савета. То је уједно и разлог због кога је Савет и овога пута одлучио да објави одговор на тужбу Милана Бека од 1. фебруара. Рокови за одговор на тужбу, која је Савету проследјена 9. марта, још увек теку.
 

Одговор Савета за борбу против корупције на тужбу Милана Бека можете преузети у прилогу:
Одговор на тужбу


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...