Саопштење Савета поводом случаја А.Д. "Шинвоз" из Зрењанина

30. септембар 2008

Савет за борбу против корупције је данас доставио председнику Владе Републике Србије Мирку Цветковићу и министру економије и регионалног развоја Млађану Динкићу извештај о приватизацији предузећа «Шинвоз» А.Д. из Зрењанина, са препоруком да пред судом иницира да се одложи рочиште за изјашњавање о Плану реорганизације најављено за 1. октобар, и да се поступак стечаја заустави до окончања поступака за намерно изазивање стечаја.

Документација коју су нам доставили мали акционари предузећа и документација коју смо добили од државних органа, указују да се ради о драстичном примеру несавесног рада Агенције за приватизацију приликом контроле извршења уговорних обавеза, што је новембра 2007. године резултирало стечајем «Шинвоза». Агенција за приватизацију је три године омогућавала купцу да кршењем закона и уговора намерно води фирму у стечај, иако јој је било познато да Ивковић није извршио инвестициону обавезу из уговора у купопродаји капитала.


Тек после уласка у стечај, Агенција је 31. јануара 2008. године раскинула уговор, након протеста 15. јануара на ком је умро акционар «Шинвоза» Радислав Стојанов. Министар Динкић је том приликом организовао конференцију за штампу на којој је рекао да постоји основана сумња да је нови власник намерно изазвао стечај у «Шинвозу», и најавио да ће покренути надзор над радом новосадског огранка Агенције јер постоји сумња да су несавесно пословали.

За протеклих девет месеци није покренут поступак против купца за превару и намерно изазивање стечаја, а Акцијски фонд је одбио да изврши своју обавезу из Закона о приватизацији да именује заступника државног капитала. Непоступање државних органа је омогућило Небојши Ивковићу да 14. јула ове године као већински поверилац поднесе План организације који му омогућава још повољнији положај него што је имао пре стечаја.

Уласком фирме у стечај сви радници су остали без посла, престао је да важи колективни уговор, а након усвајања Плана реорганизације и акционари ће остати без акција. Док је као већински власник контролисао пословање предузећа, и док му је Агенција дозвољавала кршење уговора, Ивковић је себи омогућио да задужи «Шинвоз» код својих фирми како би се у стечају појавио као већински поверилац, и дошао у прилику да сам предлаже, и на скупштини поверилаца сам изгласа план реорганизације. Очигледно је да је раскид уговора у приватизацији послужио за обману малих акционара и јавности, јер након раскида уговора и саопштења министра Динкића нису уследили никакви конкретни кораци да се утврди одговорност за намерно изазивање стечаја. 


Сматрамо да борба против корупције у Србији неће бити могућа све док се државни органи буду понашали на начин на који су Агенција за приватизацију и Акцијски фонд поступали у приватизацији «Шинвоза», и да би Влада преко надлежних институција морала да иницира поступак за утврђивање одговорности надлежних у Агенцији за приватизацију који су омогућили намерно изазивање стечаја у «Шинвозу».


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...